Προς το περιεχόμενο

Πως θα συνδέσω το synth ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε όλους!

Αγόρασα το Roland VA-76 (professional Arranger).

Όπως φαντάζομαι θα ξέρετε δεν έχει ηχεία.

Πως θα το συνδέσω?

Προσορινά το έχω με ενα χοντρο καρφί απο την μια το οποίο είναι στην υποδοχή των ακουστικών του οργάνου και απο την άλλη δυο rc (πως τα λένε δεν ξέρω), ενα άσπρο και ενα κοκκινο που είναι τα οποία έχω συνδέσει σε εναν ενισχυτή απο πικάπ (του 88).

 

Ποια είναι η σωστή συνδεσμολογία??

Αν βάλω τα ηχεία του υπολογιστή (logtech 2.1 με απλό καρφί) θα είναι καλύτερα?

 

ΑΑΑ ξέχασα να πω οτι ο ήχος ετσι οπως τα εχω συνδεδεμενα δεν είναι και πολύ ωραίος.Ακούγετε κάπως θολά- βουλωμένος αν καταλαβαίνετε τι θέλω να πω... >>> ξέρω οτι φταίει ή ο ενισχυτής ή τα ηχεία ή και τα δύο για αυτό  γιατι και με τα παλιότερα μου πλήκτρα τα οποία είχαν ηχεία επάνω , μόλις το έβαζα στον ενισχυτή ο ήχος ηταν κάπως βουλωμένος.

 

Τι προτείνετε?

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για ένα τέτοιας κλάσης arranger , με τέτοια ποιότητα ήχου που έχει και δυνατότητες ενορχήστρωσης , θα σου πρότεινα να πάρεις ηχεία monitor ενεργά ,

 

θές σχετικά άρθρα του forum για προτάσεις ενεργών ηχείων monitor

 

είναι αμαρτία να έχεις φερράρι και αντί για λάστιχα να έχεις ξύλινες ρόδες

 

Φιλικά και με σεβασμό για την άριστη επιλογή σου,

 

Καλορίζικο, το είχε ο φίλος μου ο macker , και εχω ζήσει πρώτο χέρι τις δυνατότητές του,

 

η σύνδεση γίνεται κανονικά απο τα output καρφιά που έχει πίσω, οχι απο την έξοδο των ακουστικών που νομίζω οτι έχει προενίσχυση γενικά στα synth , αν και δεν είμαι σίγουρος γι αυτο που λέω. Μάλλον πρέπει να ισχύει

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα οι εξοδοι των ακουστικων ειναι ΠΑΝΤΑ προενισχυμενοι και οχι παντα flat.Συνδεσε την εξοδο (output) του synth με την εισοδο (input) AUX (auxiliary) αν προκειται για ενισχυτη Hi-Fi γιατι αυτη ειναι η καταλληλοτερη για τετοιοου ειδους σηματα.Φυσικα αν θες να εχεις καλυτερο ηχο να παρεις active monitors που σου συστησε και ο os_dr.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειναι ΕΝΕΡΓΑ (active) δεν χρειαζεσαι ενισχυτη...

Αν ειναι ΠΑΘΗΤΙΚΑ (δεν ξερω αν χρησιμοποιώ σωστό όρο) (passive) τότε μαλλον θα χρειαστεις ενισχυτη....

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι τα πήρες και τέλος, αλλά μη βιαστείς να χαρείς, γιατί το να βρεις αυτά που τελικά σου κάνουν, θα χεις βγάλει άσπρες τρίχες στις φαβορίτες σου!

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου