Προς το περιεχόμενο

Μπάσσο και πόνος στο αριστερό χέρι


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στη παρέα,

 

Έχω εδώ και 4 μήνες τσιμπήσει ενα Fender P-Bass MIM το οποίο το εκτιμώ δεόντως έχει αρχίσει όμως πλέον να γίνεται επίπονη η εξάσκηση για το αριστερό μου χέρι. Συγκεκριμμένα, μετά απο κάνα μισάωρο αρχίζει και πονάει ο καρπός μου αναγκάζοντας με να σταματήσω να ασχολούμαι. Να σημειώσω ότι κάνω λίγο ζέσταμα παίζοντας κλίμακες αργά, πολύ αργά. Παρόλα αυτά συνεχίζει το θέμα. Λέτε να ψάξω για άλλο όργανο με πιο λεπτό μπράτσο ή να κάνω απλά ασκήσεις για να δυναμώσει ο καρπός;

 

Ευχαριστώ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 48
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Καλησπέρα στη παρέα,

 

Έχω εδώ και 4 μήνες τσιμπήσει ενα Fender P-Bass MIM το οποίο το εκτιμώ δεόντως έχει αρχίσει όμως πλέον να γίνεται επίπονη η εξάσκηση για το αριστερό μου χέρι. Συγκεκριμμένα, μετά απο κάνα μισάωρο αρχίζει και πονάει ο καρπός μου αναγκάζοντας με να σταματήσω να ασχολούμαι. Να σημειώσω ότι κάνω λίγο ζέσταμα παίζοντας κλίμακες αργά, πολύ αργά. Παρόλα αυτά συνεχίζει το θέμα. Λέτε να ψάξω για άλλο όργανο με πιο λεπτό μπράτσο ή να κάνω απλά ασκήσεις για να δυναμώσει ο καρπός;

 

Ευχαριστώ,

Καλησπερα...το θεμα δεν ειναι ο καρπος..δεν παιζεις τεννις μπασο παιζεις...το θεμα ειναι η τοποθετηση σου...ο καρπος ερχεται πιο μετα...το προβλημα σου ειναι απολυτα φυσιολογικο και δεν πρεπει να σε αγχωνει στη καμια..δεν ευθυνεται το μπασο εσυ ευθυνεσαι για τον πονο...εμενα τα δαχτυλα μου ειναι οσο μικρα παει..δεν βγαινει σετ ποιο μικρο και ομως παιζω warwick...

στο θεμα μας...

οταν παιζεις μπασο το χερι σου πρεπει να ειναι απολυτα χαλαρο...το ποιο σημαντικο δαχτυλο ειναι το μικρο(χοντρο) δαχτυλο το οποιο τοποθετεις στο μπρατσο του μπασου...οποτε..οταν παιζεις στη E χορδη το δαχτυλο σου(κατ επεκταση και ο καρπος σου)πρεπει να ειναι σχετικα χαμηλα στο μπρατσο και ο καρπος σου να ειναι σε βολικη θεση..οσο ανεβαινεις κλιμακα το δαχτυλο πρεπει να κινειτε μαζι με το χερι μεχρι να φτασεις σε περιοχες ρε σολ χορδης οπου εν τελη το δαχτυλο σου στο μπρατσο θα χρειαστει να ανεβει για να βολευει το παιξιμο σου...πανω απο ολα πρεπει να εισαι χαλαρος και να εχεις μεγαλα ανοιγματα(μπασο παιζεις και οχι μπαγλαμαδακι)

αν θες ασκησεις μπορω να σου δειξω μια δυο που θα σε βοηθησουν...το ποιο σημαντικο ομως..πηγαινε σε δασκαλο...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+ Σε όλα τα παραπάνω, το σωστό positioning κάνει τα δύσκολα εύκολα και είναι ο καλύτερος φίλος για τον καρπό σου.

Αυτό που βοήθησε εμένα όταν είχα το ίδιο πρόβλημα: πήρα ένα ελαστικό περικάρπιο, το οποίο δένει αρκετά τον καρπό χωρίς να πιέζει όμως πολύ. Όταν προβάρεις, μη βάζεις χαμηλά το μπάσο σου και έχε το με κλίση - όχι οριζόντια. Δεν υπάρχει λόγος να το κουράζεις, μπορείς να ποζεριάζεις μόνο στα live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το θέμα είναι μην έχεις πάθει κάποια ζημιά- ο πόνος κάτι σου λέει- και αντί για δάσκαλο μήπως θα έπρεπε να δεις πρώτα ορθοπεδικό. Δεν είναι αστεία αυτά τα θέματα γιατί μπορεί να έχουν άσχημη εξέλιξη. 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι μην έχεις πάθει κάποια ζημιά

Ενταξει εφοσον το παραταει οταν ποναει θα ειναι οκ...

τωρα για την ζωνη αυτο παει αναλογα με τη χερια εχει ο καθενας και που τον βολευει να παιζει...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ. Αν έχεις σωστή θέση, το τελευταίο που θα σε πονέσει είναι ο καρπός σου. Τσέκαρε μήπως χρειάζεται να αλλάξεις την τεχνική στο αριστερό σου και ίσως να χαμηλώσεις τις χορδές (που όμως μπορεί να επηρεάσει τη δυναμική σου). Το μπάσο είναι σχεδόν αδύνατο να φταίει.

Υπάρχει μια υποπερίπτωση όμως, ο καρπός σου στην πραγματικότητα να καταπονείται από κάποια άλλη δραστηριότητα (μπάσκετ, βόλεϋ, ποντίκι, πλέυστέϊσον και λοιπά σπορ), και απλώς ο πόνος να γίνεται εντονότερος όταν παίζεις μπάσο και κινούνται οι τένοντες.

Σε αυτή την περίπτωση, ξεκούρασε ΤΕΛΕΙΩΣ το χέρι σου για καμιά εβδομάδα και δεν θα σε ενοχλήσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ενταξει εφοσον το παραταει οταν ποναει θα ειναι οκ...

 

Μην το λες αυτό. Το γεγονός ότι πονάει κάθε φορά κάτι λέει. Μην τα παίρνουμε αψήφιστα αυτά τα σημάδια. Μπορεί να είναι προάγγελος -χτυπάω ξύλο- για σύνδρομο καρπιαίου σωλήνα.

 

Αφού ο πόνος είναι συνεχής και επίμονος, έτσι για τον «φόβο των Ιουδαίων», μια βόλτα από έναν γιατρό δεν έβλαψε ποτέ.  

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν παίζεις με δακτυλοθεσία κιθάρας (1 τάστο/δάχτυλο) στα πρώτα τάστα και λυγίζεις τον καρπό, πας φυρί για τενοντίτιδα.

Δοκίμασε δατυλοθεσία simandl στις πρώτες θέσεις, με χαλαρο χέρι. Κάνε και κανα μάθημα άμα σε παίρνει

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω νιώσει η αλήθεια τόσο μεγάλο πόνο ή πόνο να διαρκεί πολύ ώρα αφού σταματήσω αλλά καλού κακού θα πάω να πάρω μια γνώμη. Επίσης, μου φαίνεται ότι καλύτερα να σταματήσω να παίζω μέχρι να βρω/πάω σε δάσκαλο αφού από ότι καταλαβαίνω απο τα λεγόμενα σας κάνω/μαθαίνω πράγματα λάθος έτσι και αλλιώς  :o ;D

 

Ευχαριστώ για τις συμβουλές!  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης καλο θα ηταν να πας το μπασο για ενα σερβις-σεταρισμα γιατι ισως το action ειναι πολυ ψηλο.Μια αλλη λυση θα ηταν να παιζεις με 40-95 σετ χορδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου