Προς το περιεχόμενο

Περασμένα αλλά όχι ξεχασμένα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Προς ολους τους σουζιαρηδες. Ελπιζω να βρειτε ενα αφεντικο που να συμμεριζεται την εφεση σας για σουζες και να τις ασκειτε ολη μερα αν αυτο ειναι που αληθινα θελετε

 

κοιτα αν τους σκας 20 χιλιαρικα το χρονο (τοσο περιπου πληρωνω εγω κατ'ελάχιστον καθε χρονο σε φορους) δεν την θελουν τη ...σουζα τους? ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Προς ολους τους σουζιαρηδες. Ελπιζω να βρειτε ενα αφεντικο που να συμμεριζεται την εφεση σας για σουζες και να τις ασκειτε ολη μερα αν αυτο ειναι που αληθινα θελετε :)

 

και που ξερεις οτι δεν το εχουμε βρει

για να ζηταμε ισοτητα μεταξυ δημοσιου και ιδιωτικου τομεα τοτε αυτο που λες εχει ηδη γινει σε πολλους

τα λεμε παω για σουζες!!!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και που ξερεις οτι δεν το εχουμε βρει

για να ζηταμε ισοτητα μεταξυ δημοσιου και ιδιωτικου τομεα τοτε αυτο που λες εχει ηδη γινει σε πολλους

τα λεμε παω για σουζες!!!!!!!!!!!!!!

Αν η αποψη σου περι ισοτητας ειναι επειδη σουζαρουν εσενα, οχι να σταματησουν να το κανουν, αλλα να ικανοποιηθεις επειδη καποιος δεν θα πληρωσει το ταχυδρομειο και μια κοπελα (αδερφη μου? κορη του? φιλη σου?) που εκανε λαθος στο ταμειο (στην ιδιωτικη ACS η τα δημοσια ΕΛΤΑ η το σουπερμαρκετ ) θα τα βαλει απο την τσεπη της και αρα την σουζαραν και αυτην και ενιωσες δικαιωμενος τοτε ειναι αληθινα στρεβλη η εικονα σου για την πραγματικοτητα.

 

Αν ομως τα λες για πλακα, θα σου κανω και εγω μια: δεν ξερω ποσο σε σουζαρουν στη δουλεια, αλλα η κοπελα στο γκισε στο ταχυδρομειο δεν νομιζω οτι προλαβαινει γραφει στο noiz απο τον χωρο της δουλειας της, με κερασμενο ιντερνετ κρυφα απο τον εργοδοτη της. Στη Κινα μαλιστα νομιζω οτι τους χτυπανε και με βουρδουλα αν κανουν λαθος στα ρεστα. Οποτε με τη λογικη σου της ισοτητας προς τα κατω: εχεις ακομα πολυ περιθωριο για βελτιωση στις σουζες. Go practice!

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο για τα λαθη. Ανθρωπινα ειναι. Αν μπορουν να διορθωθουν ειμαι του να διορθωθουν. Δεν ειναι λιγες οι φορες που ταμιες ιδιωτικων τραπεζων εχουν παρει τηλ. εντρομοι σπιτι μας γιατι μας ειχαν δωσει περισσοτερα και θα τα πληρωναν απο την τσεπη τους. Δεν ειναι μαγκια αν αποδεδειγμενα εχει γινει λαθος να κανεις τον κινεζο. Κατ' εμε παντα.... οποιος δεν το συμμεριζεται feel free να χρεωσει την κοπελα. Νομοτυπως εχει το δικαιο με το μερος του και καθε δικαιωμα να το πραξει.

 

Μαζί σου  ;D

Ξέρω μωρέ, δίκιο έχετε αλλά δε μου πάει.

Και μάλλον θα συμβιβαστώ. Για το ένα αντικείμενο. Που αν θυμάμαι καλά όντως η κοπέλλα ήταν λίγο lost in space.

Για το άλλο αντικείμενο όμως που μου παρεδώθη από κοινού από τον υπεύθυνο ΚΑΙ την συνυπεύθυνη του υποκαταστήματος, μάλλον θα αρνηθώ. Λέω μάλλον.

 

Οσο για σούζες........ Τι να λέμε. Και μόνο τα 9 χρόνια σε international corporate (καραουάου!!), σαν το πουλί του Πρίαπου είχα γίνει. Και αν θέλετε το δέχεστε σαν δικαιολογία, αλλά όταν προστίθενται μέλη στην προστατευτική εξίσωση τόση περισσότερη μ@@κία αντέχεις (;). Τέλος πάντων. Μεγάλο σχολείο. Αλλά για γερά στομάχια. Και εγώ εκεί πάσχω.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαζί σου  ;D

Ξέρω μωρέ, δίκιο έχετε αλλά δε μου πάει.

Και μάλλον θα συμβιβαστώ. Για το ένα αντικείμενο. Που αν θυμάμαι καλά όντως η κοπέλλα ήταν λίγο lost in space.

Για το άλλο αντικείμενο όμως που μου παρεδώθη από κοινού από τον υπεύθυνο ΚΑΙ την συνυπεύθυνη του υποκαταστήματος, μάλλον θα αρνηθώ. Λέω μάλλον.

 

Οσο για σούζες........ Τι να λέμε. Και μόνο τα 9 χρόνια σε international corporate (καραουάου!!), σαν το πουλί του Πρίαπου είχα γίνει. Και αν θέλετε το δέχεστε σαν δικαιολογία, αλλά όταν προστίθενται μέλη στην προστατευτική εξίσωση τόση περισσότερη μ@@κία αντέχεις (;). Τέλος πάντων. Μεγάλο σχολείο. Αλλά για γερά στομάχια. Και εγώ εκεί πάσχω.

 

Εγω τα εχω κανει και τα δυο σε αρκετες περιπτωσεις: και τους φεσωσα και τους τα επεστρεψα. Υπηρξαν φορες που ενιωσα καλα και με την μια και με την αλλη αποφαση. Αλλα σιγουρα δεν το συνδεσα με την παγκοσμια κριση, τους ιδιωτικους, τους δημοσιους και την εργασιακη εξισωση για να αποκτησω καποιο ηθικο ερισμα για ο,τι αποφαση πηρα. That's my point.

 

(ασε που ειδικα στο δεδομενο παραδειγμα τα ΕΛΤΑ δουλευουν αρκετα καλα ισως και καλυτερα απο πολλες ιδιωτικες, και οι κοπελιτσες στα γκισε εχουν φουλ δουλεια, δεν ειναι ποστο λουφας, να μου λεγες για καναν εφορο σε κανα γραφειο καποιας ΔΟΥ οτι κινδυνευει να βαλει απο την τσεπη του 50 ευρω ...)

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σουζάρης δεν είμαι αν και συμμετέχω στο "ελαφρύ" που μας βγήκε.

 

Το πως θα καλυφθεί το έλλειμα (αλήθεια για τι ποσό μιλάμε; ) είναι εσωτερικό θέμα των ΕΛΤΑ και λίγο θα πρέπει να μας απασχολεί. Πάντα υπάρχουν συστήματα κάλυψης των απωλειών, ειδικά για τις τράπεζες που αναφέρθηκαν. Τώρα γιατί και πως δεν εφαρμόζονται φανερά και μόνο κατά περιπτωσεις είναι άλλο καπέλο. Η κοπέλα και οποιοσδήποτε άλλος δεν θα πρέπει να κληθεί να πληρώσει το παραμικρό, παρά μόνο αν μπει κάποιος στη διαδικασία να αποδείξει ότι υπήρχε δόλος στο θέμα. Λέγοντας ότι είναι οικονομικά υπεύθυνος ο κάθε υπάλληλος, ουσιαστικά η υπηρεσία του οφείλει να επωμιστεί το έλλειμα και είναι καθήκον του εκάστοτε προϊσταμένου είτε να δώσει έγκριση για την κάλυψη του ποσού από το μπάτζετ ή να κινήσει τις απαραίτητες διαδικασίες αν έχει αποδείξεις ότι ο/η υπάλληλος τσίμπησε λεφτά και κάνει την πάπια ή ότι υπάρχει σοβαρότατη παράλειψη καθήκοντος.

 

Εγώ όμως, ο απλός πολίτης, πως καλύπτομαι από τα λάθη των υπαλλήλων (ειδικά των δημοσίων) τα οποία είναι εις βάρος μου; Ενα παράδειγμα σημερινό δικό μου είναι ότι σε μια δημόσια υπηρεσία, πρέπει για τρίτη φορά να πληρώσω και να ξοδέψω χρόνο για να φτιάξω και να καταθέσω επικυρωμένα και επισήμως μεταφρασμένα έγγραφα από το εξωτερικό, επειδή τις 2 πρώτες φορές που πήγα ο ίδιος υπάλληλος (ο οποίος μάλιστα με θυμήθηκε κιόλας) ξέχασε και τις 2 φορές να μου πει ότι υπάρχει μια βασική προϋπόθεση στη φρασεολογία των εγγράφων, η οποία δεν υπάρχει σε κανένα από τα κείμενα που περιγράφουν τα απαραίτητα δικαιολογητικά.

 

Έχω σκάσει ήδη 250 Ευρώ για έξοδα κούριερ, τις επικυρώσεις και τις μεταφράσεις συν το χρόνο απ'τη δουλειά μου και τις βενζίνες.

 

Που είναι το κράτος; Που είναι ο farilatron; Θα βρω άραγε το κατάλληλο looper;

 

Σας αφήνω, έχω να πέσω από το Ζάλογγο  :-*

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης να τονισουμε οτι ΟΛΟΙ οι υπαλληλοι (σε ιδιωτικο και δημοσιο τομεα) που δουλευουν "ταμειο" παιρνουν ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ επιδομα "λαθων" (κανουν δεν κανουν λαθη) για αυτον ακριβως τον λογο.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη βλεπω και παλι εμπαθεις απαντησεις, μονοπλευρη θεωρηση των πραγματων (και με ολιγον Παπαδοπουλισμο) ας δουμε καποια πραγματα απο την αναποδη:

 

α) Οι μεγαλυτεροι απατεωνες, καταχραστες, κλεφτες που απομυζουν το κρατος συστηματικα ειναι ιδιωτες (γιατροι, φαρμακοποιοι, συμβολαιογραφοι, προμηθευτες νοσοκομειων, δικηγοροι, μηχανικοι και οποις ασκει ελευθερο επαγγελμα και μπορει να κρυψειτα εισοδηματα του=φοροφυγαδες). Συμπερασμα να πεθανουν οι ιδιωτες και η ιδιωτικη πρωτοβουλια. Επειδη υπαρχουν αυτοι εγω δεν μπορω να εχω καλη δωρεαν παιδεια, υγεια. Σουζα λοιπον οι ιδιωτες.

 

β)  Συζητηση με φιλο μου που διατηρει τεραστια τεχνικη εταιρεια με τζιρο εκατομμυριων ευρω το χρονο (εχει πελατες την porsche, bmw, τραπεζα Πειραιως και μερικες αλλες τεραστιες επιχειρησεις λιγοτερο αναγνωρισιμες):

 

          - Πέτρος: ρε συ ηρθαν απο το ΣΔΟΕ στο γραφειο μου τα τσογλανια κατεβηκαν στο λογιστηριο και ηθελαν μπαξισι μετα.....ακους εκει τα τσογλανια??5000 ο καθενας τους.

          - Εγω: καλα τι ξεφτιλισμενοι δημοσιοι υπαλληλοι. Καλα ρε συ Πετρο εσυ ησουν ενταξει?

          - Πέτρος : πλακα κανεις? αφου στην εφορια καθε χρονο δηλωνω 7000 ευρω ετησιο εισοδημα και το ενα μου παιδι παιρνει και επιδομα απο το κρατος επειδη δεν μπορει να δουλεψει και εχει ψυχολογικα προβληματα.

 

γ) απο τις 3 μεγαλυτερες ταλαιπωριες που εχω υποστει σε σχεση με παροχη υπηρεσιων η μια προερχονταν απο κομματικη διαπλοκη (πισω απο την οποια ηταν συντεχνιακα συμφεροντα ΙΔΙΩΤΙΚΟΥ ΤΟΜΕΑ) και τα αλλα δυο αναφερονταν και παλι στον ιδιωτικο τομεα (μια ιδιωτικη αεροπορικη εταιρεια και ενας εναλλακτικος παροχος τηλεφωνιας). Σουζαααααααα

 

Εν πασει περιπτωσει με τα παραπανω δεν θελω να πω οτι το κρατος μας ειναι μια χαρα (εχει κλεισει προ πολλου τα ρολα) η οτι οι δημοσιοι υπαλληλοι ειναι το παραδειγμα εργαζομενου (ευχαριστως να απολυθουν τα 2/3 μπας και μπορεσει να το ελληνικο κρατος να προσφερει  παροχες στους τομεις που απαιτειται, με πρωτη και καλυτερη την υγεια) απλα με εκνευριζει η αλαζονεια με την οποια εκφραζονται μερικοι που αναμασανε την ιδια τσιχλα: την τσιχλα της σουζας, και του "για ολα στο ελλαντα φταινε οι αλλοι, και οταν δεν φταινει οι αλλοι φταιει το κρατος"

 

Α εγω πληρωνω περισσοτερο απο 20000 ευρω το χρονο εφορια. Δε θελω σουζα. Απαιτω κοκκινο χαλι αμα τη εξοδου μου απο την κατοικια μου.

 

Που ειναι το κρατος.?

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης να τονισουμε οτι ΟΛΟΙ οι υπαλληλοι (σε ιδιωτικο και δημοσιο τομεα) που δουλευουν "ταμειο" παιρνουν ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ επιδομα "λαθων" (κανουν δεν κανουν λαθη) για αυτον ακριβως τον λογο.

Ναι βρε sf, εχω την καλη πιστη για χαριν συζητησης να δεχθω οτι σε ΟΛΕΣ τις δουλεις που κανουν καθημερινα ταμειο (σουπερμαρκετ, μινιμαρκετ, καβες, ψιλικατζιδικα, σουβλατζιδικα, ταξι, ανθοπωλεια, πωλητριες σε ρουχαδικα, περιπτερα, λαικες, καφετεριες, φουρνοι, πιτσαριες, ντελιβεραδες) ολοι παιρνουν θεσπισμενα επιδοματα λαθους στα ρεστα και στο ταμειο με το κιλο ....

 

 

Και οι ανθρακορυχοι ισως να εχουν επιδομα επικινδυνοτητας που να το βαζουν στην τσεπουλα τους ακομα και οταν δεν καταρρεει η στοα. Οποτε? what's the point? οτι αν ο ανθρακορυχος κανει μια στραβη it goes with the job και μην γινει τιποτα για μην του πεσει η στοα στο κεφαλι (ακομα και αν ειναι εφικτο να διορθωθει το λαθος, αφου εντοπιστηκε) γιατι εχει πληρωθει για να το αντεχει?

 

Ελατε ρε παιδια, εχουμε γινει βασιλικοτεροι του βασιλεως πια στις θεσεις που παιρνουμε στις συζητησεις. Και δικες μας αποικιες στο Κογκο να ειχαμε θελω να πιστευω οτι τετοια δεν θα καναμε!

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

. Απαιτω κοκκινο χαλι αμα τη εξοδου μου απο την κατοικια μου.

 

φυσικα και απαιτεις.

 

κατα  τα αλλα μαζι σου σε ΟΛΑ ,αλλα ποιοι αφηνουν τους κλεφτες που αναφερεις να ΑΛΛΩΝΙΖΟΥΝ?οι δημοσιοι υπαλληλοι... ;),εξω βλεπεις οι ιδιωτες καθονται ΣΟΥΖΑ μπροστα στους (σωστους) δημοσιους υπαλληλους  (δυστυχως ΜΟΝΟ η σουζα και η πειθαρχια δουλευουν σε τετοιες περιπτωσεις,αλλοιως η χωρα γινεται american bar,τι νομιζεις δηλ.οτι οι Γερμανοι και οι Αγγλοι δεν κλεβουν επειδη ειναι...καλοι ανθρωποι?Απλα φοβουνται τη..λουτσα της εφοριας...) ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου