Προς το περιεχόμενο

Πρωτα Πληκτα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετω τους πληκτραδες της παρεας του Noiz!

Πηρα την αποφαση επειτα απο 4 περιπου χρονια ενασχολησης με κιθαρες ηλεκτρικες και ακουστικες να ασχοληθω παραλληλα και με πληκτρα,τα οποια δειχνουν ακρως ενδιαφερον οργανο.

Δεν εχω ιδεα τι παιζει στην αγορα απο μαρκες και τυπους πληκτρων και θα με ενδιεφεραν οι αποψεις σας στο θεμα...Θελω πληκτρα που να δινουν ηχο κοντα σε εκεινον του πιανου(δεν ενδιαφερομαι για ηλεκτρικα πιανα ομως)αλλα να υποστηριζουν ηχους σε στυλ organ  και στοιχειωδη αλλα οχι υπερβολικα εφφε.Κυριες ενδεικτικες επιρροες Ray Manzarek,Herbie Hancock,Rick Wright,Βilly Preston.

Tιμη γυρω στο 500ρικο και αν δω οτι μ'αρεσει δινω περισσοτερα..

Ευχαριστω εκ τον προτερων  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Yamaha MM6, end of story. 580 ευρώ στο Νάκα (αν το θες από Ελλάδα), 540 στο Θωμά. Καλορίζικο! ;)

 

Υ.Γ. Πρέπει πάντως να σε προειδοποιήσω, πας να μπλέξεις σε μεγάλους μπελάδες... :P

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yamaha MM6, end of story. 580 ευρώ στο Νάκα (αν το θες από Ελλάδα), 540 στο Θωμά. Καλορίζικο! ;)

 

Υ.Γ. Πρέπει πάντως να σε προειδοποιήσω, πας να μπλέξεις σε μεγάλους μπελάδες... :P

 

Εεε.. Ναι στο πρώτο!!! και... Ναι και στο δεύτερο!!! MM6 και μπελάδες.. Είναι μεγάλη φασαρία τα πλήκτρα.. Και η καλή γνώση των πλήκτρων δεν συνεπάγεται πάντα άριστη γνώση παιξίματος. Είναι και το τμήμα των τεχνικών στοιχείων που μετράει. Έτσι δεν είναι Alchemist;;

http://sfyraki.blogspot.com/ - Tom Still Waits
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εεε.. Ναι στο πρώτο!!! και... Ναι και στο δεύτερο!!! MM6 και μπελάδες.. Είναι μεγάλη φασαρία τα πλήκτρα.. Και η καλή γνώση των πλήκτρων δεν συνεπάγεται πάντα άριστη γνώση παιξίματος. Είναι και το τμήμα των τεχνικών στοιχείων που μετράει. Έτσι δεν είναι Alchemist;;

Επειδή το έχεις μπουρδουκλώσει λίγο το πράγμα, θα σου πω τι εννοούσα με την προηγούμενη φράση.

 

Το παλικάρι πάει να μπλέξει με τα πλήκτρα. Κακά τα ψέματα, ο συγκεκριμένος χώρος είναι ίσως ο πιο περίπλοκος, βαθύς και ζόρικος που μπορεί να συναντήσει κανείς στο χώρο της σύγχρονης μουσικής (μιλάμε πάντα για τον εξοπλισμό και τη χρήση του, όχι για παίξιμο). Δεν είναι σαν να μπαίνεις σε μπελάδες λοιπόν; ;)

 

Υ.Γ. Πάντως αξίζει την ταλαιπωρία για να λέμε και του στραβού το δίκιο... 8)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρηκα το θαρρος να κανω την τραγικη ερωτηση... :-\

Ο ηχος απο που βγαινει????  ::)

Θελω να πω περνας το synth σε καποιον ενισχυτη ή pc???Γιατι με φθηνα πληκτρα που εχω παιξει εχουνε απο μονα τους ηχεια επανω..Το ΜΜ6 που προτεινετε δεν εχει και αναρωτηθηκα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συνδέεις σε ότι θές!Κόνσολα,μικροφωνική,κατευθείαν σε αυτοενισχυόμενα μόνιτορ ή και ηχεία κονονικά,ή και σε ακουστικά! ;D

 

Σε ενισχυτη κιθαρας??Νομιζω και ο Manzarek συνδεε τα πληκτρα του σε εναν Twin Reverb..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλικάρια είμαι και εγώ στη φάση του Suede και είμαι ανάμεσα σε Yamaha MM6 και Korg x-50.

Αν και μάλλον πρός το MM6 με βλέπω. Μου αρέσαν περισσότερο οι ήχοι του Yamaha.

Εσείς τι προτείνετε? Θα ήθελα την γνώμη σας.

 

Thanks.

 

 

Ioannina! The best city in this f@ckin' world!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου