Προς το περιεχόμενο

Μπάσσο και πόνος στο αριστερό χέρι


Προτεινόμενες αναρτήσεις

warwickplayer το μικρο χοντρο δαχτυλο αντιχειρας λεγεται...

Αληθεια?και εψαχνα να δεις πως λεγεται....μηπως και τα αλλα λεγονται μεσος παραμεσος δεικτης μικρο-πεμπτο?επισης ειναι αυτο που μας κανει ανθρωπους...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 48
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Εχουμε χαλασει 2 σελιδες στο να μιλαμε για χορδες και σεταρισμα....

Δεν νομιζω να αρεσει σε κανενα μας να παιζει με τις χορδες στον θεο,αν λαβουμε και στα υποψην το οτι τα μεξικανικα φεντερ ερχονται πολυ καλα σεταρισμενα τοτε βγαζουμε αυτο το ενδεχομενο απ την μεση...

ειναι καθαρα θεμα τεχνικης και τοποθετησης στο οργανο για μενα παντα...εχω δει πολλες τετοιες περιπτωσεις και σε καποιο σημειο της ζωης μου υπηρξα τετοια περιπτωση...

αυτο που πρεπει να κανει ο φιλος ειναι να παει σε καποιο γιατρο να δει αν εχει παθει καποιο προβλημα(που δεν το νομιζω και ξαναρωτω...σε ποναει και το εσωτερικο του χεριου κατω απο το μικρο χοντρο δαχτυλο σωστα?)και μετα να βρει ενα δασκαλο να του μαθει να παιζει σωστα ετσι ωστε να μην ξαναεχει το ιδιο προβλημα ποτε ξανα

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αληθεια?και εψαχνα να δεις πως λεγεται....μηπως και τα αλλα λεγονται μεσος παραμεσος δεικτης μικρο-πεμπτο?επισης ειναι αυτο που μας κανει ανθρωπους...

Μιας κ το ξερεις λεγε το κ ετσι...

Αν ειναι πες του να βαζει το μικρο χοντρο δαχτυλο πισω απο το ξυλινο στυλο της κιθαρας κ να παταει τα συρματα με τα υπολοιπα μακρια λεπτα δαχτυλα...

Κ επισης αυτο π μας κανει ανθρωπους ειναι η λογικη σκεψη. Κ το τσακαλι κατω εχει αντιχειρα αλλα δεν ειναι ανθρωπος...

images?q=tbn:ANd9GcSkBecATo0AfAgC-4yEmD9-v7gR1-5Qp2inuFj1DHsPFG7ZqhLK&t=1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο φιλος με το προβλημα δεν μας εχει απαντησει ακομα καλο θα ηταν να περιμενουμε να ακουσουμε και την δικη του αποψη!

Keep true to the dreams of thy youth...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ επισης αυτο π μας κανει ανθρωπους ειναι η λογικη σκεψη. Κ το τσακαλι κατω εχει αντιχειρα αλλα δεν ειναι ανθρωπος...

images?q=tbn:ANd9GcSkBecATo0AfAgC-4yEmD9-v7gR1-5Qp2inuFj1DHsPFG7ZqhLK&t=1

συγνωμη που θα σε απογοητευσω και παλι αλλα κατα 95 % ανθρωπος ειναι...αυτο που μας κανει να διαφερουμε απ τον τυπα ειναι η εξελιξη και οχι η λογικη σκεψη..ας μην το συνεχισουμε και καταστρεφουμε το thread του παιδιου...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγνωμη που θα σε απογοητευσω και παλι αλλα κατα 95 % ανθρωπος ειναι...αυτο που μας κανει να διαφερουμε απ τον τυπα ειναι η εξελιξη και οχι η λογικη σκεψη...για του λογου του αληθες δες τη εγινε χθες στην αθηνα...

 

:o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o

 

Τεσπα τελος η κουβεντα μας... Εχεις δικιο........

 

Λοιπον επι του θεματος εμενα γνωμη μου ειναι οτι οπως ειπαν εχεις λαθος τεχνικη. Προσπαθησε να φερεις το μπασο σε μια θεση που οταν παιζεις ο καρπος σου να ειναι οσο πιο ευθεια γινεται σε σχεση με τον πηχη σου. Πιστευω οτι απο υπερβολικο λυγισμα του καρπου σε ποναει... Το παθαινω κ εγω. Επισης να προσπαθεις να παιζεις οσο πιο χαλαρα γινεται χωρις να σφιγγεις τους μυς σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τη σειρα μου νομιζω οτι προεχει η εκμαθηση της σωστης θεσης του αριστερου χεριου και η κινηση του επανω σε ολο το μηκος της ταστιερας/μπρατσου.

Επισης επειδη μου δινεται η εντυπωση πως ο πονος ειναι πολυ εντονος,μαλλον θα πρεπει να κανεις οντως μια επισκεψη σε εναν γιατρο ισα για να σιγουρευτεις οτι δεν υπαρχει κατι που θα χρειαστει θεραπεια...

Μετα σεταρεις και το οργανο κτλ κτλ

Καλα νομιζω τα ειπε ο warwickplayer...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα έψαξα να δω γι αυτό αλλά όπως και να έχει διαφωνώ. Με τάστο ανα δάχτυλο παίζω χρόνια κ δεν δημιουργείται θέμα εάν έχεις σωστή τοποθέτηση του αντίχειρα κ επίσης όπως κ σε κάθε έγχορδο στρογγυλά τα δάχτυλα στις χορδές κ όχι να σπάνε κ να τεντώνουν, άσε που η  δακτυλοθεσία που προτείνεις είναι για κοντραμπάσο.

 

είναι και για ηλεκτρικό μπάσο, τουλάχιστον κατά τη γνώμη του Ed Friedland, Bass Method HalLeonard :) και άλλων δασκάλων βέβαια :)

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι που σκεφτόμουν επ ευκαιρίας κ αυτού του θέματος και λόγω δικής μου βλακείας να μην επικεντρώνομαι και σε τέτοιες ασκήσεις, είναι τα προβλήματα που δημιουργούνται από τα μπαρέ και ειδικά τα half μπαρέ που είναι πολύ απαραίτητα στο μπάσο. Αυτά με τον καιρό, δεδομένου ότι αναγκάζεται το δάχτυλο να σπάει φαντάζομαι ότι θα δημιουργούν προβλήματα. Εγώ πάλι τα έχω αμελήσει πολύ ειδικά με το μεσαίο κ παράμεσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου