Προς το περιεχόμενο

Warwick sweet 15.2


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω αυτον τον ενισχητη(βασικα τον 15.1 που ουσιαστικα το ιδιο ειναι)περιπου 3 χρονια...

ΔΕΝ εχει απολυτος ΚΑΝΕΝΑ προβλημα...πιστεψε με ...Ισα ισα που εινια και πολυ τιμιος ενισχητης για τα λευτα του..Ο βομβος κατα πασα πιθανοτιτα δεν ειναι του ενισχητη αλλα...της ηλεκτρικης τασης του σπιτιου....Επισης δοκιμασε να μην εχεις το μαστερ τερμα και το γκειν στο 1...αλλα να ειναι λιγο ισοροπιμενα αυτα τα δυο...ειδικα στον συγκεκριμενο ενυσχητη

 

Βασικα στους SS ενισχυτες μπασου ειναι συγκεκριμενος ο τροπος που ρυθμιζεις το gain... Ανοιγεις το gain τοσο ωστε να κλιπαρει η προενισχυση μονο στις πιο δυνατες σου νοτες, και ελεγχεις την ενταση με το master.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

+1

50hz βομβος συμβαινει και σε μενα

 

και σε εμενα συμβαινει και για αυτο το λεω...

 

 

Βασικα στους SS ενισχυτες μπασου ειναι συγκεκριμενος ο τροπος που ρυθμιζεις το gain... Ανοιγεις το gain τοσο ωστε να κλιπαρει η προενισχυση μονο στις πιο δυνατες σου νοτες, και ελεγχεις την ενταση με το master.

 

Δεν ξερω αυτο που λες και προφανως ισχυει..(δεν ειμαι διαβασμενος καλα)αλλα εγω το λεω γιατι εχω φαει λιωσιμο στον ενυσχητη και ειδα οτι με αυτον τον τροπο δουλευει καλυτερα...Βαση πρακτικης το λεω οχι θεωριας (που σε καμια περιπτωση δεν ειναι κακη απλα εγω δεν την ξερω καλα)

Αυταααα.....

 

 

(ακομα δεν εχω καταλαβει πως σκ@τ@ γινεται αυτο με το μλε παραθυρακι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

(ακομα δεν εχω καταλαβει πως σκ@τ@ γινεται αυτο με το μλε παραθυρακι)

 

Πατας Παραθεση ;D

 

Και αν θες να βαλεις δυο παραθεσεις απο διαφορετικο ατομο (ετσι το κανο τουλαχιστον εγω) πατας παραθεση στον πρωτο, κανεις copy αυτους τους κωδικους με το κειμενο, μετα πατας ξανα παραθεση (σε καποιον αλλο), απαντας μετα κανεις paste την προιγουμενη παραθεση και ξανααπαντας.. ::) ;D :o

Ελπιζω να με καταλαβαινεις... Ειναι λιγο δυσκολο στα γραπτα :P

It dont mean a thing, if it ain't got that swing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αυτο που λες και προφανως ισχυει..(δεν ειμαι διαβασμενος καλα)αλλα εγω το λεω γιατι εχω φαει λιωσιμο στον ενυσχητη και ειδα οτι με αυτον τον τροπο δουλευει καλυτερα...Βαση πρακτικης το λεω οχι θεωριας (που σε καμια περιπτωση δεν ειναι κακη απλα εγω δεν την ξερω καλα)

Αυταααα.....

 

Προφανως ο καλυτερο κριτης ειναι τα αυτια του καθενος απο μας (αν σου ακουγεται καλο, ειναι καλο). Τον "κανονα" τον ειπα βασικα επειδη ο tdm ειπε οτι δεν εχει ξαναπαιξει με ενισχυτη μπασου και στους ενισχυτες κιθαρας κανουν γενικα το αναποδο (master στο 11 και ελεγχεις την ενταση με το gain).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1

50hz βομβος συμβαινει και σε μενα.

 

50hz από που?

συσκευή?

διακόπτης φωτος για μεταβλητή φωτεινότητα?

 

Εγω ψηνόμουν για τον 15,2 απ το γερμανό

αλλά τελικά ψωνισα blue cab 60 από Ελλάδα

λόγω φραγκων, επειδη έπαιρνε cd/mp3 μεγαλο συν για μενα :P

αλλα και επειδη πιο πολυ για το σπίτι τον ηθελα , anyway

ευχαριστημενος so far αν και δεν τον εχω δοκιμασει ακόμη με πολλα

γκαζια γιατι γρατζουναω μπασο κοντα σε ωρες κοινης ησυχιας ;D

 

ρε παιδια λεω μηπως ο γερμανος κανει εισαγωγες

απ οπου να ναι, γι αυτο εχει καλυτερες τιμες στους

γουοργουϊκ? ειχα παρατηρησει ότι για κάποιο διαστημα

λιγων βδομαδων δεν τον είχε τον 15,2 και ειχε καποιους

take 12 από επιστροφες

 

τεσπα μήπως κανας χριστιανος/μωαμεθανος/whatever

ξέρει τι ουσιαστικές διαφορες έχει ο BC 60 απ τον 60.1 ??

just for the record

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5ρε παιδια λεω μηπως ο γερμανος κανει εισαγωγες

απ οπου να ναι, γι αυτο εχει καλυτερες τιμες στους

γουοργουϊκ? ειχα παρατηρησει ότι για κάποιο διαστημα

λιγων βδομαδων δεν τον είχε τον 15,2 και ειχε καποιους

take 12 από επιστροφες

 

Ο γερμανος που εχει την Warwick (γερμανικη αν και οι ενισχυτες της φτιαχνονται στην κινα) διπλα του λες να κανει εισαγωγες απο οπου να'ναι; Απλα πουλαει πολυ περισσοτερους ενισχυτες (και κιθαρες και μπασα και καλωδια και ακουστικα και χορδες και πεταλια και και και) που σημαινει οτι πουλωντας εχοντας μικροτερο κερδος ανα μοναδα εχει συνολικα μεγαλυτερα κερδη. Τα combo της Warwick πουλανε σαν τρελα και αυτος ειναι ο λογος που του τελειωνουν.

 

τεσπα μήπως κανας χριστιανος/μωαμεθανος/whatever

ξέρει τι ουσιαστικές διαφορες έχει ο BC 60 απ τον 60.1 ??

just for the record

 

Ο 60.1 ειναι πιο καινουργιος. Μικροδιαφορες στα specs θα εχουν λογικα, αν εχεις να ποσταρεις αυτα του 60 καντο και θα κοιταξουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα πουλαει πολυ περισσοτερους ενισχυτες (και κιθαρες και μπασα και καλωδια και ακουστικα και χορδες και πεταλια και και και) που σημαινει οτι πουλωντας εχοντας μικροτερο κερδος ανα μοναδα εχει συνολικα μεγαλυτερα κερδη.

 

Με προλαβες Nikoubis... ;D 8)

It dont mean a thing, if it ain't got that swing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ηχο θες;

 

Γενικά μιλώντας, γουστάρω απίστευτα το μπάσο του flea στο californication (όχι ότι περιμένω να βγάλω τους ήχους που έχει εκεί μέσα, απλά επσιδή ρώτησες).

Γενικά πάντως, μου αρέσει να πειραματίζομαι και να ψάχνομαι και τα γούστα μου αλλάζουν όπως αλλάζουν και οι εποχές.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50hz από που?

συσκευή?

διακόπτης φωτος για μεταβλητή φωτεινότητα?

 

Εγω ψηνόμουν για τον 15,2 απ το γερμανό

αλλά τελικά ψωνισα blue cab 60 από Ελλάδα

λόγω φραγκων, επειδη έπαιρνε cd/mp3 μεγαλο συν για μενα :P

αλλα και επειδη πιο πολυ για το σπίτι τον ηθελα , anyway

ευχαριστημενος so far αν και δεν τον εχω δοκιμασει ακόμη με πολλα

γκαζια γιατι γρατζουναω μπασο κοντα σε ωρες κοινης ησυχιας ;D

 

ρε παιδια λεω μηπως ο γερμανος κανει εισαγωγες

απ οπου να ναι, γι αυτο εχει καλυτερες τιμες στους

γουοργουϊκ? ειχα παρατηρησει ότι για κάποιο διαστημα

λιγων βδομαδων δεν τον είχε τον 15,2 και ειχε καποιους

take 12 από επιστροφες

 

τεσπα μήπως κανας χριστιανος/μωαμεθανος/whatever

ξέρει τι ουσιαστικές διαφορες έχει ο BC 60 απ τον 60.1 ??

just for the record

 

Οτι ηλεκτρικη εγκατασταση εχεις σπιτι σου και δεν ειναι μονωμενει απο παρεμβολες (οπως τα ηλεκτρικα τις κιθαρας) κανει βομβο.Δοκιμασε ασ πουμε και βαλε την κιθαρα σου κοντα σε ενα μιξερ που δουλευει η γενικα υπαρχει ηλεκτροστατικο πεδιο λογο των ηλεκτρικων εγκαταστασεων αλλα κανονικα ειναι αρκετα ασημαντο.Παντως κατι με τον ενισχυτη δεν τρεχει μην ανησυχεις.Εγω εχω τον ενθσχυτη κοντα στο ενυδριο που εχει μεσα αντλια και κανει πολυ φασαρια αλλα συνηθεια ειναι.αλλαζω καναλι με το footswitch για να μην κανει βομβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο γερμανος που εχει την Warwick (γερμανικη αν και οι ενισχυτες της φτιαχνονται στην κινα) διπλα του λες να κανει εισαγωγες απο οπου να'ναι; Απλα πουλαει πολυ περισσοτερους ενισχυτες (και κιθαρες και μπασα και καλωδια και ακουστικα και χορδες και πεταλια και και και) που σημαινει οτι πουλωντας εχοντας μικροτερο κερδος ανα μοναδα εχει συνολικα μεγαλυτερα κερδη. Τα combo της Warwick πουλανε σαν τρελα και αυτος ειναι ο λογος που του τελειωνουν.

 

Ο 60.1 ειναι πιο καινουργιος. Μικροδιαφορες στα specs θα εχουν λογικα, αν εχεις να ποσταρεις αυτα του 60 καντο και θα κοιταξουμε...

 

Τεσπα ηξερα οτι φτιαχνονται Κινα με γερμανικές προδιαγραφές,

αλλά δεν ηξερα τι παιζει με τη διανομή μετα το κινέζικο εργοστασιο

μου φαινοταν καπως παραξενη η διαφορα στις τιμες, και σκεφτηκα

μηπως καναν καμια μπινια αλα greek way ;) που χω παρατηρησει

σε διαφορα αλλα προϊόντα της ελληνικης αγορας

 

anyway

 

βρήκα μια απαντηση για τις διαφορες 60 kαι 60.1

 

The only difference is the new adaptive volume control. Really it's just a pot change on the volume dial to make the volume come in earlier on the sweep. The overall functionality of the 60 and the 60.1 is the same. Perhaps the internal gain structure is a little more active in the 60.1 too.

http://forum.warwick.de/11-warwick-amplification/6935-blue-cab-60-question.html

 

Τι ακριβως κάνει το adaptive volume control ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου