Προς το περιεχόμενο

Γνώμες και ιδέες για πείραμα ηχογράφησης


constantinosX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας!

 

Έχω σκοπό να φτιάξω ένα demo με έναν φίλο μου για την μπάντα μας και φυσικά δεν έχουμε την δυνατότητα να πάμε σε στούντιο,οπότε είπαμε να το προσπαθήσουμε να το κάνουμε στο σπίτι μου.

Εδώ κ λίγα χρόνια ψάχνομαι γύρω απο τις "σπιτικές" ηχογραφήσεις οπότε ξέρω κάποια ελάχιστα πράγματα για να κάνω ένα δικο μου κομματι να ειναι έστω ανεκτό(ελπίζω :P )(για εντελώς άσχετο ερασιτέχνη δλδ :P )

 

Πριν αρχίσουμε να γράφουμε,είπα να ηχογραφήσω ενα σημείο από ένα γνωστό κομμάτι(το for whom the bell tolls) και να πάρω γνώμες για τις κιθάρες.Οπότε μην δώσετε μεγάλη σημασία στα ντραμς.Επίσης δεν εχει μπάσο γιατί...δεν έχω δικό μου μπάσο :P Άλλωστε αυτό που θα ακούσετε εγινε εχτές στα γρήγορα κ δεν ήταν εδώ η υπόλοιπη μπαντα.

 

 

Η διαδικασία που ακουλούθησα είναι η εξής:

1)Ηχογράφησα τις κιθάρες.

2)Έκανα normalize στα 0db

3)Έβαλα reverb plugin(της lexicon) και πείραξα το eq στο κάθε κανάλι μέσα από το cubase

4)Έκανα pan τις ρυθμικές κιθάρες 80% αριστερά και δεξιά.

5)Τη μία σολο κιθάρα στο κέντρο και τη δυσολία πάλι 80% αριστερά και δεξιά

6)Για ντραμς χρησιμοποίησα to addictive drums.

7)Eπίσης κάθε φορά που παίζει σόλο κιθάρα,ρίχνω τις ρυθμικές κατα 1db

 

Ο εξοπλισμός και η συνδεσμολογία είναι η εξής:

Bc rich ironbird-->pod xt live-->m-audio mbox2-->cubase-->recabinet

 

Έχω απενεργοποιησει τη καμπίνα του pod xt live γιατί καμία δεν μ άρεσε και το recabinet προσφερει καλύτερο ήχο :/

 

Αυτό που θα ήθελα, είναι να μου κανετε παρατηρήσεις ως προς τον ήχο της κιθάρας κ τι μπορώ να κανω για να ακούγεται καλύτερα από όλες τις απόψεις.

Ελπίζω να μην σας κούρασα κ ευχαριστω εκ των προτέρων :)

Πείραμα.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης δεν εχει μπάσο γιατί...δεν έχω δικό μου μπάσο :P Άλλωστε αυτό που θα ακούσετε εγινε εχτές στα γρήγορα κ δεν ήταν εδώ η υπόλοιπη μπαντα.

 

Μια και το αναφερες...και εγω παλια οταν δεν ειχα μπασο απλα ηχογραφουσα το κομματι του μπασου στη κιθαρα και το εριχνα μια οκταβα μεσα στο DAW...Πατεντα.  :P

Τρολολολολολολολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου