Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικός τρόπος desoldering


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.Έτυχε χθες να κάνω μια μικροεπισκευούλα στην κιθάρα μου και πλέον έχωντας ξεμείνει από desoldering braid θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει τρόπος να απορροφηθεί το καλάι με άλλα μέσα εκτός από braid και αντλία.Ευχαριστώ.

Balance and practice is the key to success.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Καλά... πόσο θέλεις να απορροφήσεις? Κανένα κιλό?

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το μπλεντάζ ενός καλωδίου... υποθέτω θα κρατήσει πάνω του κάμποσο.... αλλά δεν χρειάζεται να αφαιρεθεί όλο το παλιό ... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά... πόσο θέλεις να απορροφήσεις? Κανένα κιλό?

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το μπλεντάζ ενός καλωδίου... υποθέτω θα κρατήσει πάνω του κάμποσο.... αλλά δεν χρειάζεται να αφαιρεθεί όλο το παλιό ... :)

 

Mε ενδιαφέρει και μένα! Εξηγήστε λίγο παραπάνω... πχ. δεν ξέρω καν τι είναι το μπλεντάζ...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε ενδιαφέρει και μένα! Εξηγήστε λίγο παραπάνω... πχ. δεν ξέρω καν τι είναι το μπλεντάζ...

 

Απο την εγκυκλοπαιδεια της ζωης:

Μπλενταζ (το). Το γυρω γυρω σιδερενιο πλεγμα του ομοαξονικου καλωδιου που περικυκλωνει σα βοας σισφιγκτηρ το(α) μεσα καλωδιακι(α) που κουβαλαει το(α) σημα(τα). Εχει δε υφη σα την ελαφρια θωρακισμενη χυτη πανοπλια του σιδεροφρακτου ιπποτη των σταυροφοριων που φοραγαν οι πεζικαριοι στρατιωτες και οχι την μασιφ που φοραγαν οι ιππεις . Σα την στολη που δωσανε στον Γκιμλι τον Νανο και του επεφτε μεγαλη στην πολιορκια στο Lord of the Rings. Το (συνηθως) για την γειωση.

 

Εξαιτιας των πολλων "κροσιων" του και της μεταλλικης see through υφης του, το λιωμενο καλαι μπλεκεται εκει και στερεοποειται. Ο harilatron το χρησιμοποιει οπως την απορροφητικη πετσετα κουζινας για να κρατησει και να απομακρυνει το νερο απο τον παγκο.

 

 

(Εναλλακτικα τεμαχισε ενα καλωδιο τιβι η κιθαρας γιατι το παραληρημα μου με μπερδεψε και εμενα)

 

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ο καλύτερος τρόπος μακράν είναι η τρόμπα. Από τότε που πήρα αυτό το μαγικό εξάρτημα, βλέπω με άλλο μάτι την ζωή(ν).

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ο καλύτερος τρόπος μακράν είναι η τρόμπα. Από τότε που πήρα αυτό το μαγικό εξάρτημα, βλέπω με άλλο μάτι την ζωή(ν).

Βγάλε τη τρόμπα από το μάτι και ξαναδές την.

 

Η τρόμπα μου τη σπάει. Προτιμώ (μακράν) το braid.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τρόμπα είναι πολύ πιό εύχρηστη, και δεν τελειώνει (σχεδόν) ποτέ(ς).

 

++

 

Το πρόβλημα είναι οτι όταν τη χρειάζομαι, δεν τη βρίσκω με τίποτα...

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είχα και εγώ τέτοιο πρόβλημα και η λύση μπλενταζ λειτούργησε μια χαρά!

 

εναλλακτικά όπως δηλώνει και ο εβρής στην υπογραφή του μπορείς να χρησιμοποιήσεις κινέζο καπλαμά

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου