Προς το περιεχόμενο

Οι μικρες μου Τσεχες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 110
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ωραίες οι Τσέχες σου Evris  ;)

 

Εγκρίνω το στυλ σου, δυο-δυο πάνε τα ωραία πράματα στη ζωή. Θα τα βγάλεις όμως πέρα με 2 καρπούζια στη μασχάλη;  ;D

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίες οι Τσέχες σου Evris  ;)

 

Εγκρίνω το στυλ σου, δυο-δυο πάνε τα ωραία πράματα στη ζωή. Θα τα βγάλεις όμως πέρα με 2 καρπούζια στη μασχάλη;  ;D

 

Ε, αμα βρισκοταν κανεις να με απαλλαξει απο την μια με 5-10 ευρω, αλλα εν μεσω κρισης που τετοια τυχη...

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρώτησε κανείς που κατασκευάζονται; Διότι πουθενά δεν αναφέρεται και κυρίως  οι άνθρωποι λένε ξεκάθαρα ότι τα μέλη της εταιρίας προέρχονται από import / export business. Το πιθανότερο είναι ότι τα όργανα δεν έχουν καμμια σχέση με Τσεχία και ταξιδεύουν πολλά χιλιόμετρα πριν φτάσουν εκεί.

 

Επειδή είχα κ εγώ την ίδια απορία τους ρώτησα και μου είπαν ότι για να επιτύχουν τα συγκεκριμένα χαμηλά κόστη, οι κιθάρες κατασκευάζονται εν μέρει στην Τσεχία και εν μέρει στην Κορέα. Καθόλου άσχημα νομίζω - σε σχέση με το να ήταν κινέζικες δηλαδή...

 

(επίσης, τα μεταφορικά για Αθήνα είναι 34€ κ την spalted tele του evris θα την ξαναβγάλουν τον Ιούνιο :P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είχα κ εγώ την ίδια απορία τους ρώτησα και μου είπαν ότι για να επιτύχουν τα συγκεκριμένα χαμηλά κόστη, οι κιθάρες κατασκευάζονται εν μέρει στην Τσεχία και εν μέρει στην Κορέα. Καθόλου άσχημα νομίζω - σε σχέση με το να ήταν κινέζικες δηλαδή...

 

Τι ψαχνεις ρε, εδω αλλοι παιζουν με Μεξικανικες κοπιες και εχουν πειστει οτι βγαζουν ηχο απο τα κατασκευασματα των Ζαπατιστας  :P  (ει ροζιτα κομ κουικ δεη γκιβ νατσος γουιθ τορτιγιας)

 

Ξερω αλλους που στην απελπισια τους παιρνουν κιθαρες με αδιαφανες χρωμα αυτοκινητου παχους,  1 εκατοστου, βουτηγμενες σε τονους filler απο κατω τους και ουτε τι ξυλο, ουτε σε ποσα κομματια, ουτε αν εχει ροζους, σκασιματα και στοκους, ουτε καν αν ειναι ιδιου τυπου με αυτο που λεει ο κατασκευαστης γνωριζουν, αλλα υπαρχει το σωστο αυτοκολλητο μαρκας στο headstock που τα γιανει ολα και τους αρκει για να κανει τον ηχο τους απαιχτο.

 

Και υπαρχουν και αλλοι που πληρωνουν για καπακια κοντρα πλακε, απο αποανατολιτικα CNC, απο μεξικανους εργατες σε ημιχρεοκοπημενα Αμερικανικα εργοστασια και δινουν και περιουσιες ολοκληρες οι οποιοι εχουν πειστει οτι το holly grail του ηχου κατοικει αποκλειστικα στα laminated καπακια τους.

 

 

Ετσι λοιπον και εγω εχω πειστει ... οι Τσεχες μου ....  my precious ... ssss ... my precious ...golum! golum!

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ψαχνεις ρε, εδω αλλοι παιζουν με Μεξικανικες κοπιες και εχουν πειστει οτι βγαζουν ηχο απο τα κατασκευασματα των Ζαπατιστας  :P  (ει ροζιτα κομ κουικ δεη γκιβ νατσος γουιθ τορτιγιας)

 

Ξερω αλλους που στην απελπισια τους παιρνουν κιθαρες με αδιαφανες χρωμα αυτοκινητου παχους,  1 εκατοστου, βουτηγμενες σε τονους filler απο κατω τους και ουτε τι ξυλο, ουτε σε ποσα κομματια, ουτε αν εχει ροζους, σκασιματα και στοκους, ουτε καν αν ειναι ιδιου τυπου με αυτο που λεει ο κατασκευαστης γνωριζουν, αλλα υπαρχει το σωστο αυτοκολλητο μαρκας στο headstock που τα γιανει ολα και τους αρκει για να κανει τον ηχο τους απαιχτο.

 

Και υπαρχουν και αλλοι που πληρωνουν για καπακια κοντρα πλακε, απο αποανατολιτικα CNC, απο μεξικανους εργατες σε ημιχρεοκοπημενα Αμερικανικα εργοστασια και δινουν και περιουσιες ολοκληρες οι οποιοι εχουν πειστει οτι το holly grail του ηχου κατοικει αποκλειστικα στα laminated καπακια τους.

 

 

Ετσι λοιπον και εγω εχω πειστει ... οι Τσεχες μου ....  my precious ... ssss ... my precious ...golum! golum!

 

 

+1 στο golum... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ψαχνεις ρε, εδω αλλοι παιζουν με Μεξικανικες κοπιες και εχουν πειστει οτι βγαζουν ηχο απο τα κατασκευασματα των Ζαπατιστας  :P  (ει ροζιτα κομ κουικ δεη γκιβ νατσος γουιθ τορτιγιας)

 

Ξερω αλλους που στην απελπισια τους παιρνουν κιθαρες με αδιαφανες χρωμα αυτοκινητου παχους,  1 εκατοστου, βουτηγμενες σε τονους filler απο κατω τους και ουτε τι ξυλο, ουτε σε ποσα κομματια, ουτε αν εχει ροζους, σκασιματα και στοκους, ουτε καν αν ειναι ιδιου τυπου με αυτο που λεει ο κατασκευαστης γνωριζουν, αλλα υπαρχει το σωστο αυτοκολλητο μαρκας στο headstock που τα γιανει ολα και τους αρκει για να κανει τον ηχο τους απαιχτο.

 

Και υπαρχουν και αλλοι που πληρωνουν για καπακια κοντρα πλακε, απο αποανατολιτικα CNC, απο μεξικανους εργατες σε ημιχρεοκοπημενα Αμερικανικα εργοστασια και δινουν και περιουσιες ολοκληρες οι οποιοι εχουν πειστει οτι το holly grail του ηχου κατοικει αποκλειστικα στα laminated καπακια τους.

 

Δεν έχεις καθόλου άδικο και ειδικά για τα ξύλα όποιος έχει δοκιμάσει να βγάλει το χρώμα από US Standard των early-mid 90's θα στο πιστοποιήσει από πρώτο χέρι!

 

Κατά τα άλλα νομίζω ότι εκεί που χωλαίνουν συνήθως οι φθηνές κιθάρες (κ έχω παίξει με αρκετές, κυρίως μάρκας ΗΚ - ως ειδικός επί των κινέζικων μπορεί κ να τις ξέρεις  ;D) είναι κυρίως σε hardware και fretwork (σε μαγνήτες δεν αναφέρομαι γιατί υπάρχουν αντίστοιχης χαμηλής ποιότητας και σε πολύ ακριβότερα όργανα). Αν αυτά είναι οκ και κάθεται καλά η κιθάρα τότε δεν πάει να είναι και Made in Banania??

 

Και εξ'άλλου, μην ξεχνάμε πως ο ήχος εξαρτάται κατά πολύ μεγάλο βαθμό και από τον ίδιο τον κιθαρίστα:

(βλ. info στα δεξία του video για την μάρκα της tele!!)

 

 

Υ.Γ. Μάλλον με βλέπω και εμένα να πηγαίνω για καμία tele!(ασχέτως video)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Κατά τα άλλα νομίζω ότι εκεί που χωλαίνουν συνήθως οι φθηνές κιθάρες (κ έχω παίξει με αρκετές, κυρίως μάρκας ΗΚ - ως ειδικός επί των κινέζικων μπορεί κ να τις ξέρεις  ;D) είναι κυρίως σε hardware και fretwork

 

Επαυξανω... Σημερα προσπαθοντας να χαμηλωσω το action, στην μια απο τις δυο παρατηρησα οτι χτυπησα "κατω οριο" πιο γρηγορα απο οσο θα θελα στην λεπτη μι εξαιτιας εμφανισης τασταρισματακιων. Υποθετω οτι καπου κατι εξεχει χρειαζεται καποιο τριψιματακι ....

 

Θα μπορουσα να σταματησω εκει, αλλα αποφασισα οχι. Το χαμηλωσα μεχρι οπου θα μου αρεσε, ωστε να ακουγεται πια το τασταρισμα (οριακα βγαινει και στον ενισχυτη). Ετσι, το να επισκευτω καποια μερα κανα μαστορα για ενα σερβις της πρωτης φορας ειναι μονοδρομος (εδω που τα λεμε ισως καθε φορα που καποιος αγοραζει μια κιθαρα να ειναι...). Αυτοδεσμευτηκα.

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου