Προς το περιεχόμενο

Διαροή ρεύματος σε rig?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας φίλοι!εδώ και καιρό έχω αγοράσει τα πεταλάκια που ήθελα τα έχω βάλει πάνω σε ένα pedaltrain και όλα οκ ως εδώ,το θέμα είναι πως στις τελευταίες συναυλίες παρατήρησα ότι έχω ένα μεγάλο buzzzzz το οποίο βέβαια σταματάει όταν ακουμπήσω την κιθάρα,το θέμα είναι ότι στο σπίτι δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο.

Τα πετάλια με την σειρά που τα έχω στο rig είναι:

 

Morley Wah/volume pedal--->mxr super comp--->E.H big muff--->tech 21 gt2--->DOD juice box--->mxr phase 90--->visual sound H2O--->E.H holy grail--->toadworks meat--->mxr 6 band e.q--->boss chromatic tuner.

 

τι λέτε ότι μπορεί να φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μας ειπες αν παιζεις με μονους η διπλους μαγνητες,οι μονοι παντα (σπιτι-ξεσπιτι...) εχουν ενα βζζζζ το οποιο σχεδον σταματα οταν ακουμπας την κιθαρα (θα μου πεις τωρα ποιος ο λογος να ΜΗΝ ακουμπας την κιθαρα... :))

 

Ο κυριος ''ενοχος" ειναι σχεδον παντα ο φωτισμος φθορισμου που εχουν τα περισσοτερα μαγαζια/προβαδικα.

 

Δεν μας ειπες αν παιζεις με μονους η διπλους μαγνητες,οι μονοι παντα (σπιτι-ξεσπιτι...) εχουν ενα βζζζζ το οποιο σχεδον σταματα οταν ακουμπας την κιθαρα (θα μου πεις τωρα ποιος ο λογος να ΜΗΝ ακουμπας την κιθαρα... :))

 

Ο κυριος ''ενοχος" ειναι σχεδον παντα ο φωτισμος φθορισμου που εχουν τα περισσοτερα μαγαζια/προβαδικα.

 

Τωρα αυτα τα περι...διαρροης ρευματος που λες απλα δεν στεκουν....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Χωρίς να είμαι σχετικός με κιθάρες, μου κάνει εντύπωση.

Προσοχή, δεν είμαι κιθαρίστας οπότε ζητώ συγνώμη αν πω κάτι λάθος.

Μιλάω καθαρά και μόνο από ηλεκτρονικής πλευράς.

 

Λοιπόν...

Όλα αυτά τα έχω ακούσει και τα έχω δεί από κοντά κατά καιρούς.

Σε ορισμένα από αυτά υπήρχε αποτελεσματική θεραπεία.

Εννοώ τους διάφορους βόμβους και παρεμβολές ηλεκτρικού ρεύματος στο σήμα της κιθάρας.

Απ'ότι μπορώ να φανταστώ είναι ότι:

α) λόγω του ότι οι κατασκευαστές κιθάρας θεωρούν το θέμα ηλεκτρονικό, αφήνουν να το λύσουν οι κατασκευαστές ενισχυτών - πεταλιών κ.λ.π.

Οπότε, αφήνουν το εσωτερικό κύκλωμα της κιθάρας όσο το δυνατόν πιό απλό.

Δηλαδή, χωρίς φίλτρα, ειδικές γειώσεις και όλα τα παρελκόμενα. Αφού θεωρούν by default ότι όλα αυτά υπάρχουν για παράδειγμα σε έναν ενισχυτή ή εφφέ.

β) είναι καθαρά λόγω κόστους ή/καί χώρου μέσα στο σκάφος.

γ) ίσως κάποιο extreme κύκλωμα θα ήθελε τροφοδοσία. Οπότε....

 

Βέβαια, κάποιες επώνυμες κιθάρες (τουλάχιστον ηλεκτρακουστικές με εσωτερική προενίσχυση) που έπεσαν στα χέρια μου, είχαν τέτοια κυκλώματα με όλα τα σχετικά.

Για ηλεκτρικές... σχεδόν όλες ήταν γυμνές από τέτοιου είδους κυκλώματα.

 

Σημείωση ότι: κάθε τροποποίηση "μπορεί" να αλλάξει τα χαρακτηριστικά του ήχου της κιθάρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτά κάνω εγώ για τυχόν προβλήματα: http://www.noiz.gr/index.php?topic=9121.msg125375#msg125375 Kαι είχα ξεχάσει να αναφέρω τα καλά shieldings στις κοιλότητες των κιθαρών. Σίγουρα όμως τα φώτα νέον και άλλες εστίες εκπομπής όπως πχ. τηλεοράσεις CRT παίζουν το ρόλο τους... σε λαιβάδικο tv δεν θα υπάρχει αλλά νέον πολύ πιθανόν.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ αγχωνεστε και ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ... :)

 

Εδω και 60 χρονια που η ηλεκτρικη κιθαρα ειναι το driving force της popular μουσικης στον πλανητη γη  :) οι κιθαριστες εχουν μαθει να ΖΟΥΝΕ με αυτα τα "προβληματα" "θορυβου" και μαλιστα εχουν μαθει και να τα αγαπανε..(πειτε με τρελλο αλλα εμενα οι "θωρακισμενες" κιθαρες μου ακουγονται "ψοφιες" αν δεν ακουω βζζζζζζζ δεν "μπισταει" το οργανο...:) )

 

Οποτε μη τα πολυψειριζετε τα πραγματα....

 

Η αληθεια ειναι μια....οταν ΠΑΙΖΕΙΣ δεν ΑΚΟΥΣ τον θορυβο,οταν ΔΕΝ παιζεις και...στηνεις αυτι να τον ακουσεις τον ακους... :) :)

 

ένα μεγάλο buzzzzz το οποίο βέβαια ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ  όταν ακουμπήσω την κιθάρα,

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με διπλούς παίζω και το βζζζζζζ δεν είναι το κλασσικό είναι σαν διαρροή την οποία την έχω μόνο στα live και μόνο με αυτό το set up.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τσεκαρε τα ηλεκτρικα των ΜΑΓΑΖΙΩΝ που παιζεις,επισης δοκιμασε να βαλεις τα πεταλια σου σε ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ πριζα απο αυτη του ενισχυτη σου,απο τη στιγμη που στο σπιτι σου δεν εχεις αυτο το προβλημα καταλαβαινεις και μονος σου οτι δεν φταιει ο εξοπλισμος σου..

 

απο τη στιγμη ομως που υπαρχουν λαμπες φθορισμου τοτε θα αυξανεται και ο θορυβος...(οποτε ΠΙΑΝΕ την κιθαρα σου οπως ολοι μας...:) )

 

διαρροη ηλεκτρικου ρευματος λιγο δυσκολο να υπαρχει θα ειχες γινει...ψητος... ;D :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχεδόν σε όλα τα liveάδικα έχω το ίδιο πρόβλημα..

 

Τελικά έχω καταλήξει ότι φταίνε οι γειώσεις συνήθως..

 

και μια που τα πετάλια δεν έχουν γείωση(τα τροφοδοτικά τους δηλαδή) το μόνο που μένει να τσεκάρεις είναι η πρίζα του ενισχυτή.. πολλές φορές φτιάχνει το πρόβλημα γυρίσεις 180 μοίρες την πρίζα..

αν συνεχίζει, αλλάζεις πρίζα ή πολύμπριζο..

 

γενικά το οτι ο θόρυβος σταματάει όταν ακουμπάς σημαίνει ότι γειώνεις εσύ το κύκλωμα! και αν η κιθάρα σου δεν έχει πρόβλημα στη γείωση της (που μάλλον δεν έχει αφου μόνο στα Live έχεις πρόβλημα) τότε κοίτα καθαρά την γείωση της πρίζας του ενισχυτή.. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ Προσπάθησε να έχεις ενα πολύμπριζο για την πάρτι σου, στο οποίο να μην συνδέεται τίποτα άλλο πέρα απο τα πετάλια και τους ενισχυτές σου.

 

@ Έχουν πέσει αρκετά GT2 στα χέρια μου, τα οποία έχουν θόρυβο πέρα των κανονικών πλαισίων. Σε μεγαλύτερες εντάσεις, αυτός ο θόρυβος ενισχύεται.

 

@ Όπως λες, παρατήρησες πρόβλημα θορύβου στις τελευταίες συναυλίες, μήπως γίνανε όλες στο ίδιο μέρος;

Σε περιβάλλον πρόβας, δλδ σε κάποιο άλλο χώρο πέρα απο τις συναυλίες και το σπίτι σου, τι συμβαίνει;

 

@ Προσπάθησε να έχεις το κουρδιστήρι, έξω απο την αλυσίδα με τα πετάλια σου.

 

@ Δοκίμασε ενα buffer ή κάποιο πετάλι που να περιέχει buffer στο εσωτερικό του (π.χ Boss), στην πρώτη θέση, αμέσως, μετά απο το καλώδιο της κιθάρας σου. Δεν χρειάζεται να είναι στη θέση "on", απλά σύνδεσέ το και τσέκαρε για τυχών βελτίωση.

 

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου