Προς το περιεχόμενο

Non-locking floyd rose... Υπάρχει κάτι παρόμοιο;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν θέλω να μπλέξω καθόλου με locking nuts και fine tuners... Τόσα χρόνια τα έχω βαρεθεί...

 

άρα δεν θέλεις floyd rose.Θέλεις ένα συμβατικό τρέμολο με οτι κι αν συνεπάγεται η έντονη χρήση του.

(αν το σκεφτείς,ακόμα και ο τίτλος του thread είναι οξύμωρο.Floyd Rose και non-locking ΔΕΝ γίνεται  :) )

Για την ιστορία,η Fender έβγαζε κάποτε και αυτό:

http://cgi.ebay.com/New-FENDER-Deluxe-Locking-Tremolo-Assembly-for-Strat_W0QQitemZ270348754903QQcmdZViewItemQQimsxZ20090223?IMSfp=TL090223131007r2960

 

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ναι. Αλλά το θεωρητικό ερώτημα παραμένει. Πώς θα ήταν ένα Floyd χωρίς locks; Θα ήταν τόσο διαφορετικό από ένα Wilkinson; Αν ναι, γιατί; Και τα δύο είναι two-point, και τα δύο μπορεί να είναι floating. Ποια είναι η τόσο μεγάλη διαφορά - δεδομένου ότι μιλάμε για τον ίδιο παίχτη και τον ίδιο τρόπο παιξίματος - που απαιτεί locking nut στο Floyd αλλά όχι στο Wilkinson...

Υπάρχει η διαφορά ή απλώς το locking nut χρειάζεται μόνο στα extreme divebombs και άλλα Vai-κα κόλπα - στα οποία και το Wilkinson δεν τα πάει άσχημα αν υπάρχουν locking κλειδιά;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το locking nut ξεχνάς θέματα ατελειών στο ίδιο το nut που μπορούν να προκαλέσουν μικρές (αλλά αισθητές) αλλαγές στο pitch ή/και σπάσιμο κάποιας χορδής. Ένα LSR roller nut θα μπορούσε να αποτελέσει εναλλακτική αλλά φαντάζομαι ότι το locking κερδίζει στην απλότητα κατασκευής.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλω να μπλέξω καθόλου με locking nuts και fine tuners... Τόσα χρόνια τα έχω βαρεθεί...

 

Μπορείς να το κάνεις, απλά ετοιμάσου για πολύ κούρδισμα

 

Στο μεταξύ αν θυμάμαι καλά ποιο είναι το wilkinson wobble (οπότε αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος), δεν έχει και καμιά σχέση με το fr. Περισσότερο προς τα κλασικά της fender τείνει. Έτσι δεν έχει όλο το ελεύθερο χώρο του fr ώστε πέραν των βυθισμάτων, να κάνει και τα μεγάλα στρετσαρίσματα, για το οποίο είναι γνωστό το fr.

Και αφού λιγότερος ελεύθερος χώρος=λιγότερες ταρζανιές, τότε δεν έχει και ανάγκη locking nut, καθώς με απλά locking κλειδιά κάνεις δουλειά, τα οποία όμως δεν "κρατάνε" τις χορδές τόσο καλά όσο το locking nut. Εξάλλου το floyd με τα nut βγήκε για να εξαλειφθούν όσο περισσότερο οι αδυναμίες του συνδυασμού trem+κλειδιά.

 

Ίσως τελικά να μη σου κάνει καθόλου το floyd  ;)

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα... Παίζω 20 χρόνια με Edge, Floyd, Schaller (έχω περάσει και από τα Kahler ένα φεγγάρι). Πίστεψε με, ξέρω τι μου κάνει. Απλά γέρασα για να ασχολούμαι...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα... Παίζω 20 χρόνια με Edge, Floyd, Schaller (έχω περάσει και από τα Kahler ένα φεγγάρι). Πίστεψε με, ξέρω τι μου κάνει. Απλά γέρασα για να ασχολούμαι...

Eλα ρε'συ σιγα,αφου ειναι αναποσπαστο στοιχειο του στυλ σου το τρεμολο τοτε δεν υπαρχει κατι αλλο.Ολα τ'αλλα ειναι δυστυχως ημιμετρα.

Εγω να δεις τι εχω δοκιμασει..οταν ακουω καποιους να λενε οτι βαζεις απλα λοκ κλειδια κ ενα tusq nut κ εισαι σουπερ δεν ξεκουρδιζεσαι κτλ,απλα γελαω.

Σε καταλαβαινω,λυσε,βαλε,βγαλε,αλενακια κ ιστοριες,ομως το Floyd Rose δουλευει,ειναι αληθεια.Το ξεσκιζεις κ αυτο μενει εκει,εγω εχω να λυσω αλενακι πανω απο 6αμηνο,απλα τεντωνω εαν χρειαστει λιγο τα ελατηρια στηριξης(ζεστη-κρυο) κ τελος.Το πραγμα δεν ξεκουρδιζεται ποτε!

 

Αντιμετωπισε το,τι αλλο να κανεις?

 

 

 

 

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα... Παίζω 20 χρόνια με Edge, Floyd, Schaller (έχω περάσει και από τα Kahler ένα φεγγάρι). Πίστεψε με, ξέρω τι μου κάνει. Απλά γέρασα για να ασχολούμαι...

 

Ε, άρα μάλλον δε σου κάνει το floyd πλέον.  ;)

 

Kostas-5150 όταν λες έχεις να λύσεις αλενάκι πάνω από 6 μήνες τι εννοείς; Όχι ότι έχεις να αλλάξεις και χορδές πάνω από 6 μήνες έτσι;  ;D

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκατσα και διαβασα τι λετε ολοι και τελικα διαπιστωνω γιατι 100οστη φορα οτι καλα κανω και δεν αγοραζω κιθαρες με τρεμολο και κουραφεξαλα και εχω το κεφαλι μου ησυχο.

Η πρωτη μου κιθαρα ειχε και την πουλησα γιατι ετρεχα σε μαστορες για επισκευες απο τοτε κοιμαμαι ησυχος και κουρδιζω σπανια αλλα παιζω ελαφρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα ειναι οι κιθαρες με τρεμολο, μην ακουω βλακειες. Οποιος δεν θελει να ασχοληθει ειναι το προβλημα, μην τα ριχνουμε στο τρεμολο. Εμενα 20' μου παιρνει να κανω ΟΛΑ οσα χρειαζονται για να αλλαξω χορδες. Και δεδομενου οτι δεν αλλαζεις παχος δεν ειναι δα και πολλα. Μεχρι να ακουσεις κανενα Van Halen για να πορωθεις ειναι ετοιμη

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουν περασει 2 κιθαρες με 2-point tremolo και locking κλειδια απο τα χερια μου (μια american deluxe και η vigier ) και με καμια δεν ειχα καποιο ιδιαιτερο προβλημα οσον αναφορα το κουρδισμα.

 

Ακομα και στην περιπτωση των extreme dives μεχρι οι χορδες να χαλαρωσουν (γκαουυυυυν  ;D ), το μονο που χρειαζεται (και αυτο μετα το τελος του κομματιου) ειναι ενα τραβηγμα στις χορδες και η κιθαρα επανερχεται πληρως, αν και πιστευω πως με ενα καλο nut φτιαγμενο απο μαστορη, δεν θα χρειαζεται ουτε καν το τραβηγμα.

 

Ο μονος λογος για να εμμεινει κανεις στο floyd ειναι τα "αναποδα" τα οποια δυστυχως δεν τα κανει κανενα αλλο τρεμολο με τοσο ευρως (αν και παιζοντας 20 χρονια με τρεμολο θα το εχεις παρατηρησει και συ φανταζομαι  :D)

 

Δες το και σαν ενα μεσο αυτοσυγκρατησης, γιατι καλές και αγιες οι τρεμολιες, αλλα αν το σκιζεις και σε καθε κομματι κατανταει λιγο κουραστικο για τους ακροατες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου