Προς το περιεχόμενο

Blackie strat upgraded (πολλές photos)


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πιστέυοντας πως η μοναδική groundbreaking signature Strat είναι η απίστευτη Eric Johnson,και λαμβάνοντας υπ' όψιν την συντηρητικότητα που χαρακτηρίζει τον θείο, σε βρίσκω πολύ σωστό !

 

ΥΓ Η κιθάρα σου είναι πραγματι κούκλα, εύγε !

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ΥΓ Η κιθάρα σου είναι πραγματι κούκλα' date=' εύγε ![/quote']

 

Thanks ;)

 

Χαίρομαι που το ακούω από σένα ;) :D

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μπρατσο κτηνος ειναι ολα τα λεφτα!

προτιμω ομως εμφανισιακα το τριπλο pickguard νομιζω οτι κανει τη κιθαρα πολυ πιο ομορφη (και δεν κανει και buckle)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απίστευτη!

 

Εύγε!

 

Το maple μπράτσο δίχνει φανταστικό από τις φωτογραφίες!

 

Βάλε και μια υπογραφή σου στο headstock! 8) :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμφανησικά πολύ ωραία αλλά κι εγώ την προτιμώ με το τριπλό pickquard. Tο tinted μπράτσο της πάει όντως περισσότερο.

Την μεγαλύτερη όμως εντύπωση μου έκανε ο ήχος της. Ειδικά με το που ξεκινά το κομμάτι (θέση neck είναι?) . Κορυφαίος .

Με γειά.

P>Ζωή είναι, δε βαριέσαι θα περάσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια ;)

 

Την μεγαλύτερη όμως εντύπωση μου έκανε ο ήχος της. Ειδικά με το που ξεκινά το κομμάτι (θέση neck είναι?) .

 

Ναι το κομμάτι ξεκινάει απο τη θέση 5 (neck) και καταλήγει σταδιακά στη θέση 1 (bridge).

 

Παρεπιπτόντως, να πω ότι έχω κάνει μια μικρή προσθήκη στη συνδεσμολογία, μετά από συμβουλή του Abraxas:

 

http://www.seymourduncan.com/support/schematics/tone_f_bp.html

 

Πρόσθεσα δηλαδή tone και στη θέση 1 ια να ελέγχω τα πρίμα και όταν παίζω με τον bridge μαγνήτη.

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Θα ολοκληρώσεις τη Gilmourοποίηση' date=' ή θα την αφήσεις στην ησυχία της? [/quote']

 

Tι άλλο πρέπει να κάνω δηλαδή??? (πέραν του να μάθω να την...παίζω σαν τον David??? :lol:)

 

P.S. Elavd' date=' στην πάνω πάνω φώτο, (αν εξαιρέσουμε αυτό το γελοίο σακάκι), είσαι ΙΔΙΟΣ με το Gilmour.[/quote']

 

Έτοιμος είμαι να ανεβάσω μια photo μου, όπου παίζω την blackie με τις υπερ-sexy πυτζάμες μου!!! :lol: :lol: :lol:

 

Λοιπόν, να ξεκαθαρίσω ότι το προτείνω για λόγους gilmouroποίησης και όχι για ουσιαστικούς λόγους. (Γι αυτό είπα και για το pickguard....κι εγώ 3πλο θα θα βάλω σε ένα αντίγραφο....αναμείνατε(!!!!) :wink: :wink: :wink: )

 

Επίσης, εκείνη η blackie έχει και ένα διακόπτη neck-on (νομίζω το λένε tele switch -παρακάμπτει τον επιλογέα για το μαγνήτη του neck) και έχει επίσης πιο κοντό τρεμολο. Αν ψάξεις λίγο, θα βρείς διάφορους "καμένους" που την έχουν αντιγράψει σε κάθε λεπτομέρεια έχοντας αναλύσει video κλπ)

(Τα παραπάνω τα έχω διαβάσει για λόγους κουτσομπολίστικους - κατινίστικους....)

Προσωπικά δεν είμαι της φιλοσοφίας των tribute οργάνων μεχρι την τελευταία λεπτομέρεια, αλλά αυτό το διακοπτάκι μπορεί και να έχει τη "φάση του"....:wink: :wink: :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι τα έχω διαβάσει κι εγώ αυτά αλλά δε ξέρω αν θα τα κάνω...

 

Η αλήθεια είναι ότι για το τρεμολο το είχα σκεφτεί κάποια στιγμή να το κόψω, αλλά σκέφτηκα ότι αν τελικά δε με βολεύει μπορεί να το "θυσιάσω" τσάμπα στο βωμό της απόλυτης μίμησης...

 

αυτό το διακοπτάκι μπορεί και να έχει τη "φάση του"....

 

Τέτοιο διακοπτάκι είχα στην παλιά μου Fender' date=' το οποίο είναι πολύ ενδιαφέρον μιας και σου δίνει 2 επιπλέον επιλογές:

1) Neck + Bridge (ο ήχος θυμίζει αρκετά tele)

2) Και οι 3 μαγνήτες μαζί

 

Κάποια στιγμή θα πάρω push pull ποτενσιόμετρο και μάλλον θα το κάνω ;)

 

Προς στιγμήν σκέφτηκα να παλαιώσω τα άσπρα καπάκια με αυτόν τον τρόπο: http://www.noiz.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=74003

 

αλλά μετά αποφάσισα να την αφήσω να παλιώσει μόνη της...

 

¶λλωστε και του Gilmour, κάποια στιγμή υπήρξαν άσπρα

:lol:

 

 

Τέλος, αν έπρεπε να είμαι 100% σωστός θα έπρεπε να είχα κάνει το εξής:

 

να είχα τρυπήσει το σώμα για να χωράει Floyd Rose, και μετά να ξαναβούλωνα την τρύπα και να έβαφα μαύρο το "μπάλωμα":

 

[img']http://www.gilmourish.com/wp-content/images/blackstrat_switch.jpg[/img]

 

(και πλάκα πλάκα να δω αν θα το κάνει αυτό η Fender στο signature μοντέλο της!!! :lol: :lol: :lol: :lol: )

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επίσης' date=' εκείνη η blackie έχει και ένα διακόπτη neck-on (νομίζω το λένε tele switch -παρακάμπτει τον επιλογέα για το μαγνήτη του neck)

Προσωπικά δεν είμαι της φιλοσοφίας των tribute οργάνων μεχρι την τελευταία λεπτομέρεια, αλλά αυτό το διακοπτάκι μπορεί και να έχει τη "φάση του"....:wink: :wink: :wink:[/quote']

 

Το διακοπτακι δεν υπαρχει πλεον εχει αφαιρεθει απο το πρωτοτυπο :D :D :D :D

 

Το κοντο τρεμολο το σκεφτομαι σοβαρα οχι μονο για τη δικη μου Gilmour strat αλλα για ολες μου τις στρατ..........Παντα εβρισκα τα τρεμολο που δινει η fender οχι πολυ ανατομικα :D :D :D :D

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου