Προς το περιεχόμενο

Μικρός DIY Bass amp.. Tips?


Alexei

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα..!

 

Πρόσφατα άρχισα να ασχολούμαι με DIY κατασκευές, και το τελευταίο που έφτιαξα ήταν ένας μικρός ενισχυτής κιθάρας ( http://www.runoffgroove.com/littlegem.html ) και το οδήγησα με ένα μικρό ηχείο 1watt, 8 Ohm. Θα ήθελα να ρωτήσω λοιπόν.. Μπορώ να φτιάξω κάτι αντίστοιχο μικρό για μπάσσο; Με μετατροπές στις αντιστάσεις και στις χωρητικότητες των πυκνωτών στο συγκεκριμένο schematic? Με κάποιο άλλο schematic? Τι πρέπει να προσέξω για το ηχείο?

 

Γενικά οτι μπορείτε να μου προτείνετε, ευπρόσδεκτο..

 

By the way ο ενισχυτής που έφτιαξα, εάν του βάλω μπάσσο θα καεί, σωστά?

Ευχαριστώ για τη βοήθεια..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχήν συγχαρητήρια!

δυστυχώς εγώ δεν μπορώ να σε βοηθήσω

απλά θα σου ζητουσα αν είναι εύκολο να ανεβάσεις μπιντό η photos η και κλιπάκια του ενισχυτή σου να τον χαρούμε και μεις  :D ;) ;) ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ενισχυτης δεν θα καει, το μεγαφωνο μπορει να κλοτσησει.

Αν θελεις εναν ενισχυτη για εξασκηση στο σπιτι σε λογικες εντασεις και με λογικη αποδοση, η αποψη μου ειναι οτι 8ελεις τουλαχιστον 30 βατ ενισχυτη και αναλογο μεγαφωνο για χρηση σε μπασοενισχυτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

hamerouxlas ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια.. :D Photos θα ανεβάσω σίγουρα μια από τις επόμενες μέρες αφού μου το ζήτησες, clips ίσως κάτι πρόχειρο γιατί δεν έχω προς στιγμήν κάρτα κλπ..

Thanx jezus...! Βασικά μια φίλη μου μου τον ζήτησε που είδε τον δικό μου, για να τον παίρνει, λέει, στα ταξίδια..  :P :P Και εμένα γενικά μου αρέσει να ασχολούμαι με αυτά και αφού μου το παραγγείλανε.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν γυναίκες που παίζουν μπάσο; Πλάκα είναι; Αυτό είναι;

 

Ρε αχελάκο, αν το θέλει για εξάσκηση κλπ φτιάξτης ένα headphone amp, μιλάμε για ούλτρα φορητότητα. Είναι δύσκολο αδύνατο να φτιαχτεί κάτι τόσο μικρό σε ενισχυτή για μπάσο και να μην ακούγεται σαν κλανιά μύγας με διάρροια.

LEGO people live in houses made of their own flesh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μια μικρή τροποποίηση το κύκλωμα γίνεται για μπάσο, δες κι εδώ: http://en.wikipedia.org/wiki/Low-pass_filter. Αν είμαι σωστός, οι συχνότητες του μπάσου είναι μέχρι 250-300Ηz, έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν πειραματιστεις με τον πυκνωτη στην εισοδο (0,01μF), λογικα μπορεις να τον "κατευθυνεις" σε πιο μπασες περιοχες.

 

Μεγαλυτερες τιμες δινουν συνηθως περισσοτερο bass content.

 

Αλλα σιγουρα θελεις κατι καλυτερο σε μεγαφωνο...  ;) (ακομα και για κιθαρα το 1W μεγαφωνο ειναι λιγο "μυγα σε βαζακι"...)  ;D

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε αχελάκο, αν το θέλει για εξάσκηση κλπ φτιάξτης ένα headphone amp, μιλάμε για ούλτρα φορητότητα. Είναι δύσκολο αδύνατο να φτιαχτεί κάτι τόσο μικρό σε ενισχυτή για μπάσο και να μην ακούγεται σαν κλανιά μύγας με διάρροια.

 

+1 μπανάνα κι από μένα.

Being there, done that, doesn't work.

Ή έτσι (proper amp) ή γιουβέτσι (headamp).

Δεν παίζει αλλιώς.

Σόρρυ.

Ασε που τα ετοιματζίδικα είναι σε τέτοιες ξεφτιλοτιμές πλέον που όποιο diy επιχείρημα είναι καταδικασμένο να κοστίσει ακριβώτερα.

Εκτές κι αν είναι για το προσωπικό του πράγματατος  ;). Αλλο αυτό.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μια μικρή τροποποίηση το κύκλωμα γίνεται για μπάσο, δες κι εδώ: http://en.wikipedia.org/wiki/Low-pass_filter. Αν είμαι σωστός, οι συχνότητες του μπάσου είναι μέχρι 250-300Ηz, έτσι;

 

Το μπασο ειναι full range οργανο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαταρχας ευχαριστώ για τις απαντήσεις..  Η αλήθεια είναι πως ναι, το μεγάφωνο αυτό είναι όντως μύγα σε βάζο, αλλα το πήρα έτσι για τη δοκιμή. Ίσως πάρω κάτι καλύτερο στο μέλλον.

 

Κώστα, υπάρχουν γυναίκες που παίζουν μπάσσο..  :P :P  headphone amp?? Give me more, it sounds interesting.

 

Audiokostas είναι λίγο το προσωπικό του πράγματος, η αλήθεια είναι..  ;D ;D Θα διαβάσω και αυτό που μου στείλατε στη wiki...

 

Μου είπατε να πειραματιστώ με τον πυκνωτή εισόδου. Τους άλλους πυκνωτές? Τους "πειράζω"?

 

Βάζω και κάποιες φωτο απο τον ενισχυτή που έφτιαξα.. Έκανα και μια λάθος τρύπα...  :P :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου