Προς το περιεχόμενο

Οι μικρες μου Τσεχες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εφτασαν...

Περναγα ενα μεγαλο διαστημα GASιτιδας και αναγκης πειραματισμου.

Τα specs που θα καταλαγιαζαν προσωρινα τις ορεξεις μου κατεληξα οτι ηταν τα εξης:

 

 

1) Τελε αυστηρα μονο με binding

2) Σωμα μαονι + καπακι spalted maple  (αυτο για δυο λογους: ο ενας ειναι ο εμφανισιακος. Μαονι uber alles, καπακι με νερα ομοιως. Ο αλλος ειναι ο ακουστικος: ρε μπας και τα ξυλα παιζουν τελικα καποιο ρολο? Αν ναι θα τον ηθελα ενα τονο πιο σκοτεινο kalo gia metal) ?

3) Μπρατσο maple/maple, μεγαλουτσικο radious (12αρι), 22 medium jumbo frets. 

4) Να επιπλοφερνει (χρωματικη παλετα των ιδιων των ξυλων και οχι ροζακια, μπλεδακια, CAR κλπ).

5) Γυαλαδες φουλ (πολυουρεθανες στο σωμα),  μανικι ματ.

6) Tailor made, ευρωπαικες και budget οχι πανω απο 3 μεταχειρισμενες χορδες των Gibson του marathon

 

 

x5.jpg

 

x7.jpg

 

Επειδη δεν μπορουσα να αποφασισω περι παχους μανικιου πηρα 2. Μια μεσαιολεπτη και μια μεσαιοπαχια. Ετσι, μου καναν και εκπτωση και πηγαν οσο 4.5 χορδες της Gibson του marathon μαζι με τα μεταφορικα.

 

x6.jpg

 

 

(Στην μια απο τις δυο αφησα τις πολλες βραζιλιανικες ντριπλες και επαιξα αγγλικο ποδοσφαιρο, κατευθειαν στο ψητο: Σωμα φουλ μαονι, χωρις καπακια και bindings, μπρατσο με απλα dots και οχι MOP inlays με νερα και τσιριτσαντζουλες, απλο 3ply ασπρο pickguard)

 

Τωρα τι θα τις κανω και τις δυο δεν ξερω. Μπορει να τις κρατησω, μπορει να πουλησω την μια, μπορει να την μεταφερω στο εξοχικο, μπορει να την δεσμευσει για παντα η γυναικα μου, μπορει να βαζω τις τσεχες στα γονατα μου εναλλαξ αναλογα με το πια ταιριαζει στο ντυσιμο και στα χρωματα μου .... ιδωμεν ...

 

x10.jpg

 

Για ηχο ακομα δεν ξερω να σας πω πολλα. Περιεργως ακουγονται πολυ καλα σε πρωτη εντυπωση παρα τις καταφορες αδικιες: εντος σπιτιου, χαμηλες εντασεις, μονος μου, Spider Jam. Δεν ξερω αν μπορουν να "βγουν μπροστα" σε συνδυασμο με αλλους, ουτε μπορεσα να ακουσω τα μαονια η τα καπακια σε συγκριση με αλλες τελε που θα επρεπε να ακουγονται πιο bright και πριμες (τυπου ash).

 

 

x8.jpg

 

Απο αισθητικες εντυπωσεις: Δεν βρηκα καποια κατασκευαστικη ατελεια στο φινιρισμα τυπου θολουρα, σταξιματα κλπ, μου μοιαζει αεροδιαδρομος (δεν ειμαι και elavd βεβαια), το neck pocket ειναι πολυ εφαρμοστο, το action απο τη μαμα της ειναι μεσαιο, η συσκευασια ηταν πολυ καλη, ηρθαν κουρδισμενες μισο τονο κατω. Βαρος στα 3.5kgr ... Ολα καλα δηλαδη.

 

Οσο για τις φωτογραφιες και εδω συντελεστηκαν τεραστιες αδικιες: ηταν πολυ πρωι, μουντος καιρος, η μηχανη = Pentax της πλακας, ελαχιστος χρονος για στησιμο, οι ζελατινες ειναι ακομα πανω και κανουν τις κιθαρες να φαινονται περιεργες κλπ αλλα θα πιασετε το νοημα. Την μια Τσεχα μαλιστα δεν προλαβαινα να την φωτογραφησω, ισως ακολουθησει 2ο session....

 

x4.jpg

 

Το αλμπουμ με τις φωτο ειναι εδω:

http://s227.photobucket.com/albums/dd267/evris007/MyTele/

 

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 110
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλορίζικες...για φέρε μια το βράδυ!!! Πές τώρα και λεπτομέρειες (κατασκευαστής, μαγνήτες, τιμές...) μην είσαι μονοφαγάς!!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με γειές και καλόπαιχτες μικρέ τρωγλοδύτη. Οι θυγατέρες του Βάκκχου δείχνουν πολύ καλές και όχι μόνο για τα λεφτά τους.

 

(Η LP goldtop που ψάχνομαι τελευταίως, έχει εξαντληθεί)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλορίζικες...για φέρε μια το βράδυ!!! Πές τώρα και λεπτομέρεις (κατασκευαστής, μαγνήτες, τιμές...) μην είσαι μονοφαγάς!!

 

Εκει.... ετσι ... να βρασεις στο ζουμι σου ... ε τι τιμες τωρα να πληρωσεις για κατι χειροποιητο, tailor made, ευρωπαικο, επιπλο μοναδικο, με μαονια των Ευρωπαικων Δασων που κυνηγαγαν οι Γαλατες, οι Δρυιδες, ετρεχαν οι Νυμφες, ο Οντιν, ο Θωρ, ο,τι θες για παρτη σου, οπως το ζητησες, στιλβωμενο απο τα τσεχικα χερακια και στηθακια των κοριτσιων του μαστορα? 5-10 ευρω? Ουτε που θυμαμαι, εκανα ετσι και αδειασα τα ψιλα πουχα στο αμαξι για τα διοδια και τις πληρωσα... Μαγνητες οι default, ο,τι ειχαν, ουτε που με ενοιαξε....

 

(Αστες ρε τις Γκιμπσον να βρεις την υγεια σου ... μυριζουν ποπ κορν, κοκακολα και πικλες απο μακντοναλτς)

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως εχω αυτο

 

http://www.bachmusik.com/en/p101046/bach-pb-60-5-bk/

 

και ΣΚΟΤΩΝΕΙ (ειδικα μετα την αλλαγη των μαγνητων με passive BARTOLINI).

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Αστες ρε τις Γκιμπσον να βρεις την υγεια σου ... μυριζουν ποπ κορν, κοκακολα και πικλες απο μακντοναλτς)

Μην είσαι ανόητος...μετά από 20-30 χρόνια, θα έχω αφήσει στα παιδιά μου ένα vintage περιουσιακό στοιχείο, ενώ εσύ απλά μια ανάμνηση...

Το μπράτσο το είχες? γιατί βλέπω ξυμένο το logo...(κανένα logo δεν είναι ντροπή)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως εχω αυτο

 

http://www.bachmusik.com/en/p101046/bach-pb-60-5-bk/

 

και ΣΚΟΤΩΝΕΙ (ειδικα μετα την αλλαγη των μαγνητων με passive BARTOLINI).

 

Με 5 !!! ???  !!!!  Και τις τρεις έξτρα τι τις κάνεις ;

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μην είσαι ανόητος...μετά από 20-30 χρόνια, θα έχω αφήσει στα παιδιά μου ένα vintage περιουσιακό στοιχείο, ενώ εσύ απλά μια ανάμνηση...

Το μπράτσο το είχες? γιατί βλέπω ξυμένο το logo...(κανένα logo δεν είναι ντροπή)

 

Ρε συ, φοβερο ματι εχεις  :o

 

Το μπρατσο ηταν δικο τους. Με το logo τους. Και το logo ηταν σιδεροτυπο, ξερω γω πως το λενε, σα τα kalkitos της εποχης μας αυτα που ξυνεις και μεταφερεται το χρωμα πανω στο υλικο. Νυχι και εφυγε. Απλα δεν το σκουπισα μετα.

 

Στο αλλο μαλιστα μπρατσο, ενω ειναι τριμενο χαρτι κλπ δεν ειναι καν λουστραρισμενο. Θελω να το περασω tung oil να δω τι γινεται και με αυτο....

 

Οσο για το τι αφηνεις στα παιδια σου.... αυτοι ρε οι Αμερικανοι ειναι παπατζηδες, σημερα ειναι αυριο δεν ειναι.... golden boys, gold tops, ολα κρατικα εγιναν εκει, ολοι τους δημοσιοι υπαλληλοι. Ο Mr Gibson himself ελπιζει να τον διασωσουν και να γινει προισταμενος σε μια γραμματεια σε ενα παραρτημα του ΟΓΑ τους αν ολα πανε καλα...

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο αλλο μαλιστα μπρατσο, ενω ειναι τριμενο χαρτι κλπ δεν ειναι καν λουστραρισμενο. Θελω να το περασω tung oil να δω τι γινεται και με αυτο....

Έχω ρε σπραυ ειδικά να σου δώσω...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου