Προς το περιεχόμενο

Περασμένα αλλά όχι ξεχασμένα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλά παιδιά μη χολοσκάτε.

 

Τελικά η κοπέλα δεν θα πληρώσει τίποτα.

 

Μετά την κουβεντούλα μας πορώθηκα και πήγα μέχρι εκεί και της φύτεψα μία στο δόξα πατρί ουρλιάζοντας "Αυτό μωρή για όλες τις ταλαιπωρίες και ταπεινώσεις που έχω υποστεί".

 

Κανένας καλός και φθηνός δικηγόρος στο forum ??  ;D  ;D  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλά παιδιά μη χολοσκάτε.

 

Τελικά η κοπέλα δεν θα πληρώσει τίποτα.

 

Μετά την κουβεντούλα μας πορώθηκα και πήγα μέχρι εκεί και της φύτεψα μία στο δόξα πατρί ουρλιάζοντας "Αυτό μωρή για όλες τις ταλαιπωρίες και ταπεινώσεις που έχω υποστεί".

 

Κανένας καλός και φθηνός δικηγόρος στο forum ??  ;D  ;D   ;D

 

Προγραμμα εθελουσιας εξοδου στα ΕΛΤΑ ?

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προγραμμα εθελουσιας εξοδου στα ΕΛΤΑ ?

 

Μπααα για αυτήν αθελουσίας ήτανε

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και επειδή πρέπει να αρχίσουμε να ξυπνάμε λίγο και να ξεπεράσουμε και τις όποιες διαφορές οπτικής ή ήθους, audiokosta πες τους ΕΓΓΡΑΦΩΣ να σου ζητήσουν το ποσό. Γιατί σε κάλεσαν προφορικά να στα πούνε; Εγώ ενα ξέρω, όταν χωρίς λόγο μπαίνει το προφορικό στη μέση στις υπηρεσίες και πουθενά εγγράφως, κάποιο βζζζζ έχει ο humbucker  ;)

 

Φεντεριάρη σωστά τα λες για όσους δεν είναι στο δημόσιο αλλά η θεμελιώδης διαφορά είναι ότι στον ιδωτικό τομέα σου κλείνουν το σπίτι εν ριπή οφθαλμού για ανύπαρκτες παραβάσεις/παρατυπίες, τις οποίες μέχρι να αποδείξεις ότι δεν υφίστανται έχεις μπει σόλο καπίκια μέσα και πας για suicide solution (δεν είναι λίγοι που έχουν ακολουθήσει αυτήν την οδό).

 

Στο δημόσιο μπορούσες να βρεις κάποιον υπεύθυνο και ας σου έκλεινε το σπίτι;

 

Όσον αφορά τους "βρώμικους" όπως τους αποκαλώ εγώ επιχειρηματίες, είναι δουλειά του κράτους που εκλέγουμε να μην αφήνει περιθώρια διαπλοκής και απάτης και κυρίως να είναι καθαρή αυτή για να μην υπάρχει δυνατότητα (και λόγος) για τις επιχειρήσεις να φοροδιαφεύγουν. Η κάθε επιχείρηση θα παίξει με τους κανόνες που ορίζει το κράτος, όπως οφείλει. Όταν λοιπόν οι κανόνες λένε εδώ και δεκαετίες, απέξω κούκλα και από μέσα πανούκλα, θα παίξουν έτσι. Η φοροδιαφυγή είναι το πιο εύκολο πράγμα να παταχθεί, ειδικά στην εποχή της μηχανογράφησης και του ιντερνετ. Οι ελεγκτές λένε ότι 9 στους 10 κλέβουν οπότε να πάρουμε και μεις το μερτικό μας να μην πούμε κουβέντα. Μόνο εμείς επιμένουμε στη διαπλοκή σε όλη την ΕΕ, ακόμα και οι χώρες του πρωην ανατολικού μπλοκ που μπήκαν μετά από μας είναι σε πολύ καλύτερη θέση και οικονομικά και σαν δομή κράτους...

 

Ποιό κράτος; O farilatron θα μου πείτε που είναι;

 

evris εδώ είναι το θέμα και παραπέμπω στην αρχή του ποστ μου. ΕΓΓΡΑΦΩΣ. Όχι προφορικά γιατί δε μετράνε. Όταν ο κώλος σου καίγεται συνεχώς, φυσάς και τους...vintage low output  :D

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη βλεπω και παλι εμπαθεις απαντησεις, μονοπλευρη θεωρηση των πραγματων (και με ολιγον Παπαδοπουλισμο) ας δουμε καποια πραγματα απο την αναποδη:

 

α) Οι μεγαλυτεροι απατεωνες, καταχραστες, κλεφτες που απομυζουν το κρατος συστηματικα ειναι ιδιωτες (γιατροι, φαρμακοποιοι, συμβολαιογραφοι, προμηθευτες νοσοκομειων, δικηγοροι, μηχανικοι και οποις ασκει ελευθερο επαγγελμα και μπορει να κρυψειτα εισοδηματα του=φοροφυγαδες). Συμπερασμα να πεθανουν οι ιδιωτες και η ιδιωτικη πρωτοβουλια. Επειδη υπαρχουν αυτοι εγω δεν μπορω να εχω καλη δωρεαν παιδεια, υγεια. Σουζα λοιπον οι ιδιωτες.

 

 

 

Επειδή δεν έχω καταλάβει αν αυτό το σημείο είναι χιουμοριστικό ή όχι, θα σε παρακαλούσα (αν δεν είναι) να μην κάνεις τέτοιους μαζικούς χαρακτηρισμούς διοτί προσβάλλεις πολύ κόσμο (μεταξύ τους και τους πολύ κοντινούς μου ανθρώπους αλλά υπό μια έννοια και εμένα) που προσπαθεί ευσυνείδητα να τα βγάλει πέρα. Αν κάνεις χιούμορ, συγγνώμη αλλά δεν ηταν σαφές σ' εμένα.

 

Όσο για τα άλλα που λες με τις λαμογιές κλπ φταίμε όλοι εμείς που έχουμε κάνει το κράτος να μην έχει ούτε τα @@ ούτε και τη δυνατότητα/θέληση να κόψει τα @@ αυτών που το καταχράζονται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και επειδή πρέπει να αρχίσουμε να ξυπνάμε λίγο και να ξεπεράσουμε και τις όποιες διαφορές οπτικής ή ήθους, audiokosta πες τους ΕΓΓΡΑΦΩΣ να σου ζητήσουν το ποσό. Γιατί σε κάλεσαν προφορικά να στα πούνε; Εγώ ενα ξέρω, όταν χωρίς λόγο μπαίνει το προφορικό στη μέση στις υπηρεσίες και πουθενά εγγράφως, κάποιο βζζζζ έχει ο humbucker  ;)

 

Σε αυτό είναι εντάξει. Μου δείξαν το ντοσιέ με τα χαρτιά που θα έπρεπε να μου είχαν στείλει και βάσει των οποίων θα έπρεπε να είχα πληρώσει.

 

Και να πεις στους φίλους που γυρνάς, οτι βζζζζ δεν κάνουν οι hamburgers αλλά κάποιοι άλλοι ονόματα να μη λέμε υπολήψεις να μη θίγουμε.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτό είναι εντάξει. Μου δείξαν το ντοσιέ με τα χαρτιά που θα έπρεπε να μου είχαν στείλει και βάσει των οποίων θα έπρεπε να είχα πληρώσει.

 

Και να πεις στους φίλους που γυρνάς, οτι βζζζζ δεν κάνουν οι hamburgers αλλά κάποιοι άλλοι ονόματα να μη λέμε υπολήψεις να μη θίγουμε.

 

Εμ δεν είναι εντάξει, πρέπει να σου στείλουν νεο ειδοποιητήριο  ;)

 

;D

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμ δεν είναι εντάξει, πρέπει να σου στείλουν νεο ειδοποιητήριο  ;)

;D

 

Και αυτό θα ωφελούσε ως προς;;;;;;;;;;;

Είναι δεδομένο ότι έκαναν πατάτα. Δεν ξέρω αν θέλουν να την ντοκιουμεντάρουν κιόλας.

Εξάλλου η συναλλαγή έχει ουσιαστικώς (αλλά ουχί τυπικώς στα κιτάπια τους) ολοκληρωθεί.

Αν μου στείλουν νέο ειδοποιητήριο θα ζητήσω παραλαβή καινούριας κιθάρας  ;D ;D αφού η διαδικασία πληρωμής είναι αμα τη παραλαβή.

Να επαναλάβω ότι επαφίεται ουσιαστικά σε μένα αν θα προβώ σε οιαδήποτε εξόφληση.

Και να επαναλάβω ότι εν μέρει ηθικώς πιστεύω ότι θα έπρεπε, αλλά οι τρέχουσες καταστάσεις δεν συνηγορούν. Βέβαια θα μου πείτε είναι λεφτά των τελώνηδων που αυτοί θα τα πάρουν και είναι αυτοί που μου δημιουργούν το τρέχον πρόβλημα.

Δεν ξέρω, ειλικρινά. Αργία αυριο. Θα δούμε.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκεί είναι το θέμα και εξηγούμαι:

 

Έγινε το λάθος, έκλεισε ο φάκελος χωρίς να εισπραχθούν τα λεφτά. Εσύ είσαι καθαρός, τα ΕΛΤΑ μειον. Δεν μπορούν να σε αναγκάσουν να τα δώσεις. Γιατί; Νομικά υπεύθυνος είναι ο/η υπάλληλος που δεν σου ζήτησε τα λεφτά και όχι εσύ.

 

Σ'αυτές τις περιπτώσεις τα χαμένα λεφτά καλύπτονται από την υπηρεσία, δηλ. τα ΕΛΤΑ. Προβλέπεται. Οπότε το να σου ζητήσει κάποιος τα λεφτά είναι εξαρχής άτοπο. Το μειον καλύφθηκε. Τα λεφτά που θα έδινες επομένως θα πάνε σε καποιανού την τσέπη. Εξου και το προφορικό, γιατί άμα το βάλουν σε χαρτί και κάνεις καταγγελία, τα πράγματα δυσκολεύουν για τον υπεύθυνο  :)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φυσικα και απαιτεις.

 

κατα  τα αλλα μαζι σου σε ΟΛΑ ,αλλα ποιοι αφηνουν τους κλεφτες που αναφερεις να ΑΛΛΩΝΙΖΟΥΝ?οι δημοσιοι υπαλληλοι... ;),εξω βλεπεις οι ιδιωτες καθονται ΣΟΥΖΑ μπροστα στους (σωστους) δημοσιους υπαλληλους  (δυστυχως ΜΟΝΟ η σουζα και η πειθαρχια δουλευουν σε τετοιες περιπτωσεις,αλλοιως η χωρα γινεται american bar,τι νομιζεις δηλ.οτι οι Γερμανοι και οι Αγγλοι δεν κλεβουν επειδη ειναι...καλοι ανθρωποι?Απλα φοβουνται τη..λουτσα της εφοριας...) ;D

 

 

Αυτη τη συζητηση την εχω κανει απειρες φορες και δυστυχως ειναι συζητηση τυπου¨"η κοτα εκανε το αυγο η το αυγο την κοτα"

 

Οσο η αδυναμια εφαρμογης των νομων απο το διαλυμενο ελληνικο κρατος εχει εμπεδωσει ακομα και στον 13χρονο που τα σπαει στο κεντρο της Αθηνας (υπο τον μανδυα της κοινωνικης επαναστασης), η στον νοικοκυρη που θελει να βαλει μια κεραμιδα στο αυθαιρετακι του ενα κλιμα ατιμωρησιας και συναλλαγης με το κρατος, αλλο τοσο ο ελληνας ιδιωτης, ελευθερος επαγγελματιας η επιχειρηματιας (ακομα και ο πλεον υγιης) αγωνιά για το πως θα κανει μπιζνα με το κρατος, ή πως θα ζησει απο τον κρατικο κορβανα, τα επιδοτουμενα προγραμματα, ή τα ασφαλιστικα ταμεια. Ειναι η νοοτροπια που εσυ ο ιδιος ανεφερες. Επειδη πληρωσα καποτε κατι στο κρατος, το κρατος μου χρωσταει τα παντα. Επειδη γεννηθηκα ελληνας πολιτης ο δημοσιος υπαλληλος (αγγλιστι public servant) πρεπει να μου καθεται σουζα. Ειναι η λογικη που στο μυαλο του ελληνα του δικαιολογει τα παντα...απο το να φοροδιαφευγει, μεχρι το να πεταει τα σκουπιδια του στο δρομο και να διαμαρτυρεται που δεν ερχονται οι ξυστες δημοσιοι υπαλληλοι να τα μαζεψουν.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου