Προς το περιεχόμενο

Πρωτα Πληκτα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε ενισχυτη κιθαρας??Νομιζω και ο Manzarek συνδεε τα πληκτρα του σε εναν Twin Reverb..

Εντάξει, επειδή το έκανε ο Manzarek δεν σημαίνει ότι πρέπει να το κάνεις απαραίτητα κι εσύ. Αμφιβάλλω αν στην εποχή του Manzarek υπήρχαν τα ωραιότατα συστήματα PA, τα monitors και οι βολικοί keyboard amps που μπορείς να χρησιμοποιήσεις σήμερα.

Κι αν ακόμα ο Manzarek το έκανε για να πετύχει κάποιον συγκεκριμένο ήχο, μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποια εφφέ για να προσεγγίσεις αντίστοιχο αποτέλεσμα. Άσε τους ενισχυτές κιθάρας καλύτερα...

 

Φίλε Steve_Vai, πρέπει πρώτα να αναφέρεις ποιοί ήχοι σε ενδιαφέρουν, τι μουσικές παίζεις και αν σε απασχολούν συγκεκριμένες δυνατότητες (π.χ. sequencer) πριν σου πούμε γνώμη. Πάντως δεν έχουμε και πολλά να πούμε αφού σου αρέσει περισσότερο ο ήχος του MM6... ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καταρχάς δεν τα έχω ακούσει ζωντανά. To Yamaha MM6 το είδα σε presentation στο youtube (Απίστευτος ο Bert Smorenburg!) και το korg X-50 to άκουσα και αυτό στο youtube σε διάφορα video.

 

Με ενδιαφέρουν πιο πολύ οι εξής ήχοι: Πιάνο,κιθάρες,Rhodes,Organ,κ.λ.π.?

Mε ενδιαφέρουν λιγότερο πολύ οι ήχοι synth.

 

Επίσης λόγω του οτι είμαι άσχετος από πλήκτρα θα ήθελα να μου πείτε πιο έχει καλύτερο feeling στα πλήκτρα και αν με το x-50 μπορώ να χρησιμοποιήσω το Yamaha qy100 που έχω σαν sequncer.

 

 

 

Ioannina! The best city in this f@ckin' world!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά μου τι βάρεσε και αγόρασα το Yamaha MM6. Ελπίζω και πιστεύω λόγω του οτι είμαι "ΝΕΟΣ" στον χώρο των πλήκτρων, οτι θα μου αρέσει.

 

Ioannina! The best city in this f@ckin' world!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε γεια Steve_Vai...

 

Σε ενισχυτη κιθαρας??Νομιζω και ο Manzarek συνδεε τα πληκτρα του σε εναν Twin Reverb..

Εντάξει, επειδή το έκανε ο Manzarek δεν σημαίνει ότι πρέπει να το κάνεις απαραίτητα κι εσύ. Αμφιβάλλω αν στην εποχή του Manzarek υπήρχαν τα ωραιότατα συστήματα PA, τα monitors και οι βολικοί keyboard amps που μπορείς να χρησιμοποιήσεις σήμερα.

Κι αν ακόμα ο Manzarek το έκανε για να πετύχει κάποιον συγκεκριμένο ήχο, μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποια εφφέ για να προσεγγίσεις αντίστοιχο αποτέλεσμα. Άσε τους ενισχυτές κιθάρας καλύτερα...

 

Mη το αποκλείεις... καμιά φορά στη μπάντα συνδέω τα πλήκτρα μου στο bright channel ενός Fender Quad Reverb και ακούγονται μούρλια...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mη το αποκλείεις... καμιά φορά στη μπάντα συνδέω τα πλήκτρα μου στο bright channel ενός Fender Quad Reverb και ακούγονται μούρλια...

Ναι βρε Σπύρο μου, όντως έχει νόημα η συγκεκριμένη μέθοδος και μπορείς να κάνεις όμορφα πράγματα. Όμως εσύ είσαι αρκετά πιο έμπειρος απ' ότι φαίνεται ότι είναι ο Suede, τόσο γύρω από τα πλήκτρα όσο και γύρω από τους ενισχυτές κιθάρας. ;)

 

Αν το παλικάρι μάθει τα κόλπα κάποια στιγμή, μπορεί να πειραματιστεί και να ψάξει τον ήχο του με διάφορους τρόπους. Για έναν αρχάριο όμως, θεωρώ ότι έχει μεγαλύτερη σημασία να δει πώς ακούγεται (ή "πρέπει" να ακούγεται) ένα synth και μετά να προσθέσει τις τελικές πινελιές, right; 8)

 

Υ.Γ. Steve_Vai, καλορίζικο κι από εμένα! :)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά μου τι βάρεσε και αγόρασα το Yamaha MM6. Ελπίζω και πιστεύω λόγω του οτι είμαι "ΝΕΟΣ" στον χώρο των πλήκτρων, οτι θα μου αρέσει.

 

Καλή επιλογή έκανες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοβερός ο Bert!!! Για την ιστορία, ο Jon Lord των Deep Purple συνέδεε το Hammond του σε ενισχυτή με παραμόρφωση. Συγκεκιρμένα δεν ξέρω να σας πω, αλλά..

 

http://youtube.com/watch?v=9YJIgyJFIo0

 

Ενδιαφέρον πρόταση.. Και άλλος πήρε το MM6. Ας παίρνουμε σειρά και οι υπόλοιποι..

http://sfyraki.blogspot.com/ - Tom Still Waits
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά μου τι βάρεσε και αγόρασα το Yamaha MM6. Ελπίζω και πιστεύω λόγω του οτι είμαι "ΝΕΟΣ" στον χώρο των πλήκτρων, οτι θα μου αρέσει.

 

Καλή επιλογή έκανες.

 

το ΜΜ6 δεν αξίζει τα λεφτά του. Ένα μεταχειρισμένο ή ένα φτηνό worstation όπως το fusion είναι σαφώς καλύτερη επιλογή.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ SteveVai μην αγχώνεσαι από εξυπνάδες.

Θα δεις μόνος σου ότι πήρες μια χαρά όργανο για αυτά που ζητούσες και θα μείνεις ευχαριστημένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου