Προς το περιεχόμενο

Συντήρηση-φροντίδα κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

jimmysbluesmoke: Καλησπέρα σε όλους!!!Παίζω με μια gibson sg special wb του 2008 και θα ήθελα μια γνώμη για καθαριστικά γυαλιστικά κερώματα και τα σχετικα. Μέχρι στιγμής χρησιμοποιώ lime oil για την ταστιέρα (rosewood) με μια μαλακή βούρτσα και το καθαριστικό της dunlop για το σώμα και το μπράτσο (mahogany). το fast fret δεν ειναι και πολύ του γούστου μου. Καμία πρόταση για καλά και οικονομικά αποτελέσματα;τα σπιτικά ματζούνια δεν μας πειράζουν καθόλου- έχω δει θεαματικά αποτελέσματα με τα πιο απλά υλικά. ΥΓ. και για άλλου είδους κιθάρες ότι γνώμη δοθεί θα εκτιμηθεί πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ χρησιμοποιώ για το σώμα και το πίσω μέρος του μανικιού το d'addario guitar polish spray. Το έχω πολλά χρόνια και η κιθάρες μου έχουν μια ωραία γυαλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άκουσα για λιναρέλαιο (?) στα unfinished μέρη του οργάνου όπως την ταστιέρα.έχει τύχει να δοκιμάσεις κάτι σχετικό?

 

Το λινέλαιο είναι λάδι που στεγνώνει και χρησιμοποιείται για φινιρίσματα, αντί σκληρών βερνικιών (τύπου nitro, poly κλπ).

 

Αν βάλεις λινέλαιο στην ταστιέρα σου ουσιαστικά θα είναι σαν να την βερικώνεις. Δεν θα δεις αυτό που γίνεται με το λεμονέλαιο (Lemonoil) που είναι το κλασσικό λάδι για (μή maple) ταστιέρες.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κάνει το lemon oil για maple? ωχ έκανα βλακεία!

 

ΓΙατι ομως όχι? Και τι προτείνεις για τις maple??

 

Eυχαριστώ προκαταβολικά!

MUSIC IS MAGIC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κάνει το lemon oil για maple? ωχ έκανα βλακεία!

 

ΓΙατι ομως όχι? Και τι προτείνεις για τις maple??

 

Το lemon oil "τρώει" το βερνίκι και γιαυτό δεν το συνιστούν σε maple ταστιέρες.

 

Αν θέλεις να καθαρίσεις μια maple / nitro ταστιέρα μπορείς να χρησιμοποιήσεις Zippoκαύσιμο, δηλαδή υγρό για αναπτήρες που να περιέχει νάφθα.

 

 

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια καλή φροντίδα είναι απλα έν σκούπισμα τις χορδές με στεγνό πανί,και lemon oil στην ταστιέρα ανά τρεις περίπου μήνες σε νορμάλ επίπεδα υγρασίας.

 

Το lemon oil κατά κύριο λόγο δείνει υγρασία στο κσύλο και μετά έρχεται ο παράγοντας του καθαρισμού.

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου