Προς το περιεχόμενο

κάρτα ήχου κοντά στα 200 Ευρώ


samoth

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ, είμαι τελείως νέος στο άθλημα, αν κ ασχολούμαι άρκετα χρόνια και με pc / programming και με τη μουσική. Θέλω να ξεκινήσω να ηχογραφώ συνθέσεις δικές μου ή του συγκροτήματος και μιας και έχω πλέον όλα τα οργάνα που ίσως χρειαστώ (κιθάρα, τύμπανα, μπάσο) πρέπει να αγοράσω μια κάρτα ήχου λίγο αξιοπρεπέστερη από την άθλια onboard που έχω. Υπάρχει περίπτωση να βρω κάτι κοντά στα 200 € με breakout box, το χαμηλότερο δυνατό latency και παράλληλα να μπορώ να χρησιμοποιήσω τα 5.1 ηχεία μού? Η μόνη λύση που έχω βρει με πλήρη υποστήριξη asio2 ειναι η audigy 2 platinum zs. Όλες οι προηγούμενες audigy μετατρέπουν το σήμα σε 16bit αν τους περάσεις εφέ, τουλάχιστον έτσι διάβασα στο site της creative. Την προτείνετε γενικότερα ή να το αφήσω καλύτερα και να ψάξω κάτι άλλο? Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολεμιστη καλως ηρθες στο noiz .

με τοσα λεφτα που διαθετεις για κανε ενα check στην ελινα , αν και σου συνιστω να μαζεψεις κι αλλα χρηματα παντα για κατι καλυτερο , με εισοδους και εξοδους που σιγουρα τις χρειαζεσαι .

δες επισης και παλαιοτερα threads που εχουν γινει στο παρελθον , ή δωσε περισσοτερα στοιχεια για το τωρινο και το επιθυμητο setup .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου προτήνω ή την Terratec 24/96 ή την m-audio audiophile 24/96. δεν είναι 5.1, είναι stereo αλλά είναι οι καλύτερες κάρτες στα λεφτά τους για record - play. Κάνε ένα check να τις δείς μήπως σου κάνουν. Την terratec την

έχει ο πληκτράς μου και την m-audio την έχω εγώ και έχω πάνω την κιθάρα μου. ΠΑΝΤΑ ΟΜΩΣ από έξω όχι από ελλάδα γιατί πονάει :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συστημα μου είναι AMD Athlon XP 2000, 512 MB RAM, Geforce 4 Ti4200, wd40 gb hdd, windows xp pro. Γιατί κανείς δε μιλάει για την audigy? Τόσο χάλια είναι ρε παιδιά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Audigy δεν είναι χάλια - είναι μία χαρά για τα λεφτά της και το γεγονός ότι προσπαθεί να καλύψει ένα ευρύ φάσμα υποψήφιων καταναλωτών: από τον παιγχνιδά μέχρι τον θεατή dvd μέχρι εκείνον που θέλει να κάνει τα πρώτα βήματα στο cubase. Όμως οι λύσεις που αναφέρθηκαν από τους άλλους είναι όλες καλύτερες διότι πρόκειται για κάρτες που προορίζονται για χρήση σε μουσικές και audio εφαρμογές, υποστηρίζονται σωστά από τις κατασκευάστριες εταιρείες και είναι πολύ "ελαφρύτερες" για το σύστημα (η audigy εγκαθιστά ένα καράβι software).

 

Αν εν' τούτοις αγνοήσεις τις συμβουλές τους και πας με audigy, σε ενημερώνω ότι η τελευταία που είχε πέσει στα χέρια μου λειτουργούσε σαν asio κάρτα μόνο στα 48KHz κάτι που ίσως θεωρήσεις πρόβλημα αν η κύρια απασχόλησή σου είναι η παραγωγή μουσικού (όχι οπτικοακουστικού υλικού). Διάφορα vst plugins (και το Fruity Loops π.χ.) διαμαρτύρονται όταν τους ζητήσεις να λειτουργήσουν στα 48 KHz, ενώ η audigy δεν έχει GSIF drivers που σημαίνει ότι δεν θα μπορέσεις ποτέ να τρέξεις το Gigastudio.

 

Υποθέτω - επειδή έχω περάσει και εγώ από αυτό το στάδιο - ότι δεν θέλεις να παραιτηθείς της δυνατότητας για ήχο 5.1. Δεν θα χρειαστεί. Αγοράζοντας μία οποιαδήποτε κάρτα με 6 τουλάχιστον εξόδους θα μπορέσεις να ακούς και να μιξάρεις surround ήχο χρησιμοποιώντας τα ηχεία που ήδη έχεις - παρακάμπτοντας τον αποκωδικοποιητή τους. Μία τέτοια κάρτα σε προσιτά χρήματα είναι η 410 της M-Audio, αν και ίσως κάποιος θα ήθελε να προτείνει περισσότερες και καλύτερες. Επίσης, μην αγνοείς την συμβουλή του indianos, ο οποίος λέει ότι θα χρειαστείς αρκετές εισόδους.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sorry αν κουράζω αλλά πείτε μου αν είναι εφικτό να χρησιμοποιήσω αποκλειστικά την on board κάρτα για playback. Σ'αυτήν έχω για την ώρα τα ηχεία και λειτουργεί μια χαρά. Αν γίνεται πείτε μου ώστε να μη με απασχολήσει αυτό το θέμα στην καινούρια κάρτα. Υπάρχει περίπτωση να έχω τίποτα conflicts?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω έχω και την onboard και την audiophile 24/96. Ο μόνος λόγος που χρησιμοποιώ την onboard είναι γιατί μπορώ να ανεβοκατεβάσω τον ήχο απο το πληκτρολόγιο, ενω με την audiophile δεν μπορώ. Αλλο πρόβλημα δεν είχα. Χρησιμοποιώ το Cubase.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουλεω στο σπιτι με τη audigy 2 platinum zs και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

Δουλεω με το sonar 3 producer ειτε σε asio 2 με layency 10(πεφτει εως 2 ms αλλα ο H/Y μου ειναι ενας pentium III στα 450 και δεν μπορω να τον φτασω στα ορια του) ειτε σε wdm στα 10 ms, και στα δυο δουλευει πολυ καλα. Κυριως χρησιμοποιω την optical εισοδο της για να ηχογραφησω το Kurzweil 2661 που εχω αλλα και οι αναλογικες εισοδοι της ηχογραφουν πολυ καλα.

Τωρα που βγαινει το Sonar 4 producer θα ξεκινησω να μιξαρω σε 5,1.

Ο Η/Υ δουλευει σε windows xp pro service pack I.

Ηχογραφω στα 24 bit 44,1 kz.

 

Πατατηρηση : Στο δικο μου αργο υπολογιστη στο playback των audio files μεσω του sonar μερικες φορες εχω ενα περιεργο τσικ,τσικ. Ομως οταν τα ιδια audio fileς τα ακουω στο στουντιο μου (δουλεω με pulsar II plus) τοτε δεν εχω κανενα περιεργο ηχο στο playback, αρα σημαινει οτι η εγγραφη στην audigy γινεται σωστα.

Με asio 2 και με wdm η καρτα ηχογραφει μεχρι και 24 bit 96 kz, και εχει 2 εισοδους και 8 εξοδους.

 

Γενικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος και πιστευω οτι στα λεφτα που θελεις να δωσεις και με τις προυποθεσεις που θελεις να δουλεψεις δεν νομιζω οτι θα βρεις ευκολα κατι καλυτερο.

Πιστευω να βοηθησα και οτι θελεις στην διαθεση σου.

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

φίλε underground, μια διευκρινιστική ερώτηση μόνο: Έχεις την Audigy platinum zs pro ή την audigy platinum zs ? Όσο και αν φαίνεται προφανές, δεν είμαι σίγουρος οτι πρόκειται για τις ίδιες ακριβώς κάρτες με διαφορετικό box και λιγότερες εισόδους. αυτό που με ανησυχεί είναι αν η δεύτερη έχει πλήρη υποστήριξη ASIO 2 στα 24/96, γιατί πολυ φοβάμαι οτι δεν έχει. οι GSIF drivers τι είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου