Προς το περιεχόμενο

Πώς θα συνδέσω το EQ της κονσόλας μου στο DAW


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Daw: Cubase 6

Κάρτα ήχου: M audio profire 2626

 

Θέλω λοιπον να πειραματιστώ με το eq της κονσόλας μου η οποία έχει inputs XLR και Line και direct out σε κάθε κανάλι, θέλω πχ να βγάλω το snare και να περνάει μέσα απο την κονσόλα και κάνω τα εξίς, εφτιαξα ένα external fx και τωρα δεν καταλαβαίνω γιατι όταν το ενεργοποιώ δεν ακούγεται τίποτα, τι συνδεσυ πρέπει να εφαρμόσω και τι ρύθμιση? πρέπει να ρυθμίσω τιποτα στο κλοκ? Όταν συνδέω το Direct out της κονσόλας με ένα input της κάρτας το κανάλι βγαζει ένα συνεόμενο ήχο και χτυπαει κόκκινο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Daw: Cubase 6

Κάρτα ήχου: M audio profire 2626

 

Θέλω λοιπον να πειραματιστώ με το eq της κονσόλας μου η οποία έχει inputs XLR και Line και direct out σε κάθε κανάλι, θέλω πχ να βγάλω το snare και να περνάει μέσα απο την κονσόλα και κάνω τα εξίς, εφτιαξα ένα external fx και τωρα δεν καταλαβαίνω γιατι όταν το ενεργοποιώ δεν ακούγεται τίποτα, τι συνδεσυ πρέπει να εφαρμόσω και τι ρύθμιση? πρέπει να ρυθμίσω τιποτα στο κλοκ? Όταν συνδέω το Direct out της κονσόλας με ένα input της κάρτας το κανάλι βγαζει ένα συνεόμενο ήχο και χτυπαει κόκκινο.

 

Φιλε μου Καλησπερα,

 

Δεν εχω τεραστια εμπειρια αλλα απο τα λεγομενα σου πιστευω οτι το λαθος ισως να κρυβεται κανενα πολυ απλο λαθος πχ καποιο μικροφωνο να μην εχει καλο καλωδιο η να δινεις πολυ gain...

 

Καλη επιλογη ειναι μετα την κονσολα να βαλεις τον ηχο να βγει απο ενα τελικο και ηχεια να δεις πως ακουγεται...

 

Επισης δεν καταλαβαινω αυτο το εφτιαξα εφτιαξα ένα external fx... Δοκιμασε να το βγαλεις να δεις πως ακουγεται.

 

Τελος θα ηθελα να σου πω οτι αν η κονσολα δεν ειναι καλη μπορει να συναντησεις πολλα προβληματα στην προσπαθεια σου να γραψεις τυμπανα.

 

Γενικα παντως επειδη με ενδιαφερει το θεμα γραψε αν λυσεις το προβλημα τι εφταιγε τελικα.

Γ@μιουνται οι ΠΑΕ - @στερα ολε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έφτιαξα! ;D  το προβλημα βρισκόταν στο οτι δεν συγχρονιζόταν το cubase με την external συσκευή! Οπότε πάς: transport>Use external sync το τικάρεις και είσαι οκ! είπα οτι δημιούργησα external effect στο πανελ του F4 για να μπορώ να το χρησιμοποιώ σαν insert (οπως όλα τα αλλα software pluggins)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου