Προς το περιεχόμενο

orange rockerverb 50. combo/head


Προτεινόμενες αναρτήσεις

λοιπον ειμαι σε ενα δειλημα. Εχω βαλει στο ματι τον orange rockerverb 50. Μου αρεσει παρα πολυ ο ηχοσ του.Νομιζω οτι εχει αυτο ακριβως που ψαχνω, αν και λιγο ακριβος. Εχω λοιπον το δειλημα, combo ή head? αν παρω head θα παρω μαζι την http://www.thomann.de/gr/orange_ppc212_gitarrenbox.htm η οποια εχει πανω τα ιδια μεγαφωνα με τον κομπο, με σκοπο καποια στιγμη στο μελλον, αν μας κατσει με την μπαντα μου και παμε σε εναν χωρο που εχουμε,υπογειο ψιλομονωμενο, να παρω τεσσαρα καμπινα.αλλα αυτο στο μακρινο μελλον. επιπλεον η κεφαλη μπορει να μεταφερθει πιο ευκολα απο το κομπο που εχει 2χ12. ομων αν αλλαζω συνεχεια καμπινες δεν θα μπορω να πετυχω τον ηχο που θα ακουω απο την δικια του καμπινα εε? οσο για τις συναυλιες νομιζω οτι θα ειναι και παλι πιο ευκολο να κουβαλισω κεφαλη-καμπινα αφου μοιραζεται το βαρος.

μεχρι εδω δειχνω αποφασισμενοσ. ΟΜΩΣ αξιζει να δωσω 200 ευρω επιπλεον για την δυνατοτητα καποια στιγμη στο μελλον να βαλω 4αρα καμπινα?? το λεφτα ειναι ηδη ΠΟΛΛΑ και 200Ε επιπλεον ειναι ενα...βαρος...

Την αγορα δεν προκειται να την κανω αμεσα αλλα σε μερικους μηνες που θα μαζεψω τα λεφτα.

Ανυπομονω για τις γνωμες σας, καθως και γνωμη για τον συγκεκριμενο ενισχυτη αν εχετε.Τον εχω ακουσει σχετικα λιγο(τουλαχιστον για να δωσω τοσα λεφτα) και σε 4 καμπινα. μεχρι να τον παρω βεβαια θα τον εχω ακουσει πολλες φορες ακομα. παντως απο πρωτη αποψη με ξετρελανε!!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Οντως φοβερό εργαλέιο αλλά και αρκετά δυνατός. Εγω θα τον έπαιρνα σε κεφαλή με μια χεχωριστή καμπίνα 1x12 ή 2x12. Ο λόγος είναι η ευελιξία που λες και εσύ. Ναι, θα έχει διαφορές ο ήχος από καμπίνα σε καμπίνα, αλλά με λίγη εξοικείωση θα τον φέρνεις στα μέτρα σου. Το βάρος ενός λαμπάτου combo 2x12 είναι σεβαστό... Ασε που άλλη η χλίδα της κεφαλής... :P ;)

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν παίρνεις τον κόμπο να έχεις πάντα τον ίδιο ήχο όσων αφορά στη καμπινούλα του. Και στο μέλλον του πετσώνεις και μια τεσσάρα, αν πατε στο χώρο σας. Δεν ξέρεις τί καμπίνες έχουν απο δω και από κει και θα σου σπάνε τα νεύρα να φτιάχνεις κάθε φορά τον ήχο σου ειδικά αν είσαι και λίγο ψείρας σε αυτό το τομέα (όπως εγώ και πολλοί άλλοι). Από την άλλη αν δεν είσαι ψείρας και η μέση σου δεν αντέχει και πολλά πολλά τσίμπα το κεφάλι και ότι βρέξει ας κατεβάσει στις άλλες καμπίνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα επερνα ΣΤΑΝΤΑΡ κεφαλη-καμπινα, πολυ μεγαλυτερη ευκολια για πολλους λογους.

Αλλα δες και αλλους ενισχυτες, υπαρχουν αξιοπρεπεστατοι ενισχυτες στο ιδιο στυλ με λιγοτερασ χρηματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tnx για τις απαντησεις σας.

Κοιτα, αυτος ο ενισχυτησ μου αρεσε πολυ αλλα σιγουρα θα δω αρκετους ακομα που εχω υποψην.

+1 Ασε που άλλη η χλίδα της κεφαλής... Εχω και εγω αυτην την χαζη αντιληψη διστυχωσ,χαχα ;) . ειναι και αυτος ενας λογος που με ψηνει η κεφαλη. Δινει αλλο πρεστιζ...

ΑΑ, ξεχασα να πω οτι συνηθως παιζουμε στο ιδιο στουντιο (δουλευει ο μπασιστας μας εκει) οποτε θα παιζω συχνα στην ιδια καμπινα. Ειναι σιγουρο οτι επειτα απο ψαξιμο θα καταφερω να βγαλω τον ηχο που θα εχω με την δικια μου καμπινα ή μπορει να μην καταφερω ποτε να βρω κατι που θα τον πλησιαζει (μιλοντασ παντα για μια συγκεκριμενη καμπινα και οχι γενικα για καποια αλλη καμπινα)?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καθε καμπινα εχει τον δικο της ηχο, καποιες ειναι πολυ κοντα ηχητικα, καποιες δεν εχουν καμια σχεση, οποτε εξαρτατε απο την καμπινα.

Ενα 75% του ηχου του ενισχυτη θα το εχεις στανταρ σε καθε περιπτωση, αλλα μιλωντας για δυο καμπινες με ακρως αντιθετο ηχητικα χαρακτηρα, εκει η διαφορα ακουγεται και μαλιστα πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λίγα λόγια αν στο σπίτι έχεις μία ανοιχτή 1x12 και στο προβάδικο μια κλειστή 4x12 τότε προφανώς θα εχεις διαφοροποίηση στον ήχο. Αυτό όμως δε σημείνει σε καμία περίπτωση ότι δεν θα ακούς τον ίδιο ενισχυτή ή ότι θα είναι χάλια ο ήχος. Αυτό εξαρτάται από τη δική σου όρεξη να ψαχτείς λίγο και να βρεις τις μικροδιαφορές στις ρυθμίσεις (γιατί για μικροδιαφορές μιλάμε). Βουρ για κεφάλι λέω γω!! ;D ;D ;D ;D

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα επερνα ΣΤΑΝΤΑΡ κεφαλη-καμπινα, πολυ μεγαλυτερη ευκολια για πολλους λογους.

Αλλα δες και αλλους ενισχυτες, υπαρχουν αξιοπρεπεστατοι ενισχυτες στο ιδιο στυλ με λιγοτερασ χρηματα.

 

Το ηχόχρωμα του crunch και του dist των Orange είναι χαρακτηριστικό & αναντικατάστατο, όχι μόνο σε χαμηλότερες κατηγορίες τιμής αλλά και σε υψηλότερες. Είναι πράγματι ενισχυτές με προσωπικότητα & πιστεύω ότι κάποιος θα αγοράσει έναν Orange ακριβώς για αυτό που είναι... Ο Rockerverb ωραιότατος αλλά με σαφείς προσανατολισμούς προς λάιβ, μιας και είναι από τους ενισχυτές που θέλουν ορισμένα επίπεδα vol για να "πάρουν μπρος".

 

Όσον αφορά στο δίλημμα, είμαι κι εγώ σαφώς υπέρ της κεφαλής και καμπίνας. Μιλάμε για ΒΑΡΟΣ! Το κόμπο (όπως κι άλλα παρόμοια κόμπο πολλών βατ), έχει τέτοιο βάρος και όγκο που είναι περισσότερο δύσχρηστο παρά εύχρηστο.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

εχω τον ιδιο ενισχυτη rockerverb 50 head

προτεινω να παρεις κεφαλι κ καμπινα γιατι....

-Κουβαλιετε ευκολα,

-ειναι πιο ομορφο

-αν κανεις Lives συχνα,,,,θα ξενερωσεις με το κουβαλημα... οποτε να κουβαλες combo...ζορικα, απο την αλλη μπορεις να περνεις την κεφαλι σου και να νοικιαζεις μια 4ρα orange καμπινα οποτε και γλυτωνεις το κουβαλημα. Εγω αυτο κανω\

- επισης με την κεφαλι εχω παιξει σε orange-engl-mesa boogie και Marshall καμπινες

σε ολες εβγαλε ηχο αρχει να μην ειναι ψωφια η καμπινα

 

η καμπινα που μου ταιριαξε γαντι η orange και η engl

 

επισης ..και δικια σου καμπινα να κουβαλας στα live...μην εισαι σιγουρος οτι θα εχεις τον ηχο σου..δηλαδη στη σκηνη θα τον εχεις...

τι θα ακουει ο κόσμος ? μονο ο ηχοληπτης ξερει ::)

 

αληθεια τι μουσικη παιζεις? δηλαδη για τι υφος κ ηχο προοριζετε h αγορα σου?

Τι ήταν αυτο που σε κερδισε στον orange?

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως φοβερό εργαλέιο αλλά και αρκετά δυνατός. Εγω θα τον έπαιρνα σε κεφαλή με μια χεχωριστή καμπίνα 1x12 ή 2x12. Ο λόγος είναι η ευελιξία που λες και εσύ. Ναι, θα έχει διαφορές ο ήχος από καμπίνα σε καμπίνα, αλλά με λίγη εξοικείωση θα τον φέρνεις στα μέτρα σου. Το βάρος ενός λαμπάτου combo 2x12 είναι σεβαστό... Ασε που άλλη η χλίδα της κεφαλής... :P ;)

 

+12:5..

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου