Προς το περιεχόμενο

Blackie strat upgraded (πολλές photos)


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

E λοιπόν δεν άντεξα...

 

Από την αρχή μου είχε καρφωθεί να φτιάξω την Blackie ίδια με αυτή του Gilmour:

 

gilmour.jpg

 

και όσο και αν μου άρεσε η πρώτη έκδοση της κιθάρας μου:

 

elavdblackie.jpg

 

είχα κολλήσει με το nitro neck...

 

Θα με πείτε για μια ακόμη φορά άρρωστο, αλλά τι να κάνουμε...??? Κολλήματα είναι αυτά... Αν το όργανο δεν είναι 100% όπως το θες, κάτι σε χαλάει συνεχώς...

 

Έτσι λοιπόν, αγόρασα:

> ένα nitro neck All Parts (από ebay store), FAT 50s, 7.25", medium jumbo frets

> ένα single ply layer μαύρο pickguard (από το wdmusic)

> ένα custom set μαγνητών από τον David Barfuss, ως αντικατάσταση των GFS 1960 repro

 

και ήμουν έτοιμος για την αλλαγή.

 

Tη συναρμολόγηση και σετάρισμα την έκανε ο Peter (Rockpile) με εντυπωσιακά αποτελέσματα:

 

P1010005.jpg

 

DSC00234.jpg

 

DSC00241.jpg

 

DSC00243Large.jpg

 

DSC00246.jpg

 

DSC00252Large.jpg

 

DSC00239Large.jpg

 

DSC00244.jpg

 

Το μπράτσο είναι πραγματικό ΚΤΗΝΟΣ!!! Στην αρχή τρόμαξα, αλλά πλέον, έχοντας παίξει αρκετά, το συνήθισα τόσο που τα άλλα απο τις 2 Rockinger μου φαίνονται...οδοντογλυφίδες!!!

:lol: :lol:

 

To setup που έγινε στην κιθάρα ήταν άψογο, με αποτέλεσμα να έχω πολύ χαμηλό action χωρίς τριξίματα!!!

 

Clip από την κιθάρα με αυτούς τους μαγνήτες μπορείτε να ακούσετε εδώ:

 

http://www.box.net/public/3onq95fh0f

 

(όσοι δεν το έχετε ήδη ακούσει...

:lol: )

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Είχα την ευκαιρία να την παίξω πρώτος! :oops: :lol: :lol:

 

Από τότε είπα στην Ηλία ότι το setup και το feeling αυτής της κιθάρας είναι καταπληκτικά. Εκπληκτικό μπράτσο (που ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ παίζει το ρόλο του στον ήχο), πολύ ελαφριά, με το 'σωστό' Φεντερίσιο ήχο...

 

Όσο για το πάχος του μπράτσου, θα αντιγράψω εδώ τα λόγια μεγάλου ανδρός:

 

'Τα παχιά μπράτσα είναι σαν την π$@#$@ του αράπη... once you go black, you can't go back!' :oops: :oops: :P :lol: :lol: :lol: :lol:

 

Ηλία... είσαι δικός μας τώρα... :D 8) 8) :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πάρα πολύ ωραία!!!:lol: :lol: :lol:

Και το καινούριο pickguard πιο πολύ της πάει απο΄το 3πλό.

Θα ολοκληρώσεις τη Gilmourοποίηση, ή θα την αφήσεις στην ησυχία της?

...

P.S. Elavd, στην πάνω πάνω φώτο, (αν εξαιρέσουμε αυτό το γελοίο σακάκι), είσαι ΙΔΙΟΣ με το Gilmour.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλόπαιχτη Ηλία! Είναι πολύ όμορφη (το καινούριο της μπρατσάκι φαίνεται πανέμορφο, για το pickguard δε σχολιάζω, θα καταλάβεις παρακάτω)!

 

Να πω και τις αμαρτίες μου τώρα? Τις λέω...δεν μου αρέσουν οι strat καθόλου (μα καθόλου σας λέω), η δικιά σου όμως είναι η πρώτη strat που με έκανε να λέω, ΘΕΛΩ ΚΙ ΕΓΩ!, ΘΕΛΩ ΚΙ ΕΓΩ!, ΘΕΛΩ ΚΙ ΕΓΩ!...Και η δεύτερη αμαρτία είναι ότι μου αρέσει πολύύύύύύύύύύ περισσότερο με 3ply pickguard (αν και δεν είναι ίδια με του ΘΕΟΥ). Τα είπα και ξαλάφρωσα!

 

Πάντως, μόνο και μόνο που μ' έκανες να θέλω μια strat σου δίνω συγχαρητήρια για το γούστο σου! :wink: :D :D :D

The World Was A Mess But His Hair Was Perfect...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για δευτερη φορα μεγειες.......και καλα Γκιλμουρισματα

 

Σχεδον απο την φωτογραφια (αυτην απο το πλαι του μπρατσου) μπορεις να καταλαβεις οτι το μπρατσο ειναι κτηνος......

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ολοκληρώσεις τη Gilmourοποίηση' date=' ή θα την αφήσεις στην ησυχία της? [/quote']

 

Tι άλλο πρέπει να κάνω δηλαδή??? (πέραν του να μάθω να την...παίζω σαν τον David??? :lol:)

 

P.S. Elavd' date=' στην πάνω πάνω φώτο, (αν εξαιρέσουμε αυτό το γελοίο σακάκι), είσαι ΙΔΙΟΣ με το Gilmour.[/quote']

 

Έτοιμος είμαι να ανεβάσω μια photo μου, όπου παίζω την blackie με τις υπερ-sexy πυτζάμες μου!!! :lol: :lol: :lol:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η δεύτερη αμαρτία είναι ότι μου αρέσει πολύύύύύύύύύύ περισσότερο με 3ply pickguard

 

Αυτό είναι το λιγότερο...Το 3πλό pickguard το έχω κρατήσει' date=' οπότε αν αλλάξω γνώμη κάποια στιγμή το ξαναλλάζω ;)

 

 

Πάντως, μόνο και μόνο που μ' έκανες να θέλω μια strat σου δίνω συγχαρητήρια για το γούστο σου! :wink: :D :D :D

 

Ε άντε ντε!!! Γίνε κι εσύ άνθρωπος!!! ΠΑΡΕ ΜΙΑ ΤΩΡΑ!!!!!!!! :lol:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε Ηλία, έχεις κάνει καλή δουλειά, τόσο που με κάνει κι αναρωτιέμαι:

 

Οταν κατα το καλοκαίρι βγεί η signature του θείου, θα το σκεφτείς σοβαρά ?

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν κατα το καλοκαίρι βγεί η signature του θείου' date=' θα το σκεφτείς σοβαρά ?[/quote']

 

Δεν νομίζω, για τον απλούστατο λόγο ότι η κιθάρα του Gilmour δε νομίζω να διαφέρει και πολύ σε specs από μια 57ri (αν εξαιρέσεις το μαύρο Pickguard) οπότε ουσιαστικά όσοι την πάρουν, θα πληρώσουν μόνο την ίδια την υπογραφή... :roll:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου