Προς το περιεχόμενο

προενισχυτικα με λυχνια!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδια, ειμαι νεο μελος εδω γιατι προσφατα αποφασισα να ασχοληθω με forums

και απ' οτι ειδα το συγκεκριμενο εχει πολυ ενδιαφερον ;)

παιζω καιρο μουσικη και προσφατα αποφασισα να ασχοληθω και με την ηλεκτρικη κιθαρα.

ειμαι ακομα σε κατασταση μελετης στο σπιτι.

εχω ενα ενισχυτη 16 watt και μια digitech πεταλιερα.

ειμαι αρκετα ικανομποιημενος απο αυτα γιατι οπως ειπα ειναι ακομα σε σταδιο home μελετης.

αυτο ομως που ηθελα να πω ειναι οτι ναι μεν καλα ολα αυτα αλλα ο ηχος μου λογω της ψηφιακης επεξεργασιας της πεταλιερας δεν ακουγεται οπως ακριβως θα τον ηθελα, εστω και στα πλαισια της home χρησης.

δεν θελω να αλλαξω τον εξοπλισμο μου, κοιταξα και βρηκα pre-amp με λυχνια της ΑRT, ποιο συγκεκριμενα το tube MP Project Series & το Studio V3 σε πολυ καλες τιμες ωστε να μπορεσω αποκτησω τον ογκο και warm του αναλογικου ηχου που μου λειπει.

ποια ειναι η δικη σας γνωμη πανω σε αυτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποια ειναι η δικη σας γνωμη πανω σε αυτο;

 

οτι αυτα ειναι ημιμετρα,παρε εναν μικρο ΛΑΜΠΑΤΟ ενισχυτη.ΜΟΝΟ τοτε θα εχεις καλο ηχο (ακομα και αν βαλεις μπροστα του την...ψηφιακη σου πεταλιερα για εφε)

 

θα βρεις στο φορουμ εκατονταδες προτασεις σε εξαιρετικα χαμηλες τιμες.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οτι αυτα ειναι ημιμετρα,παρε εναν μικρο ΛΑΜΠΑΤΟ ενισχυτη.ΜΟΝΟ τοτε θα εχεις καλο ηχο (ακομα και αν βαλεις μπροστα του την...ψηφιακη σου πεταλιερα για εφε)

 

 

+100000  ;)

www.myspace.com/nikosksidis

www.nikosxidis.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτα τα μηχανηματα που γραφεις ειναι προενισχυτες μικροφωνου, και δεν εχουν και τον ζεστο αναλοφικο ηχο που περιγραφεις καν.

πεταμενα λευτα δηλαδη, το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να παρεις εναν καλυτερο ενισχυτη.

αν μας ελεγες τι πεταλιερα εχεις και τι μουσικη παιζεις θα βοηθουσε στο να προτεινουμε κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα δεν βλεπω τον λογο για τοση αρνητικοτητα.

 

δεν μπορω να συμφωνισω με τον Jezus γιατι με βαση το επισημο site της ART, ναι indeed δεν ειναι αποκλειστικα προενισχυτικα ηλεκτρικης κιθαρας αλλα προενισχυτικα πασης φυσεως mic/ line μουσικων οργανων.

ακομα αφου μιλαμε για ενα προενισχυτικο σταδιο-κυκλωμα με λαμπα νομιζω οτι ειναι δεδομενο οτι θα εχει παρει το σημα την "ζεστασια" και την αναλογικοτητα, εννοωντας τον ογκο που προσφερει η λαμπα μεχρι να φτασει στον ενισχυτη, οσο και εχει αλειωθει το σημα απο την ψηφιακη επεξεργασια της πεταλιερας.

και με αυτο θα ηθελα να απαντησω και στον Superfunk γιατι δηλαδη να ειναι ημιμετρα οταν το μονο που με ενδιαφερει ειναι η λαμπα στον ηχο μου, δεδομενου οτι το μεγαφωνο του ενισχυτη μου ειναι Selestion, απλως το κυκλωμα ειναι εξωτερικο και οχι built-in στον ενισχυτη.

ποσο καλυτερο θα ηταν αμα ηταν built-in γιατι εγω το μονο που βλεπω ειναι η παρεμβολη 2 καλωδιων που δεν νομιζω να εισαγουν τοσες απωλειες στο τελικο σημα.

βεβαια αν ειναι και τιποτα αλλο ειμαι ανοιχτος να ακουσω...

 

τελος ρε παιδια αυτα τα προενισχυτικα ειναι της ταξης των 60-80 euro, απ 'ότι ειδα και καινουργια μαλιστα.

οποτε απο την στιγμη που δεν θελω να δωσω και πολλα χρηματα και να αλλαξω τον εξοπλισμο μου αφου οπως ειπα σε γενικες γραμμες ειμαι ευχαριστημενος, για αυτο που θελω να κανω παντα, γιατι δεν σας φαινεται ωραια λυση ;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν ο ενισχυτής σου είναι τρανζίστορ (που είναι απ'ότι καταλαβαίνω) τότε είτε πάρεις λαμπάτη προενίσχυση είτε όχι πιθανότατα δεν θα ακούσεις κάποια διαφορά. Άμα θες ήχο λάμπας δεν πρόκειται να τον βγάλεις έτσι. Αν θες μια απλή εξομείωση μπορείς να κοιτάξεις σε tech 21 αλλά και πάλι δεν θα βγάλεις με τίποτα ήχο λάμπας από έναν ενισχυτή 16βατ τρανζίστορ. Με τίποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα μηχανηματα που λινκαρεις εχουν ΨΕΥΤΟ-λαμπες (η ταση τους ειναι για τα πανηγυρια,πολυ χαμηλη, και σιγουρα ΔΕΝ εχουν καμμια σχεση με τον Voltage που εχει ο προενισχυτης ενος κανονικου ενισχυτη κιθαρας με λυχνιες) ,επειδη ενα... μηχανησμα εχει μεσα μια 12AX7 ...φωτισμενη με ...λεντακι  :) δεν γινεται αυτοματα και MANLEY....

 

δεδομενου οτι το μεγαφωνο του ενισχυτη μου ειναι Selestion, απλως το κυκλωμα ειναι εξωτερικο και οχι built-in στον ενισχυτη.

ποσο καλυτερο θα ηταν αμα ηταν built-in γιατι εγω το μονο που βλεπω ειναι η παρεμβολη 2 καλωδιων που δεν νομιζω να εισαγουν τοσες απωλειες στο τελικο σημα.

βεβαια αν ειναι και τιποτα αλλο ειμαι ανοιχτος να ακουσω...

 

εδω σε εχασα τελειως..τι σχεση εχει το μεγαφωνο του ενισχυτη σου? :o(τα υπολοιπα περι κυκλωματος απλα δεν τα καταλαβαινω).

 

ζητησες την αποψη μας και την πηρες,απο οτι βλεπεις ολοι οσοι σου απαντησαν σου προτεινουν την ΙΔΙΑ λυση (δηλ.εναν λαμπατο ενισχυτη) απο εκει και περα το τι θα κανεις ειναι δικη σου δουλεια,τα μηχανακια παντως που λινκαρες ΔΕΝ κανουν για αυτη τη δουλεια.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα προσπαθήσω να το πώ όσο πιό απλά και μη τεχνικά γίνεται :

 

Αν με μία λάμπα στην προενίσχυση γινόταν κάθε ενισχυτής να ακούγεται όπως ένας 100% λαμπάτος, θα είχανε βρεί όλες οι εταιρείες ενισχυτών το άγιο δισκοπότηρο του ήχου.

 

Πολλοί το προσπάθησαν, αλλά.....

 

Όπως θα διαβάσεις όμως αν ψαχτείς πραγματικά, και όχι μόνο εδώ αλλά και σε ξένα sites, όλες οι υβρυδικές υλοποιήσεις όπως

Pre λάμπα - SS τελικό (πχ vox valvetronic, marshall valvestate)

SS Pre - Λάμπα τελικό (πχ Fender Super champ XD)

δεν έχουν το αποτέλεσμα ενός full tube signal path ενισχυτή.

Και επιμένω στο full tube signal path, αφού στην αγορά πωλούνται ως full λαμπάτοι ενισχυτές διάφορες τραβεστί υλοποιήσεις (πχ Harley Benton GA15)

Ως εκ τούτου, και για να μην ρεζιλεύονται πλέον οι κατασκευαστές βάζουν μέσα και ένα modeling DSP και το πουλάνε για practice amp.

 

Τώρα για το αρνητικό κλίμα που ανέφερες, είναι πολύ λογικό : Αν μπώ εγώ σε ένα forum αυτοκινήτου και τους πώ αν γίνεται να κάνω το αμάζι μου αγωνιστικό αλλάζοντας μόνο φιλτροχοάνη, τι νομίζεις θα μου απαντήσουνε? (πούλα το και πάρε ένα αγωνιστικό αυτοκίνητο μήπως???)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια για να ξεκαθαριζουμε μιλησα για αρνητικη συμπεριφορα λογο υφους και μονο.

και την αλλη δεν ειπα ποτε οτι η προενισχυση λαμπας εχει τα ιδια αποτελεσματα με ενα full tube ενισχυτη,η απαντηση ειναι προφανως οχι.

το μονο που ζητησα ηταν αν αυτο ειναι μια καλη λυση για αυτα που θελω.

και τελοσπαντων το θεμα ειναι να γινει μια κουβεντα με επιχειρηματα ωστε να ειναι και επικοδομητικη.

εγω ειπα τι θελω κανω και τι εχω σκοπο να διαθεσω απο αποψη χρηματων.

γι'αυτο η απαντηση που θα προτειμουσα θα ηταν μια απαντηση με σοβαρα επιχειρηματα και να ανταποκρινεται σε αυτα που ειπα δηλαδη  :

 

" παιζω καιρο μουσικη και προσφατα αποφασισα να ασχοληθω και με την ηλεκτρικη κιθαρα.

ειμαι ακομα σε κατασταση μελετης στο σπιτι.

εχω ενα ενισχυτη 16 watt και μια digitech πεταλιερα.

ειμαι αρκετα ικανομποιημενος απο αυτα γιατι οπως ειπα ειναι ακομα σε σταδιο home μελετης.

αυτο ομως που ηθελα να πω ειναι οτι ναι μεν καλα ολα αυτα αλλα ο ηχος μου λογω της ψηφιακης επεξεργασιας της πεταλιερας δεν ακουγεται οπως ακριβως θα τον ηθελα, εστω και στα πλαισια της home χρησης.

δεν θελω να αλλαξω τον εξοπλισμο μου, κοιταξα και βρηκα pre-amp με λυχνια της ΑRT, ποιο συγκεκριμενα το tube MP Project Series & το Studio V3 σε πολυ καλες τιμες ωστε να μπορεσω αποκτησω τον ογκο και warm του αναλογικου ηχου που μου λειπει. "

 

Υ.Γ. και ας χαλαρωσουμε λιγο χαλαρη κουβεντουλα κανουμε δεν εχω τιποτα κανενα

      δεν εχουμε να χωρισουμε ;) ;) ;) ;) ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γι'αυτο η απαντηση που θα προτειμουσα θα ηταν μια απαντηση με σοβαρα επιχειρηματα και να ανταποκρινεται σε αυτα που ειπα δηλαδη  :

 

ΟΛΑ τα επιχειρηματα που σου δωσαμε ΟΛΟΙ μαζι ειναι σοβαροτατα (ειδικα αν τα διαβασεις με ΠΡΟΣΟΧΗ)

 

Αν θες μας ακους ,αν δεν θες οχι αλλα απο οτι βλεπεις ΟΛΟΙ σου λεμε το ιδιο πραγμα (παρε δηλ.εναν λαμπατο ενισχυτη) ουτε συνενοημενοι ειμαστε,ουτε θελουμε να σε προσβαλουμε.. ;)

 

Και βεβαια δεν χρειαζεται να τσιτωνεσαι γιατι κανεις δεν ειναι τσιτωμενος και κανεις δεν στην λεει ;) (ο ιντερνετικος λογος δυστυχως πολλες φορες παρεξηγειται..)

 

Φιλικα παντα  :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου