Προς το περιεχόμενο

orange rockerverb 50. combo/head


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Jk, αυτός ο Orange είναι λίγο πιο preamp gain-άτος από τους υπόλοιπους της εταιρίας, πάντα όμως έχοντας βίντατζ προσανατολισμό στον ήχο (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν καλύπτει θαυμάσια και μοντέρνους ήχους). Είναι σαν μια πιο "Οrange" έκδοση του JCM 800 με το χαρακτηριστικό 70s μεσοπρίμο crunch τους, φτάνοντας όμως αρκετά ψηλά σε... αγριάδα.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ακριβως αυτοι ειναι οι λογοι που με κανανε να τον επιλεξω πριν ενα χρονο.

ενισχυτης...ζεστος.. με vintage αισθηση στον ηχο,,,και με πολυ χρωμα

Τελειος για crunch ηχους και με πολυυυυ ομορφο καθαρο καναλι. Το reverb του..τέλειο.

Ακομα θετικο ειναι οτι σε χαμηλες εντασεις παιζει σχετικα καλα!!! σε ενταση δωματιου παρολο τα 50w του, μπορεις να φερεις τον ηχο σε σχετικα καλο επιπεδο σε σχεση με αλλους λαμπατους που για να ανοιξουν πρεπει να κουφαθεις πρωτα!

Γενικα ενισχυτης που με εκανε να τον αγαπησω και πιστευω οτι ειναι ενισχυτης που συντονιζετε με τον παιχτη....

Αν yparxei κατι το οποιο δεν με ικανοποιει πολυ σε αυτον ειναι η αποδοση του gain του σε μαχ θεσεις. .. (εδω θα ηθελα να ακουσω γνωμες)

εγω παιζω με gain sto 6 και καθαριζω οποτε θελω απο volume κιθαρας.

Απο το 7 και πανω..τα περνει σε ..γρεζι >:((εκτος και φταιει η κιθαρα μου suhr s1)

 

Αν και απο την αλλη νομιζω πως δεν προοριζετε ο συγκεκριμενος ενισχ για HI gain ηχο.

(ο οrange thunderverb κανει για higain)

τελος παντων ρωταω τον φιλο που ενδιαφερετε ποιοι οι λογοι που του αρεσε ο rockerveb γιατι πιστευω πως ειναι ιδιαιτερος ενισχυτης

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Απο το 7 και πανω..τα περνει σε ..γρεζι >:((εκτος και φταιει η κιθαρα μου suhr s1)

 

 

Εχεις δοκιμασει να βαλεις καμια NOS στη ν1? Μπορει να αλλαξει τελειως συμπεριφορα και να χαθει το γρεζι, το χω δει πολλες φορες να γινεται, ειδικα αν οι λαμπες ειναι κινεζικες, ειναι λιγο πιο "αγριος" στα πριμα ο ηχος τους σε καποιους ενισχυτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σημερα θα δοκιμασω την λυση με το tubescreamer,,, αν και πανω στο dist του ενισχυτη δεν επιβιώνει. Στο καθαρο του δουλευει υπεροχα

Ρε παιδια πειτε μου ειναι ανωμαλια να θελω τα lead  με dist ενισχυτη..κ ρυθμικες με καθαρό καναλι και overdrive???

Φιλε μου jezus, δεν εχω πειραματιστει με λαμπες ακομα αφου προσπαθω να εξαντλησω τις υπαρκτες λυσεις πρωτα αλλά το εχω στο νου μου για αργοτερα.

 

παντως γενικοτερα τις περισσοτερες φορες νομιζω μας δεν φταινε τα μηχανηματα μας..αλλα η κριση μουσικής μας ταυτότητας.

Την μια στιγμη θελουμε ακορντα με dist Gilmour κ στο καπακι θελουμε HIGAIN καταστασεις..

πιστευω καποιος ο οποιος θα εχει κατασταλάξει σε μουσικη ταυτοτητα...ε δεν θα εχει και τα προβληματα που εχουμε εμεις οι θνητοι :)

 

ρεεεε με βλεπω να καταληγω να παιζω κιθαρα>>wha >>ενισχυτης και να τελειωνει η ιστορια με τις κλακετες  :)

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Jk, δεν ήξερα ότι τον έχεις, νόμιζα ότι ψάχνεσαι να τον πάρεις, για αυτό σου είπα τη γνώμη μου... χαίρομαι που συμφωνούμε! Ο χειρισμός που του κάνεις (καθαρά και βρώμικα με απλή αλλαγή της θέσης του vol της κιθάρας) είναι η καλύτερη, αμεσότερη, πιο απλή και άμεση, και υποδηλώνει μάλιστα ποιοτικό ενισχυτή γιατί δεν "υπακούουν" όλοι άνετα και όμορφα στις αλλαγές αυτές (μερικοί δε και καθόλου).

 

Ο Jezus σωστά τα λέει, πολλές μαμίσιες λάμπες έχουν ένα πολύ τραχύ ηχόχρωμα που φεύγει μόλις βάλεις πιο ποιοτικές στην θέση τους. Όμως τι εννοείς gain στο 6? 6 από τα 10? Λογικότατο μου φαίνεται να "δαγκώνει" από εκεί και πάνω... Μπορείς επίσης να πειραματιστείς με τον ήχο που θα σου δώσει μια προενισχύτρια λίγο χαμηλότερου gain στην πρώτη θέση, όπως πχ. η 12ΑΤ7.

 

Το tubescreamer δυστυχώς δεν διακρίνεται σχεδόν καθόλου για την ευαισθησία του στην ένταση του παιξίματός σου - αν όντως θες ένα τέτοιο od θα πρέπει να κοιτάξεις σε άλλες προτάσεις πιο "μπουτίκ".

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Jk, δεν ήξερα ότι τον έχεις, νόμιζα ότι ψάχνεσαι να τον πάρεις, για αυτό σου είπα τη γνώμη μου... χαίρομαι που συμφωνούμε! Ο χειρισμός που του κάνεις (καθαρά και βρώμικα με απλή αλλαγή της θέσης του vol της κιθάρας) είναι η καλύτερη, αμεσότερη, πιο απλή και άμεση, και υποδηλώνει μάλιστα ποιοτικό ενισχυτή γιατί δεν "υπακούουν" όλοι άνετα και όμορφα στις αλλαγές αυτές (μερικοί δε και καθόλου).

 

Ο Jezus σωστά τα λέει, πολλές μαμίσιες λάμπες έχουν ένα πολύ τραχύ ηχόχρωμα που φεύγει μόλις βάλεις πιο ποιοτικές στην θέση τους. Όμως τι εννοείς gain στο 6? 6 από τα 10? Λογικότατο μου φαίνεται να "δαγκώνει" από εκεί και πάνω... Μπορείς επίσης να πειραματιστείς με τον ήχο που θα σου δώσει μια προενισχύτρια λίγο χαμηλότερου gain στην πρώτη θέση, όπως πχ. η 12ΑΤ7.

 

Το tubescreamer δυστυχώς δεν διακρίνεται σχεδόν καθόλου για την ευαισθησία του στην ένταση του παιξίματός σου - αν όντως θες ένα τέτοιο od θα πρέπει να κοιτάξεις σε άλλες προτάσεις πιο "μπουτίκ".

 

σχετικα με το dist εννοω 6 απο τα 10

μεχρι εκει ολα ανθηρα... απο το 7 και πανω πέρνει μια <αλητικη> βρωμα... αλλά vintage βρωμα...

Εμενα δεν με χαλάει η ποσοτητα-ποιοτητα του dist του...απλα ώρες ώρες..παρα ειναι rock :) :)

όμως οκ..οντως απο το 6 και πανω λογικο ειναι να αρπαζει..

απλα... το gain που βγαζει o orange στο 6 αλλοι ενισχυτες το βγαζουν πιο χαμηλα οποτε εναι και πιο ανετοι για hi gain ηχους, (για οσους ενδιαφερονται για τέτοια κατευθυνση)

 

Παντως οκ....μπορει ο orange στα τερμα του να αλητεύει αρκετα....

αλλα σε όλα τα άλλα....πολυυυυ χρωμα

και  χρησιμοποιωντας και το volume της κιθαρας...πηγαινεις σε πορτοκαλιές οάσεις!!!  :) 

και μη ξεχναμε το reverb tou,,,,,,ερωτας

 

 

 

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η καλύτερη, αμεσότερη, πιο απλή και άμεση

 

Μη δίνετε πολύ σημασία, το έχει η μέρα...  :o

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ρε παιδια πειτε μου ειναι ανωμαλια να θελω τα lead  με dist ενισχυτη..κ ρυθμικες με καθαρό καναλι και overdrive???

 

 

Καθολου ανωμαλια θα ελεγα, πολυ φυσιολογικο το βρισκω, ωστε μεσα σε μια μπαντα να βγαινουν και τα ρυθμικα σου και τα λιντ μπρωστα, και ηχητικα μια χαρα ειναι  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μπορεις να δοκιμασεις συνδυασμο, το gain του λιγο πισω για να μην ''γρεζαρει'' και να δωσεις το υπολοιπο που θες με ενα tubescreamer ;)

 

εχθες σε προβα..χαμηλωσα το distortion του orange

Απο το 6 το εβαλα στο 5σχεδον.

Ανεβασα και λιγο τα μεσαια για να στρογυλεψει κ να παχυνει η νοτα

Αποτελεσμα...ο ηχος καθαρισε τοσο ωστε ακομα και σε 6χορδο ακορντο να ακουγετε καθαρα. Στα lead μια χαρα.

Σε σημεια που μου ελειπε gain ανοιγα το overdrive<Jam pedal>, το οποιο με την ιδια ρυθμιση χρησιμοποιω και στο καθαρο καναλι, και συμπληρωνε οσο γκαζι χρειαζοταν

Επισης με το overdrive πανω στο dist του ενισχυτη, σε leads κερδιζει σε sustain ,αρμονικές και αλλα τετοια χαροπα΄!!!

 

Eπίσης ακρως σημαντικο στον ηχο ενος ενισχυτη...η κιθαρα.

Στον orange παιζω με Suhr,

Ekaνα το τεστ και αφησα τη suhr και εβαλα την Ιβανεζ Jem7dbk  και ο orange ακουστικε,,,,modern :o

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου