Προς το περιεχόμενο

Site Κατοχύρωσης πνευματικών δικαιωμάτων


Clouseau

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν είσαι αρκετά καλός ώστε να σε αντιγράψουν θα βγάλεις δίσκο,αν βγάλεις δίσκο κατοχυρώνεσαι αυτόματα,οπότε  ;D

 

Τhe argument to end all arguments.  Σωστός...

 

τα λέει ο Superfunk τόσο καιρό, αλλά ποιός τον ακούει... ;D

Constant Shallowness Leads To Evil

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σχετικά με το συστημένο, δεν υπάρχει τρόπος να σφραγιστεί έτσι ώστε αν το σφράγισμα επιχειρηθεί να ανοιχτεί να καταστρέψει τον φάκελο; Γενικά, ένας τρόπος να εξασφαλιστεί η αξιοπιστία στην περίπτωση αυτή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έξυπνη η ιδέα. Με ψήνει να το δοκιμάσω. Όχι ό,τι υπάρχει άνθρωπος που θα θέλε να μου κλέψει στίχους, αλλά είμαι περίεργος για δοκιμή..Άλλωστε το χρηματικό ποσό είναι μικρότερο κ απ όσο χρειάζεται στο ταχυδρομείο...

Ψάχνω στο σάητ και στα FAQ του για να βρω ΤΙ ακριβως μπορείς να κατοχυρώσεις. Μπορείς άραγε να στείλεις μουσική η ολόκληρη κινηματογραφική ταινία; Ή μπορεί κάποιος με μία καταχώρηση να ανεβάσει τους στίχους ενός ολοκληρου δίσκου, δλδ καμιά 15αριά τραγουδιών, μαζί;

 

και αφού τα σκέφτηκα όλα αυτά και το ψάχνω τόση ώρα...λες να ναι απάτη; πως ξέρουμε ότι οι τύποι εκδίδουν στα σίγουρα αυτή την εφημερίδα με τις καταχωρίσεις; ??? :-[ ::)

 

 

 

Αγαπητέ φίλε,

 

Μιας και είμαι μέλος του support της CopyrightsWorld θα προσπαθήσω να δώσω μερικές περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τα ερωτήματα σας.

Αυτή την στιγμή η υπηρεσία μας υποστηρίζει, ότι έχει να κάνει με κείμενο, εικόνα και ήχο. Σύντομα θα υποστηρίζει και βίντεο.

Σχετικά με την ηλεκτρονική μας έκδοση (cd-rom)  θα μπορείτε να την προμηθευτείτε σαν μέλη της υπηρεσίας (με παραλαβή στο σπίτι σας), αλλά μπορείτε πάντα (και για πάντα) να την ζητήσετε από την Εθνική βιβλιοθήκη όπου και κατατίθεται σαν επίσημη έκδοση που είναι.

 

Νίκος Παυλίδης

CopyrightsWorld Support

http://www.copyrightsworld.com

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι λίγο αργά για να διαβάσω όλο το site και τι ακριβώς προσφέρει, αλλά μιας και είμαι φύση λίγο παρανοϊκός αν κατάλαβα καλά, οτιδήποτε δεν έχει κατοχυρωθεί (με όποιο τρόπο είναι δυνατό αυτο για τον καθένα) μπορεί ο οποιοσδήποτε μέσω του site να το κατοχυρώσει σαν δικό του;

Απ' όλη την ελευθερία την έκφρασης που υπάρχει χωρίς να ζητείται τίποτα σαν αντάλλαγμα στο internet (μουσική, βίντεο, φωτογραφίες, κείμενα, ό,τι σκεφτείτε τέλος πάντων) από αυτά που διακινούνται ελευθερα φυσικά, μπορεί κάποιος να πάει και τα κατοχυρώσει. Αντιγράφω από το site ("...Έτσι, αν δεν υπάρχει προγενέστερη μαρτυρία κατοχής του έργου από κάποιον άλλο, αυτόματα τεκμαίρετε πως εσείς είσαστε ο δημιουργός. Η CopyrightsWorld™ σας προστατεύει πολύπλευρα και αδιαμφισβήτητα....")

 

 

Και ποιος (και πως) πιστοποιεί πως ένα ψηφιακό έργο (εύκολα αντιγράψιμο) είναι στην πραγματικότητα δικό του και όταν φτάνει στην CopyrightsWorld?

 

Χωρίς να έχω ψαξει ακόμα το site, αυτές είναι κάποιες πρώιμες ανησυχίες μου και σαν πρώτη εκτίμηση είναι πως τα προβλήματα που θα δημιουργήσει θα είναι μεγαλύτερα από αυτά προσπαθεί να λύσει.

 

ένας λόγος που πιστεύω πως θα δημιουργηθεί έντονο πρόβλημα θα είναι φυσικά με όσους σπεύσουν να κατοχυρώσουν την "πνευματική τους ιδιοκτησία"  και κατόπιν θα ζητούν να πιάσουν τόπο τα λεφτά τους

 

Αγαπητέ φίλε,

 

Μιας και είμαι μέλος του support της CopyrightsWorld θα προσπαθήσω να δώσω μερικές περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τα ερωτήματα σας.

 

Αυτό που περιγράφετε, ισχύει έτσι και αλλιώς και σε όλες τις περιπτώσεις. Οποίος έχει έγκυρη προγενέστερη μαρτυρία για μια δημιουργία δηλαδή, τεκμαίρεται αυτόματα και δικαιούχος της.

 

Το ζήτημα είναι γιατί κάποιος καταθέσει στην CopyrightsWorld ένα δημιούργημα που δεν είναι δικό του; Αν το κάνει, και  πραγματικός δημιουργός του έχει προγενέστερη μαρτυρία κατοχής, δεν έχει καμία ισχύ η κατάθεση του. Γι’ αυτό και είναι σημαντικό να δημιουργείτε μια μαρτυρία κατοχής αμέσως μετά την δημιουργία του έργου.

 

Ακόμα, μπορείτε πάντα να πιστοποιήσετε τον λογαριασμό σας στην CopyrightsWorld με την διαδικασία που περιγράφεται στο site μας.

 

Για οποιαδήποτε άλλη απορία, μπορείτε πάντα να απευθύνεστε στο [email protected] ή στο live support στο site μας.

 

Νίκος Παυλίδης

CopyrightsWorld Support

http://www.copyrightsworld.com

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι’ αυτό και είναι σημαντικό να δημιουργείτε μια μαρτυρία κατοχής αμέσως μετά την δημιουργία του έργου.

 

Γι αυτό τον αγώνα δρόμου κατοχύρωσης του έργου, κάνω αυτή την συζήτηση, για την ευκολία που δίνεται, για τις ιδιαιτερότητες των ψηφιακών αρχείων, για την ευρύτερη δυναμική κινήσεων σαν την δική σας (που φυσικά θα πρέπει να λειτουργούν και να είναι κερδοφόρες, άρα θα πρέπει κι εσείς να έχετε τις ευκαιρίες να φανείτε χρήσιμοι κι ότι τα αξίζετε τα χρήματα που ζητάτε γι αυτό που κάνετε ... ;) ), για διλήμματα και προβληματισμούς για την περιχαράκωση της "πνευματικής ιδιοκτησίας", για την εποπτεία τέτοιων εγχειρημάτων -όπως σε αντίστοιχο thred τόνισε ο Wow!.

 

Πολλά τα θέματα, για τα περισσότερα μάλιστα, είμαι συγκρατημένα απαισιόδοξος. Όσο για την προγενέστερη μαρτυρία κατοχής, που με κάποιο τρόπο θα έχει ο "πραγματικός" δημιουργός, από την στιγμή που μπλέκονται ο ψηφιακός με τον αναλογικό κόσμο, θα μου επιτρέψεις να έχω τις επιφυλάξεις μου...

 

φιλικά: κάντε κάτι με τα ελληνικά σας

Constant Shallowness Leads To Evil

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι ιδιαίτερα ενοχλημένος από το ότι έχει πάρει τέτοια έκταση αυτό το άθλιο και ανούσιο thread. Βρίσκει κάτι ο Κλουζώ μεταξύ τύρου και αχλάδου, και δύο σελίδες μετά συζητάμε για τις δραστηριότητες μίας ιδιωτικής επιχείρησης, η οποία δεν έχει καν τηλέφωνα και διευθύνσεις στον δικτυακό της τόπο - για κάτι σαν αυτό θα έπρεπε να έχει μέχρι και το κινητό που χρησιμοποιεί ο Διευθύνων Σύμβουλος κατά τη διάρκεια επαγγελματικών ταξιδιών στο εξωτερικό.

 

Και το ερώτημα είναι: γιατί ;;; Για τ' όνομα του Θεού, πόσα χρόνια πρέπει να περάσουν, πόσα thread να ανοιχτούν, πόσες φορές να τσακωθούμε εδώ μέσα για να καταλάβετε ορισμένα πράγματα ;;;

 

Και τι είναι αυτή η ξαφνική εμφάνιση του μέλους nikos67 ;;; Που μας βρήκε και γιατί δεν μας βρήκε μία εβδομάδα πριν ;;

 

Όπως είπα, είμαι ιδιαίτερα ενοχλημένος.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Και τι είναι αυτή η ξαφνική εμφάνιση του μέλους nikos67 ;;; Που μας βρήκε και γιατί δεν μας βρήκε μία εβδομάδα πριν ;;

Προφανώς

 

Α. Είτε είδε ότι έρχονται άτομα απο το νοιζ (στα αναλυτικά του δικού του(ς) σάιτ)

είτε

Β. Έκανε google το όνομα της εταιριάς.

 

Τώρα, δεν είμαι σίγουρος γιατι να είναι κάποιος ενοχλημένος, μάλλον κάτι δε καταλαβαίνω. Πάντως και στο εξωτερικό το copyright registration δεν είναι τσάμπα. Απο ιδιωτικές εταιρίες γίνεται. (απ'οτι ξέρω τέλος πάντων απο Αγγλία και Αμερική).

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A, και κάτι ακόμη - προς τον admin: προτείνω να ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΕΙ η ανώνυμη συμμετοχή οποιουδήποτε συμμετέχει στο noiz.gr ως εκπρόσωπος κάποιου φορέα ή επιχείρησης. Και εγώ επιχείρηση έχω, αλλά κανένας σας δεν ξέρει ποια είναι, τι κάνει ή οτιδήποτε σχετικό - δικαιούμαι λοιπόν να είμαι ανώνυμος.

 

Το μέλος nikos67, ΔΕΝ δικαιούται. Πρέπει να υποχρεωθεί να καταθέσει τα πλήρη στοιχεία του: όνομα, επώνυμο, θέση στην εταιρεία, επαγγελματικό τηλέφωνο. Δεν είναι δυνατόν να μιλάμε με επαγγελματίες, ενώ νομίζουμε ότι μιλάμε με φίλους - υπάρχει κάποια διαφορά...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α. Είτε είδε ότι έρχονται άτομα απο το νοιζ (στα αναλυτικά του δικού του(ς) σάιτ)

είτε

 

Δεν υπάρχει αυτό το πράγμα. Δεν υπάρχει "έρχονται άτομα από το noiz".

 

Β. Έκανε google το όνομα της εταιριάς.

 

Ποιας εταιρείας ωρέ Debussy;

 

:)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A, και κάτι ακόμη - προς τον admin: προτείνω να ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΕΙ η ανώνυμη συμμετοχή οποιουδήποτε συμμετέχει στο noiz.gr ως εκπρόσωπος κάποιου φορέα ή επιχείρησης.

Ρε Eye, ο συγκεκριμένος υπογράφει με το ονοματεπώνυμό του...τώρα εάν θέλεις περισσότερα στοιχεία, δικαίωμά σου (και μεταξύ μας καλά κάνεις).

Καλό είναι ο Κος Νίκος Παυλίδης

CopyrightsWorld Support...

να μας κάνει μια πιο αναλυτική παρουσίαση της συγκεκριμενης εταιρίας που εκπροσωπεί.

 

Να μην πω, ότι τη Παρασκευή έχουμε συνάντηση και καλό θα ήταν να τον γνωρίσουμε (εάν είναι στην Αθήνα) προσωπικά.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου