Προς το περιεχόμενο

Gallien Krueger 400RB-IV/700RB-II. Επιλογή καμπίνας


Elric

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για χαρά παιδιά! Είμαι καινούργιο μέλος και είμαι σε ένα φοβερό δίλημα.

Θέλω να αγοράσω κεφάλι και καμπίνα για το μπάσο μου(Fender Aerodyne Jazz Bass με EMG pickups)

για χρήση σε πρόβες(με πολύ δυνατό κιθαρίστα) αλλά και live σε μαγαζιά.

Οι αγορές θα γίνουν από Thomann ή Musicstore.

Είμαι ανάμεσα σε αυτά τα 2 κεφάλια:

400RB-IV

700RB-II

 

Και αυτοί είναι οι πιθανοί συνδιασμοί με καμπίνες:

400RB-IV + Pevey 4X10 = 750 euro

(η καμπίνα είναι στα 4 Ohm ώστε να πάρω τα μέγιστα από τον ενισχυτή δλδ.280W)

 

400RB-IV + Ashdown 2X10/GK 2X10 = 650 euro

(αυτή είναι η φθινότερη επιλογή @180W)

 

700RB-II + Ashdown 4X10 = 800 euro

(η ακριβότερη επιλογή, μεγαλύτερο κεφάλι με την φτηνότερη καμπίνα που να μπορεί να αντέξει τα watts(320 @ 8 Ohms)  του 700RB-II

 

Θα ήθελα λοιπόν να μου πείτε την γνώμη σας για το τι να προτιμήσω με βάση την απόδοση και το value for money.

Δεκτές φυσικά και οτιδήποτε άλλες προτάσεις έχετε.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν μια βδομαδα πηρα την 400RB δυστυχως δεν εχω καμπινα :(.

Δοκιμασα την κεφαλη με 1 12'' Aguilar και τα σχολια ειναι περιττα, ηταν στα 8 ohm και ο τυπος που τα ειχε χρησιμοποιουσε 2 12'' για να παιρνει ολη την ισχυ στα 280W!

Αρκετα ακριβα ομως τα ηχεια!

 

Θα προτεινα αυτη την καμπινα http://www.dv247.com/invt/45009/ μιας και Gallien Krueger ειναι η κεφαλη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Σε τι αναφέρεσαι;

Τι είναι αυτοί οι κωδικοί; Gallien - Krueger?

Γίνε συγκεκριμμένος για να καταλάβουν τα μέλη.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνώμη μου είναι να το ψάξεις λίγο περισσότερο το θέμα. Αν θέλεις δύναμη στον ενισχυτή, και ανάλογη καμπίνα καλύτερα να δώσεις ίσως κάτι παραπάνω αν πάει για κάτι που νομίζεις πως αξίζει. Προσωπικά τους GK (gallien krueger boss  :D) δεν τους πολυπάω, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είναι και καλοί. Γούστα είναι αυτά... Πάντως αν θέλεις μια δυνατή και οικονομική λύση, μπορείς να κοιτάξεις και τους peavey tour (450/700). Είναι αρκετά δυνατοί ενισχυτές, αν και τους βρήκα και κάπως "transparent", δηλαδή χωρίς κάποιο συγκεκριμένο χαρακτήρα (βλέπε ampeg κλπ. - για κάποιους είναι καλό αυτό), αλλά για τα λεφτά τους είναι αρκετά καλοί. Οι καμπίνες τους δεν μου άρεσαν και τρελά, αλλά το σηκώνουν αξιοπρεπέστατα.

 

Όσον αφορά την επιλογή καμπίνας πάντως, δική μου επιλογή θα'ταν ή μια 4x10 (βασικά εγώ ένα ψυγειάκι 8x10 θα'θελα αλλά τέλος πάντων), ή αν το αντέχεις οικονομικά, δύο ξεχωριστές καμπίνες, μια 1x15 και μια 2x10/2x12. Είναι συνδυασμός που ακολουθούν πολλοί μπασσίστες, tried and true!  :)

 

Το σημαντικότερο, βέβαια, όλων, είναι να πας και να δοκιμάσεις ότι μπορείς εδώ πριν προβείς σε κάποια αγορά, γιατί μην ξεχνάμε ότι οι ενισχυτές είναι ίσως το πιο σημαντικό μέρος της ηχητικής αλυσίδας, ειδικά στους μπασσίστες (όχι ότι στους λοιπούς δεν είναι, βέβαια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

Ξέρω οτι είναι παλιό το Post αλλά εγώ έχω από πέρισυ μια GK 400RB IV κεφαλή και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένη.Εχω μπασο ένα ErnieBall/Music Man OLP [μέτριο δηλαδή]  το οποίο όμως το λάτρεψα όταν πήρα τον  "Γαλλιέ"!

Την περασμένη μόλις  εβδομάδα έκανα τσάρκα στα μουσικάδικα για καμπίνες, πήγα και στον Τρίμη και στο Λογοθέτη και στον Διαμαντόπουλο και αλλού.

Στο Διαμαντόπουλο βρήκα μια Eden David χειροποίητη καμπίνα, η οποία παρά τον πολύ γεμάτο ήχο, τον άπλωνε λίγο σα λουκουμά.

Warwick δε θα συνιστούσα με τίποτα, ούτε καν Peavey. Για να έχεις GK δε πιστεύω θες τέτοιο ήχο.

Hartke Aluminium cone ομως είναι επίσης μια πολύ καλή για φτηνή λύση [παίρνεις ένα συμπαθητικό 2χ10 και είσαι κομπλέ αλλά όχι για live κλπ.]

Πήγα επίσης στον Τρίμη και δοκίμασα και μια Ashdwown που τελικά δε με ενθουσίασε καθόλου.Τις Gallien δεν τις δοκίμασα δυστυχώς γιατί δεν είχαν αντάπτορα - δεν έχουν Jack εξόδους οι καμπίνες αυτές ενώ η φέτα έχει μόνο Jack υποδοχές! [έλεος]

Στο Λογοθέτη όμως δοκιμασα μια EBS 112 Neo που φύσαγε και ο φίλος που μου την συνέστησε δεν διαψεύστηκε καθόλου!Πολυ καλός punch ήχος, καθαρότητακαι μαζεμένος, όγκος όσος χρειάζεται χωρίς να "αφήνει λεκέδες". Είτε σλαπ, είτε σε χαμηλές, είτε σε ατάκες, σε όλα ήταν πολύ καλή η καμπινούλα αυτή!

 

Νομίζω θα την τσιμπήσω λείαν συντόμως...αν και κομματάκι ακριβή..

Εσύ τελικά κατέληξες κάπου?αν ναι πού και είσαι ευχαριστημένος?θα ήθελα πολύ να μάθω. ;D

Να'σαι καλά!

_use your brain_

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου