Προς το περιεχόμενο

Κολωνία - Ολλανδία για Gibson Goldtop vos '57 ή παρόμοιο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους. Δεν ήξερα αν έπρεπε να μπεί το θέμα αυτό στο φόρουμ "Αγορα" ή εδώ.Αλλα εν πάση περιπτώση.

 

Μέσα στην εβδομάδα θα πάω Κολωνια και μετά Ολλανδία.Θα επισκεφτώ σίγουρα το Musicstore στην Κολωνία.

 

Θα ήθελα αν έχει κάποιος πληροφορίες ή σχετικά τίπς για Ολλανδία κυρίως. Και για την Κολωνία είναι ευπροσδεκτα φυσικά.Θέλω να δοκιμασώ να δώ για Goldtop Vos και ότι άλλο μπορέσω και δώ/δοκιμάσω.

 

Απλά έχω και ορισμένες ερωτήσεις ασχετες/σχετικές διαβάζοντας κάποια θέματα και κυρίως τισ συμβουλές τοθ S9F.

 

1.H Διαφορα μιας goldtop και μιας '59αρας vos ειναι κοντα στα 1000-1500 ( χοντρικα,και περισσότερο ίσως αλλα εξαιρώ τα sign μοντέλα). Τι είναι αυτό που μπορεί να αξίζει αυτή την διαφορα εκτός απο το οφθαλμοφανές του καπακιού και ίσως η διαφορα στο μπράτσο.

 

2.Long Tenon Neck. Έχουνε όλες οι vos; Είναι καλύτερα; Αυτό το βλέπω μονο απο το cavity pickup.

 

3. Προς S9F πραγματικά να πάρω ζυγαριά μαζί μου;  :) (joke) S9F ξέρω οτι τα μουσικά "σούπερ μάρκετ" δεν τα προτείνεις.Έχεις να προτείνεις κάτι στην Ολλάνδία;

 

4.Τα μπράτσα στις VOS έχουνε σημαντικές διαφορές σε σχέση με τα μπράτσα των studio,standar κτλ; Υπάρχει κάποια σχετικότητα;

 

 

Ό,τι άλλη συμβουλή είναι καλοδεχούμενη.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Καλημέρα.Ωραίο ταξίδι θα κάνεις,σε ζηλεύω!

 

1.Εκτός απ αυτά που -σωστά- είπες οι R9 (Reissue 1959) είναι κατά κανόνα οι ελαφρύτερες,αφού γίνεται διαχωρισμός μέσα στο Custom Shop.Το έχω δει με τα ίδια μου τα μάτια και θα ψάξω να βρω και μιά σχετική φωτογραφία που υπάρχει 'ετσι κι αλλιώς στο διαδίκτυο.

 

2.Ναι και όπως σωστά είπες το βλέπεις από το neck pickup cavity.

 

3.Αν μένεις Θεσ/νίκη,ευχαρίστως να σου δανείσω την δικιά μου.Eίναι σχετικά μικρή και φαίνεται στη φωτογραφία που έβαλα.(Αλλά αν σε μπαγλαρώσουν στο αεροδρόμιο για drug trafficking,θα πρέπει να αποδείξεις οτί δεν εισαι ελέφαντας... ;D)

 

Σχετικά με τα...μουσικά super market:Προσωπικά δεν θα αγόραζα online τόσο ακριβή κιθάρα από τέτοιου είδους μαγαζιά,γιατί απλά δεν δέχομαι να έχουν μία "προκάτ" φωτογραφία του κwλου και όχι πολλές φωτογραφίες της ΙΔΙΑΣ-ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗΣ κιθάρας που πιθανόν να αγόραζα.Με τίποτα.Γα να πάρεις μιά γεύση του τι φωτογραφίες θέλω,κάνε ένα κλικ εδώ (www.marksguitarloft.com) και θα πάθεις την πλάκα της ζωής σου...Προσωπικά έχω 2-3 ανθρώπους στην Αμερική που εμπιστεύομαι με κλειστά τα μάτια (και τα αυτιά! ;D) and that's fine for me...

 

Το θέμα όμως αλλάζει από τη στιγμή που θα πας εσύ ο ίδιος εκεί και θα την δοκιμάσεις και -προς Θεού- δεν λέω οτί όποιος αγόρασε κιθάρα τέτοιου βεληνεκούς από ένα τέτοιο κατάστημα πήρε απαραιτήτως...κουπί!Είναι όμως γεγονός οτί πολλές...σαβούρες (ΣΧΕΤΙΚΑ  μιλώντας) ΣΥΝΗΘΩΣ καταλήγουν σε τέτοια μαγαζιά που με τη θηριώδη αγοραστική τους δύναμη,τις αγοράζουν κοψοχρονιάς απευθείας από την Gibson και μετά τα περιθώρια κέρδους τους είναι απίστευτα...

 

4.Τουλάχιστον από τη δική μου εμπειρία,το κάθε neck σε τέτοιες κιθάρες είναι ΜΟΝΑΔΙΚΟ,οπότε το θέμα είναι αν σε βολεύει ΕΣΕΝΑ το εκάστοτε μπράτσο...Δεν είναι κακό αυτό,ακόμα και οι original τότε έτσι ήταν και αυτό στο λέω εκ του ασφαλούς,αφενός κρίνοντας από τη δικιά μου 59άρα και αφετέρου,από άλλες original που έχω δοκιμάσει και όλες τους είχαν "το δικό" τους ΜΟΝΑΔΙΚΟ neck.Αν τυχόν έχεις ήδη κάποια άλλη Gibson που το neck της σε βολέυει,προσπάθησε (ή ακόμα καλύτερα πάρτην μαζί σου) να θυμάσαι αυτή την αίσθηση όταν θα δοκιμάζεις την -υποψήφια- καινούρια σου Gibson.

 

Καλό ταξίδι και καλές αγορές! :)

 

 

 

SIF-1297842820-d_pic.jpg.6d9879ba98f1604f964e7e73ee10c5fe.jpg

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

S9F σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις :) έχουμε συνέχεια ερωτήσεων πάνω στις απαντήσεις.

 

1.Σε ένα σου πόστ , για το βάρος αναφέρεις οτι μια gibson θα πρέπει να ειναι μεταξύ 3.7-4lb (αν θυμάμαι καλα).Με βασή αυτό που λές , αν κατάλαβα καλά, είναι δύσκολο να βρείς ελαφρια '57 '58 κτλ , και εξίσου δύσκολο να βρείς βαριά '59;Συνηθες δλδ όλες εκτός απο την '59 να ειναι βαρύτερες απο 4lb; Την φωτογραφία την έχω πετύχει με την ταμπελίτσα.

 

3.Ευχαριστώ για την προσφορά σου για την ζυγαρία. :D Ελπιζω να πέφτω μέσα με το χερί μου στον υπολογισμό.

 

4.Εδώ δλδ πάμε στο όποια κάτσει καλύτερα , ακόμα και άς ειναι '58 που μπορεί να είναι πιο βαριά.

 

Με ένα πρόχειρο ψάξιμο σκέφτομαι να περάσω απο εδώ: http://www.tfoa.eu/ πως σου φενεται;

edit:μπα άκυρο το site.πριν κανα δυο εβδομάδες είχε ενδιαφέροντα πράγματα.

Ευχαρίστω πολύ.

Γαβριήλ.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Σε ένα σου πόστ , για το βάρος αναφέρεις οτι μια gibson θα πρέπει να ειναι μεταξύ 3.7-4lb (αν θυμάμαι καλα).Με βασή αυτό που λές , αν κατάλαβα καλά, είναι δύσκολο να βρείς ελαφρια '57 '58 κτλ , και εξίσου δύσκολο να βρείς βαριά '59;Συνηθες δλδ όλες εκτός απο την '59 να ειναι βαρύτερες απο 4lb; Την φωτογραφία την έχω πετύχει με την ταμπελίτσα.

 

Impossible!

3,7 - 4 κιλά εννοεί, όχι lbs... ;)

 

(4 lbs = 1,8 κιλά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

S9F σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις :) έχουμε συνέχεια ερωτήσεων πάνω στις απαντήσεις.

 

1.Σε ένα σου πόστ , για το βάρος αναφέρεις οτι μια gibson θα πρέπει να ειναι μεταξύ 3.7-4lb (αν θυμάμαι καλα).Με βασή αυτό που λές , αν κατάλαβα καλά, είναι δύσκολο να βρείς ελαφρια '57 '58 κτλ , και εξίσου δύσκολο να βρείς βαριά '59;Συνηθες δλδ όλες εκτός απο την '59 να ειναι βαρύτερες απο 4lb; Την φωτογραφία την έχω πετύχει με την ταμπελίτσα.

 

3.Ευχαριστώ για την προσφορά σου για την ζυγαρία. :D Ελπιζω να πέφτω μέσα με το χερί μου στον υπολογισμό.

 

4.Εδώ δλδ πάμε στο όποια κάτσει καλύτερα , ακόμα και άς ειναι '58 που μπορεί να είναι πιο βαριά.

 

Με ένα πρόχειρο ψάξιμο σκέφτομαι να περάσω απο εδώ: http://www.tfoa.eu/ πως σου φενεται;

edit:μπα άκυρο το site.πριν κανα δυο εβδομάδες είχε ενδιαφέροντα πράγματα.

Ευχαρίστω πολύ.

Γαβριήλ.

 

Σχετικά με το βάρος:Από τη δικιά μου -τουλάχιστον- εμπειρία (μιλάμε για πάνω από 70+ κιθάρες,οπότε νομίζω οτί το δείγμα είναι "ικανό") ,οι καλύτερες ζύγιζαν περίπου από 8.70lbs έως 9.40lbs (1lb=0.4536kg) Σχετικά μιλώντας,ήταν οι πιο "all around" να το πω έτσι. Οι ελαφρύτερες "έχαναν" κάπου και οι βαρύτερες ήταν "πνιγμένες"...Αυτή είναι απλά η γνώμη μου,ούτε πανάκεια είναι,ούτε άρθρο του Συντάγματος... ;D

 

 

Eίναι δυνατόν να βρεις μιά R8,ή μία R0 ελαφρύτερη από μιά R9,αλλά όπως είπες είναι σχετικά πιο δύσκολο από το αντίθετο.

 

Φυσικά όλα αυτά έχουν τη σημασία τους αν την έχεις...την τρέλα  ;D,ή για να στω πω αλλιώς είναι σαν να θέλει η...θεία μου να πάρει ένα αυτοκινητάκι να κάνει την δουλειά της και να αρχίσω να τη λέω για...τη γωνία camber και caster της ανάρτησης... ;D

 

Σχετικά με τα μαγαζιά που με ρώτησες,δεν μπορώ να σε βοηθήσω,διότι πολύ απλά δεν γνωρίζω την Ευρωπαική αγορά,αφού σχεδόν όλες τις κιθάρες που είχα/έχω τις έφερα από Αμερική.Έχω ακούσει καλά λόγια για το Max Guitar Store (www.maxguitarstore.com) που είναι και στην Ολλανδία που θα πας,αλλά ως εκεί. :)

 

 

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο Ολλανδία έχω κάνει μία αγορά online απο εδώ

http://www.maxguitarstore.com/meetmax.php

 

Έχουν μαγαζιά σε Den Haag και Nijmegen , ρίξτους μια ματιά

 

Edit

Με πρόλαβε ο S9F . Να προσθέσω οτι μπορείς να τους κάνεις και παζάρι στην τιμή αν πραγματικά θές να αγοράσεις κάτι ( το γράφει και στο site τους  ;D ) και είναι πολύ ευγενικοί και εξυπηρετικοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Edit

Με πρόλαβε ο S9F . Να προσθέσω οτι μπορείς να τους κάνεις και παζάρι στην τιμή αν πραγματικά θές να αγοράσεις κάτι ( το γράφει και στο site τους  ;D ) και είναι πολύ ευγενικοί και εξυπηρετικοί.

 

Επειδή με ενδιαφέρει μία κιθάρα που έχουν,όντως τους αρέσει το παζάρι και πόσο % περίπου σου έκοψαν?

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο Ολλανδία έχω κάνει μία αγορά online απο εδώ

http://www.maxguitarstore.com/meetmax.php

 

Έχουν μαγαζιά σε Den Haag και Nijmegen , ρίξτους μια ματιά

 

 

Συμφωνώ και επαυξάνω για το max guitar store. Έχω επισκεφτεί το κατάστημα της Χάγης το 2008 και μάλιστα έφυγα με μια Les Paul Standard από εκεί. Πολύ καλή εξυπηρέτηση, καλές τιμές (την κιθάρα την αγόρασα τότε φθηνότερα από την τιμή του Thoman) και μάλιστα από ό,τι μου ανέφερε ο πωλητής έχουν αρκετούς Έλληνες πελάτες.

Στο Amsterdam υπήρχαν επίσης κάποια μαγαζιά αλλά από ότι θυμάμαι δεν υπήρχε κάποιο κατάστημα (από αυτά που είδα) που να έχει καλές τιμές ή την ποικιλία του Max.

"The music that you listen to, becomes the soundtrack of your life"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ και επαυξάνω για το max guitar store. Έχω επισκεφτεί το κατάστημα της Χάγης το 2008 και μάλιστα έφυγα με μια Les Paul Standard από εκεί. Πολύ καλή εξυπηρέτηση, καλές τιμές (την κιθάρα την αγόρασα τότε φθηνότερα από την τιμή του Thoman) και μάλιστα από ό,τι μου ανέφερε ο πωλητής έχουν αρκετούς Έλληνες πελάτες.

 

Πολύ ενθαρρυντικό αυτό,φαίνεται οτί δεν είναι τυχαίο οτί μόνο καλά λόγια είχα ακούσει...

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου