Προς το περιεχόμενο

Bόλτες στις ίδιες γειτονιές....


John Goumis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόκειται για το γκρούπ στο οποίο είχα την χαρά να συμμετάσχω πριν με καλέσει η μαμά πατρίδα. Πριν λίγες μέρες πήρα το cd από τα παιδιά που ηχογραφήσαμε στο στούντιο (είχε προηγηθεί ''σπιτική ηχογράφηση'' με cubase αλλά αποφασίσαμε να ηχογραφήσουμε σε κανονικό στούντιο για να έχουμε καλύτερο αποτέλεσμα ειδικά στα σημεία όπου χρειάζεται καλά μικρόφωνα, όπως ακουστική κιθάρα και φωνή).

 

Το μάστερινγκ μάλλον δεν είναι ολοκληρωμένο (ψευτομάσερινγκ  ;D) αλλά ευελπιστώ ότι σύντομα τα παιδιά θα μεριμνήσουν να διευθετηθεί το ζήτημα.

 

Στο συγκεκριμένο κομμάτι λοιπόν η φωνή ειναι λίγο...στον Θεό και μερικά όργανα (π.χ. η κιθάρα με παραμόρφωση) είναι πιο πίσω απότι θα ήθελα (2ο ρεφρέν και μετά)...

 

Στίχοι και μουσική του Μάριου (γειά σου συννυφάδα!! ;D)

 

Περιμένω γνώμες!

 

 

 

βόλτες_στις_ίδιες_γειτονιές.wma

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα, πολυ Παπακων/νου η φωνη ρε παιδες

 

κατα τα αλλα δεν μπορω να κρινω γιατι δεν μ αρεσουν οι ελληνικουρες

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ αντιεμπορικο θα ελεγα.

 

Πολυ δυσκολο σαν ακουσμα.

 

Δεν ξερω αν ηταν αυτο το ζητουμενο.

 

Καλη συνεχεια.

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η παραγωγη ειναι καλουτσικη. 6/10

Ωστοσο το οτι ακουγεται καθαρα τι λεει ο τραγουδιστης μου αρεσε.

Βαρεθηκα στο ελληνισταν αυτο το...''τι λεει σ αυτο το σημειο?''

 

Το παντρεμα στιχων-μουσικης απετυχε.Φαινεται καθαρα αυτο το..

''εγραψα κατι και τωρα θα το μελωποιησω...''

Δε γινεται ετσι..θελει παρεμβασεις για να κολλησει το πραμα

και περισσοτερο ψαξιμο στη μελωδικη γραμμη των φωνητικων για να ξεφυγει απο την ''παιδικοτητα''.Και...αν το ζητουμενο ειναι το κατι παραπανω απο το underground..

δουλεψτε ρεφραιν...

 

Ο τραγουδιστης εχει πολυ γονιμο εδαφος για να εξελιχθει σε φωναρα με τη σωστη καθοδηγηση και τα καταλληλα τραγουδια που θα τον πιεσουν να ειναι πιο αυστηρος

στον ελεγχο της φωνης και πιο συγκεκριμενος στο τί πρεπει ακριβως να τραγουδησει.

 

Για τις σταθμες των οργανων γενικα δε θα αναφερθω εκτενως.Ειναι και υποκειμενικο...

Προσωπικα θα ηθελα περισσοτερο πρωταγωνιστικες τις κιθαρες παρα αυτο το συνεχομενο χαλί απο strings που σταματησε καπου στο 1990...(στο εξωτερικο...)

 

Γενικα το βρισκω ενα πολυ ενθαρρυντικο δειγμα για περαιτερω προσπαθεια.

Ευχομαι τα καλυτερα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@playloud : χρόνια πολλά ρεεεεεεεε να σε χαιρόμαστε ,πολύ ωραίο το λάιβ προχθές, τι ηχάρα ήταν αυτή που είχες...δεν έφερες όμως την κόκκινη γκιμπσονιά ...καλά για το παίξιμο δεν το συζητώ  ;)

 

Αυτό με την Παπακωνσταντινιά το έχουμε ξανακούσει και από άλλους, ίσως να φταίει το ότι γράφτηκε την εποχή που ο Βασίλης μεσουρανούσε (είναι αρκετά παλιό κομμάτι αλλά ηχογραφήθηκε πέρσυ).

 

Thanx για το comment

 

@θανάση Β : η γνώμη σου απολύτως σεβαστή και σε ευχαριστώ που διάθεσες χρόνο να ακούσεις το κομμάτι  :)

 

@Vartanis: μπα αυτό είναι από τα πιο ''εμπορικά'' κομμάτια που είχαμε, όχι όμως και από τα πιο ''ανεβαστικά''...δεν ήταν το ζητούμενο να ακουστεί δύσκολο ή κάτι τέτοιο...thanx για το comment

 

@freerock : συμφωνώ 100% για τη φωνή, η οποία πιστεύω πως όσο πάει γίνεται και καλύτερη.

Όσον αφορά το χαλί από strings, όντως σε μερικές φάσεις ίσως να είναι υπερβολικό  :-\. Εμείς είχαμε γράψει αρκετά λιτά-background πλήκτρα (με guitar pro) αλλά παρέμβει ο ηχολήπτης και το εμπλούτισε με αυτά τα strings. Είναι και αυτό μια άποψη...σίγουρα έκανε πολύ καλή δουλειά αλλά όπως είναι γνωστό σε τέτοιες περιπτώσεις, ακούς το κομμάτι που ηχογράφησες το βράδυ και σε φαίνεται καλό και την άλλη μέρα το πρωί λες ''χμμ...ίσως θα έπρεπε να έχει αυτό ή να μην έχει τούτο''  ;D Εγώ απλά θα ήθελα να ακούγεται πιο πολύ το γκάζι της κιθάρας στα τελευταία ρεφρέν...σε ευχαριστώ για τα σχόλια!

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς:

Σκάει το πρώτο ακόρντο και λέω "το Knocking on heavens door είναι?" μετά σκάει το 2ο, ηρεμώ λιγάκι αλλά μετά έρχεται το γύρισμα και μπαίνουν τα πλήκτρα και ξανασκαλώνω... Αυτά στην εισαγωγή...

Οι στίχοι έχουν κάτι κλασικό σε όλα σχεδόν τα ελληνικά συγκροτήματα... Πολύ ψαγμένοι για να είναι αληθινοί... (σαν χώρα βέβαια νομίζω πως έχουμε πρόβλημα γιατί αν οι στίχοι είναι απλοί τους λένε δήθεν και ότι δεν περνάνε κάποιο ΚΡΥΦΟ,ΣΩΣΤΟ μήνυμα...) Η παραγωγή το είπες από μόνος σου οπότε δεν θα ασχοληθώ... Η φωνή δεν είναι και τόσο Βασίλης (έχω ακούσει πολλούς και πολύ περισσότερο μίμους) αλλά νομίζω ότι θέλει πολύ δουλειά ο φίλος που τραγουδάει γιατί όταν ανεβαίνει έχει ένα θεματάκι... Επίσης το συνεχόμενο Reverb στη φωνή ρε παιδιά το ζητήσατε? Εντάξει είπαμε να γλυκαίνει λίγο το θέμα αλλά ακούγεται πολύ το Reverb!!!

Γενικά γιατί σας πήρα από κάτω, καλή δουλειά είναι (και εκεί που σκάει η φυσαρμόνικα είναι ψαρωτικό) αλλά θέλει δουλίτσα για να βγει κάτι πολύ καλύτερο....

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μ'αρέσει σαν κομμάτι απλά κατα την γνώμη μου αφού σκοπός δεν είναι να πουλήσετε (γιατί εγώ δεν θα αγόραζα ένα "τέτοιο" αποτέλεσμα..)

θέλω να πω (όπως μου είπε και ο στουντιάς) γιατί να δώσετε λεφτά όταν δεν πάτε για κέρδος? κάντε μια καλή δουλειά σπίτι και πιο μετά μια καλή!!! στουντιακή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολλοί στίχοι ρε παιδάκι μου...

επίσης το μπάσσο είχε ένα παπακωνσταντίνικο στυλ.

μπορώ ακόμα να πω πως ήταν πολύ μεγάλο. δεν χρειαζόταν τόσες επαναλήψεις με στίχους.

πιστεύω χρειαζόταν μια κιθάρα ληντ κάπως πιο ψηλά, να μοιράζεται τη μελωδία με τη φωνή, έπεσε too much στη φωνή το 5 λεπτά χωρίς παύση.

 

 

Ορκισμένος Μπλουζάς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου