Προς το περιεχόμενο

Site Κατοχύρωσης πνευματικών δικαιωμάτων


Clouseau

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλός ή κακός θα συμφωνήσω και θα διαφωνήσω ταυτόχρονα.

 

A, και κάτι ακόμη - προς τον admin: προτείνω να ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΕΙ η ανώνυμη συμμετοχή οποιουδήποτε συμμετέχει στο noiz.gr ως εκπρόσωπος κάποιου φορέα ή επιχείρησης. Και εγώ επιχείρηση έχω, αλλά κανένας σας δεν ξέρει ποια είναι, τι κάνει ή οτιδήποτε σχετικό - δικαιούμαι λοιπόν να είμαι ανώνυμος.

 

Σαφώς δικαιούται ο καθένας να είναι ανώνυμος και σαφώς έχει λογική αυτό που λες αλλά ο συγκεκριμένος απάντησε καθαρά ως εκπρόσωπος του όλου εγχειρήματος για να πει κατι σχετικό με το θέμα που ανοίχτηκε (και δεν το άνοιξε αυτός). Οχι οτι εχεις αδικο γενικότερα, καλό ειναι να υπάρχει γνώση επιχειρήσεων.

 

Τώρα, δεν είμαι σίγουρος γιατι να είναι κάποιος ενοχλημένος, μάλλον κάτι δε καταλαβαίνω. Πάντως και στο εξωτερικό το copyright registration δεν είναι τσάμπα. Απο ιδιωτικές εταιρίες γίνεται. (απ'οτι ξέρω τέλος πάντων απο Αγγλία και Αμερική).

 

+1 .. Το "οργανωμένο ανθρώπινο κράτος" αδυνατεί να βρει τρόπο να βγάλει κάποιον νόμο που να νομοθετεί πνεματικά δικαιώματα και πάντα λοιπόν έχεις να κάνεις με εταιρείες, ιδιώτες (συμβολαιογράφοι), βιβλιοθήκες, ταχυδρομείο και πάει λέγοντας. Το όλο θέμα είναι ότι απλά μαζεύεις αποδείξεις για αν χρειαστεί, τα έχουμε χιλιωπεί και το copyrightworld δεν κάνει κατι παραπάνω ούτε κάτι χειρότερο. Κάνει δουλεια αυτό το πράγμα σε αντάλλαγμα με καταχωρήσεις.. Τώρα το να ειναι fake ειναι μεγάλο θέμα..εγώ θα προτιμήσω αν ποτέ θελήσω πάντως τον μάρτυρα-συμβολαιογράφο. 30 ευρά και ρίχνεις μεσα ενα cd με mp3 και τα 200 κομμάτια σου.  :o :o ;D

 

Και το ερώτημα είναι: γιατί ;;; Για τ' όνομα του Θεού, πόσα χρόνια πρέπει να περάσουν, πόσα thread να ανοιχτούν, πόσες φορές να τσακωθούμε εδώ μέσα για να καταλάβετε ορισμένα πράγματα ;;;

 

Αστα να πάνε Wow!.. σκέψου απλά.. Πόσα χρόνια έχουν περάσει και πόσες γενιές έχουν πάθει κατάθλιψη, πόσοι άνθρωποι έχουν φτάσει στα όρια και πόσα έχουμε τραβήξει και ακόμα κανείς δεν έχει καταλάβει τίποτα και μας κυβερνάνε οι ίδιοι με άλλα κουστούμια εναλλάξ; Είπαμε, τα φόρουμ ειναι μικρογραφίες.  ;D ;D

 

Στα του θέματος να προσθέσω κάτι τελευταίο που δεν μου πολυαρέσει εμένα. ΤΟ ότι αναφέρεται βιβλιοθήκη και παγκόσμια καταχώρηση αλλά αδυνατώ στο google να βρω οτιδήποτε για οτιδήποτε σχετικο με copyrightsworld και περαιτέρω..

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν υπάρχει αυτό το πράγμα. Δεν υπάρχει "έρχονται άτομα από το noiz".

 

Ποιας εταιρείας ωρέ Debussy;

 

:)

 

 

 

Στα logs και στα εξτρα του κάθε site (cpanel) ¨εχεις εργαλεία ελέγχου. Και μπορεί να δει αν είχε κλικς από links μέσα από το noiz.gr.

 

Για την δευτερη ερώτηση, εννοεί ο Νικόλας ότι απλά άνοιξε το google και έγραψε "copyrightsworld" και βρήκε το θέμα του noiz. Το ίδιο έκανα και εγώ μόλις αντίκρυσα το ενλόγο site και εβρέθην είς το νόιζ!

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα logs και στα εξτρα του κάθε site (cpanel) ¨εχεις εργαλεία ελέγχου. Και μπορεί να δει αν είχε κλικς από links μέσα από το noiz.gr.

 

Tugito, εγώ δεν "έρχομαι από το noiz", αλλά από τον πάροχό μου. Αυτό που λες θεωρεί ως δεδομένα διάφορα πράγματα που δεν τα ξέρουμε, ότι ο nikos67 χρησιμοποιεί cpanel, ότι είχε κάποιο ειδικό λόγο να πάει να τσεκάρει κλπ κλπ. Προσωπικά, δεν πιστεύω στις συμπτώσεις.

 

Για την δευτερη ερώτηση, εννοεί ο Νικόλας ότι απλά άνοιξε το google και έγραψε "copyrightsworld" και βρήκε το θέμα του noiz. Το ίδιο έκανα και εγώ μόλις αντίκρυσα το ενλόγο site και εβρέθην είς το νόιζ!

:)

 

Η φράση "copyrightsworld" δεν μου δίνει καμία σελίδα από το noiz στα πρώτα δέκα αποτελέσματα. Ακόμη και αν δεχτώ ότι κάποιος περνάει την ώρα του ψάχνοντας το ΔΙΚΟ του site μέσα από το Google. Απίθανα πράγματα.

 

-------------

 

Διευκρινήζω ότι εγώ δεν είπα τίποτε σε σχέση με την αξία της επιχείρησης που εκπροσωπεί ο κ. Παυλίδης. Ξέρω όμως αυτό που ξέρετε όλοι: ότι σε οποιαδήποτε αμφισβήτηση πνευματικής ιδιοκτησίας, ο αρμόδιος φορέας για να αποφανθεί είναι τα δικαστήρια. Το πραγματικό ερώτημα λοιπόν, είναι αν η επιχείρηση αυτή έχει το οικονομικό και νομικό ανάστημα για να ανταπεξέρθει ενός δικαστικού αγώνα και υπό ποιες προϋποθέσεις θα το κάνει αυτό.

 

Μία επιχείρηση που δεν παρέχει τα στοιχεία στα οποία αναφέρθηκα, μπορεί να είναι κάλλιστα μία μονοπρόσωπη ΕΠΕ (στη καλύτερη) εδρεύουσα σε ένα δυάρι κάπου στα Πατήσια - δηλαδή όχι ακριβώς εκείνο το είδος δραστηριότητας στο οποίο θα εμπιστευόμουν κάτι τέτοιο, ειδικά όταν διαβάζουμε και κορώνες περί "βιβλιοθήκης" και "παγκόσμιας καταχώρησης" σα να είναι δεδομένα.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η φράση "copyrightsworld" δεν μου δίνει καμία σελίδα από το noiz στα πρώτα δέκα αποτελέσματα. Ακόμη και αν δεχτώ ότι κάποιος περνάει την ώρα του ψάχνοντας το ΔΙΚΟ του site μέσα από το Google. Απίθανα πράγματα.

 

Οντως.. εγώ έκανα google με όλο το site. www.copyrightsworld.com . Ειναι τέταρτο στην σειρα. Χρειάζεται καμιά φορά πάντως, ακόμα και για τα blog που μπορεί να έχεις για να δεις αν σε κάναν link ή αν αναφέρονται αλλου και αξίζει να δικτυωθείς ή να απαντήσεις ή οτιδήποτε.

 

Tugito, εγώ δεν "έρχομαι από το noiz", αλλά από τον πάροχό μου. Αυτό που λες θεωρεί ως δεδομένα διάφορα πράγματα που δεν τα ξέρουμε, ότι ο nikos67 χρησιμοποιεί cpanel, ότι είχε κάποιο ειδικό λόγο να πάει να τσεκάρει κλπ κλπ. Προσωπικά, δεν πιστεύω στις συμπτώσεις.

 

Εχεις δίκιο σε αυτό. Πάντως cpanel χρησιμοποιεί, ξέρω γιατί έχω site σε τέτοια φάση. Είναι στημένο είτε σε joomla, είτε php και πάει λέγοντας και έχουν ένα control panel , όχι απαραίτητα το κλασικό cpanel και όλα μα όλα όσα έχω δει έχουν την δυνατότητα να δεις τα εισερχομενα click..απο που ήρθαν και πάει λέγοντας..  :)

Αλλά όπως είπες, ποτέ δεν ξέρεις.. απλά ήθελα να πω ότι ειναι εφικτό.

 

Για μένα το θέμα της πνευματικής ιδιοκτησίας έχει λυθεί και έχει αναλυθεί αρκετά και αναλυτικότατα ειδικά στο noiz.gr. Νομίζω όντως δεν εχει νοημα το όλο θέμα, του δίνουμε views που δεν χρειάζονται ισως.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρ ολα αυτα, πιστευω πως μονο χρησιμο ειναι να εχει βημα και να μιλαει καποιος απο τις εκαστοτε εταιριες για τις οποιες κουβεντιαζουμε!

οχι οτι ο συγκεκριμενος ελυσε καμια απορια, αλλα ισως λυσει τωρα!

και δεν νομιζω πως ο ανθρωπος ειναι τοσο ανωνυμος οσο θελουμε να το παρουσιασουμε. οπως ειπε και ο μαραθον, εβαλε το ονομα και το επωνυμο του.

τι αλλο θελαμε δηλαδη? τον ακριβη του τιτλο? σιγουρα θα φαινοταν πιο... κυριλε, αλλα δεν νομιζω να αλλαζε κατι επι της ουσιας!

 

οσο για το πως βρηκε το νοιζ, νομιζω οτι απαντηθηκε απο τον τουγκιτο πιο πριν...

ας μην βλεπουμε συνομωσιες παντου.

 

και στην τελικη, καλο θα ηταν να μας απαντησει ο ιδιος ο Κος Νίκος Παυλίδης για το πως βρηκε το νοιζ!

 

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Eye,

 

Και στο δικό μου σάιτ υπάρχει το Control panel, όπου μπορείς να δείς (γενικά) ποια σελίδα ήταν η προηγούμενη που ήταν κάποιος επισκέπτης. Άρα όλα τα μέλη που απο εδώ κλίκαραν τα λινκς μπορεί να έκαναν το νοιζ να εμφανιστεί.

 

Το google, είναι επίσης κλασσικός τρόπος. Μπορείς να ψάξεις τις πρώτες 20 σελίδες, αλλά πάντα αξίζει τον κόπο. Και καθόλου απίθανος τρόπος. Πολύ πολύ πιθανό θα έλεγα.

 

επίσης, ας μην ξεχνάμε ότι το νοιζ δεν είναι δα και μικρό, άρα πολύ λογικό να το "έχουν στο μάτι" οι άνθρωπου του copyrightsworld ή όπως λέγετε, τέλος πάντων.

 

ΚΑτα τα άλλα δεν έχεις άδικο σε αυτά που λες. ΟΜΩΣ. Με στήρίξει απο εμάς, τους "πελάτες", θα μπορούσε να γίνει κάτι αξιόλογο.

 

Προσωπικά δεν έχω ανάγκη να το ψάξω, καλύπτομαι απο αλλού, αλλά μια σοβαρή εταιρεία (αν είναι τέτοια) θα μπορούσε να κάνει καλή δουλειά στο χάος που ζούμε. (Πάλι ρομάντικός είμαι αλλά τέλος πάντων)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ξέρω όμως αυτό που ξέρετε όλοι: ότι σε οποιαδήποτε αμφισβήτηση πνευματικής ιδιοκτησίας, ο αρμόδιος φορέας για να αποφανθεί είναι τα δικαστήρια. Το πραγματικό ερώτημα λοιπόν, είναι αν η επιχείρηση αυτή έχει το οικονομικό και νομικό ανάστημα για να ανταπεξέρθει ενός δικαστικού αγώνα και υπό ποιες προϋποθέσεις θα το κάνει αυτό.

 

 

Για μένα το παραπάνω είναι το ζουμί της κουβέντας. Χωρίς να έχω την παραμικρή κακή προδιάθεση απέναντι στο εγχείρημα, ο nikos67 δεν έχει απαντήσει στο εξής απλό: Τι θεσμική/νομική υπόσταση έχει η διαδικασία κατοχύρωσης που προσφέρει η εταιρεία που εκπροσωπεί.

 

- Από ποιον αναγνωρίζεται; Υπάρχει κάποιος ελληνικός/παγκόσμιος οργανισμός με τέτοιο αντικείμενο, που να έχει στις λίστες της ως επίσημο "φορέα κατοχύρωσης" την εταιρεία αυτή;

- Τι εγγυάται αυτή η διαδικασία; Αλλά λέγοντας εγγυάται, μιλάμε για την κυριολεκτική έννοια της λέξης. Ότι μπροστά σε αυτό το "πιστοποιητικό" σταματά κάθε αμφισβήτηση προς την πατρότητα ενός έργου; 'Η είναι απλά ένα ακόμα δυνατό μεν, αμφιλεγόμενο δε, "χαρτί" σε μια ενδεχόμενη δικαστκή διαμάχη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια...

πραγματικα απορω!!!

 

ποιος ειπε οτι η εταιρια πιστοποιει την πατροτητα??

η εταιρια απλα βεβαιωνει πως στις ταδε, του ταδε μηνα, του ταδε ετους, πηγες και κατεθεσες σε αυτην το ταδε ποιημα!

αν ξερω γω, ο apos το εχει καταθεσει δυο χρονια πριν απο σενα, δειχνει μονο οτι το χε στα χερια του δυο χρονια πριν!

τοσο απλα!

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ξερω γω, ο apos το εχει καταθεσει δυο χρονια πριν απο σενα, δειχνει μονο οτι το χε στα χερια του δυο χρονια πριν!

 

Και αν ο apos το είχε όντως δύο χρόνια πιο πριν αλλά δεν το έχει καταθέσει; Αυτό τι σημαίνει;

 

Τίποτε δεν είναι απλό μέγα αλέξανδρε.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα το παιχνιδι της κατοχυρωσης παιζεται με αυτον τον κανονα.

ο πιο παλιος κερδιζει!

εννοω και με καποιον αλλο τροπο να διαλεξεις να κατοχυρωσεις το οποιο εργο σου,

παλι το κριτηριο για να δικαιωθεις, χρονολογικο δεν θα ειναι?

 

και εγω πιστευω πως η εταιρια δεν προσφερει κατι νεο, αλλα τουλαχιστον προσφερει καποια διαβεβαιωση. το ζητημα ειναι πως αν η διαβεβαιωση της δεν ισχυει σε ενα δικαστηριο, ειναι απλα παπαντζιλικι!

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου