Προς το περιεχόμενο

Μπάσσο και πόνος στο αριστερό χέρι


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα στη παρέα,

 

@johnsid, το μπάσο είναι αυτό.http://www.fender.com/en-GB/products/search.php?partno=0146100302. Παίζω με πένα και για αυτό το λόγο παίζω κάπως άγρια αν μπορείς να το πεις έτσι. Παίζω 10 χρόνια κιθάρα κυρίως ρυθμική εξ ού και η μετάβαση στο μπάσο που ανακάλυψα ότι μου ταιριάζει καλύτερα σαν όργανο.

 

@warwickplayer, νιώθω μια ενόχληση κάτω απο τον αντίχειρα αλλά όχι πόνο. Σήμερα πάω σε ορθοπεδικό οπότε θα δούμε τι θα δούμε. Πολύ θα ήθελα να πάω σε δάσκαλο απλά στη παρούσα φάση δεν γίνεται για διάφορους λόγους.

 

4 σελίδες πήγε το thread! Όμιτζί!! Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!!! =)))))))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 48
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

@warwickplayer, νιώθω μια ενόχληση κάτω απο τον αντίχειρα αλλά όχι πόνο. Σήμερα πάω σε ορθοπεδικό οπότε θα δούμε τι θα δούμε.

Κατι μου λεει οτι ο ορθοπεδικος θα σου πει να το ξεκουραζεις και ολα θα ειναι καλα....Επιμενω σ αυτα που εγραψα πριν,ειδικα τωρα που ειπες οτι προερχεσαι απο κιθαρα...

το μπασο ειναι μεν μια μπασα κιθαρα αλλα δεν παιζεται σαν κιθαρα!!!εχει αλλη τεχνικη τοσο στο αριστερο χερι που αν δεν την ακολουθησεις λογω του μεγεθους των διαστηματων και του παχους του μπρατσου μπορει να σου βγαλει και θα σου βγαλει πονο....

 

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι μου λεει οτι ο ορθοπεδικος θα σου πει να το ξεκουραζεις και ολα θα ειναι καλα....Επιμενω σ αυτα που εγραψα πριν,ειδικα τωρα που ειπες οτι προερχεσαι απο κιθαρα...

το μπασο ειναι μεν μια μπασα κιθαρα αλλα δεν παιζεται σαν κιθαρα!!!εχει αλλη τεχνικη τοσο στο αριστερο χερι που αν δεν την ακολουθησεις λογω του μεγεθους των διαστηματων και του παχους του μπρατσου μπορει να σου βγαλει και θα σου βγαλει πονο....

 

 

Και εγώ αυτή την αίσθηση έχω αλλά καλύτερα να είμαι σίγουρος. Χέρι είναι αυτό όπως και να το κάνεις. Πάντως πολύ απλά το ζόρισα πάνω απο τις δυνάμεις μου αφενώς παίζωντας το μπάσο με προσέγγιση κιθάρας, μιας και αυτό ξέρω να κάνω, αφετέρου γιατί πήγα να βγάλω όλη την 80ς δισκογραφία από Maiden σε 4 μήνες αφού έπιασα το όργανο. Και έτσι το ξετίναξα το χεράκι μου. Τώρα τρέχω στους γιατρούς. Στερνή μου γνώση να σε είχα πρώτα  :P

 

Να στε καλά μάγκες! Θα ξαναγράψω μετά τη διάγνωση  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτιδηποτε χρειαστεις μην διστασεις να στειλεις και π.μ. θα χαρω να βοηθησω οπου μπορω ενα "νεοφωτιστο" συναδελφο ;D!

Παρεπιπτοντως το λινκ που εβαλες βγαζει στην αναζητηση του σαιτ της Φεντερ!!!

Keep true to the dreams of thy youth...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@johnsid, Αυτό είναι το σωστό link. Παρεπιπτόντως το λατρεύω το συγκεκριμμένο μπασσάκι. Its my baby!  8)

 

http://www.musicstore.com/en_EN/EUR/Fender-NEW-Standard-P-Bass-RW-CAR-Candy-Apple-Red-inkl.-Bag/art-BAS0003774-000

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο δόκτωρας συνέστησε ξεκούραση απλά και να μην συνεχίσω το σπορ με αυτή τη μέθοδο αλλιώς τα 'καλύτερα' με περιμένουν................. ::). Τουλάχιστον δεν έπαθα καμμιά ζημιά. Τζάμπα το άγχος  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ο δόκτωρας συνέστησε ξεκούραση απλά και να μην συνεχίσω το σπορ με αυτή τη μέθοδο αλλιώς τα 'καλύτερα' με περιμένουν................. ::). Τουλάχιστον δεν έπαθα καμμιά ζημιά. Τζάμπα το άγχος  :P

 

Καλά έκανες και πήγες στον γιατρό- και γενικότερα μην παίρνουμε αψήφιστα τους πόνους στα χέρια. Στο λέω γιατί έχω πάθει  ;)

 

Ωραίο το μπασάκι, αλλά αν ήταν maple η ταστίερα θα ήταν σούπερ... 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο δόκτωρας συνέστησε ξεκούραση απλά και να μην συνεχίσω το σπορ με αυτή τη μέθοδο αλλιώς τα 'καλύτερα' με περιμένουν................. ::). Τουλάχιστον δεν έπαθα καμμιά ζημιά. Τζάμπα το άγχος  :P

 

Tέλεια λοιπόν. Αφού δεν έπαθες ζημιά, όλα καλά.

Ξεκουράσου για μερικές εβδομάδες, και μετά βούρ για κανένα δάσκαλο να σου δείξει τα βασικά της δακτυλοθεσίας στο όργανο, και να γλυτώσεις από τα βάσανα, και από εμάς που σου λέμε τι να κάνεις  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου