Προς το περιεχόμενο

Μυστήριο με intonation


geka

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Καλησπέρα. Μπαίνω σουμπιτος στο θέμα.

Φρεσκοσεταρισμενη τελε 3 saddles, χορδές 7 8 ημερων, τέλειος ηχος. Ρυθμίζω το intonation για ρε και σολ, αλλά από λίγες ώρες ή και τα τη διάρκεια του παιξίματος μου φεύγει. Το ρύθμισα 3 φορές, μου έφυγε και τις 3. Δείχνει την μια προς ύφεση και την άλλη προς δίεση στο 12ο και ακούγεται ξεκουρδιστη ελαφρώς σ αυτά τα ταστα, ειδικά όταν συνδυάζεται με ανοιχτές. Πραγματικά μου παίρνει δευτερόλεπτα να το ξαναφτιάξω, αλλά καμία εξήγηση γτ συμβαίνει υπάρχει? Η φορτωνομαι το κατσαβιδακι όπου πάω? 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το κατσαβίδι πετυχαίνεις ρύθμιση όπου και οι δύο χορδές είναι intonated, ή βάζεις δάκτυλα και σπρώχνεις το βαγόνι αντίθετα από κάθε μεριά για να στρώσουν (ώστε να μην είναι # και b η άλλη)?

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω ακόμα συναντήσει χορδή που μετά από 8-10 ώρες παιξίματος να μην έχει χαιρετήσει από πλευράς intonation. 

Μπορεί να έχεις πέσει και σε ελαττωματικό σετ.

Τα saddles στην παραδοσιακή τριάρα γέφυρα δεν μετακινουνται ούτε με ατομική βόμβα οπότε δεν φταίει η κιθάρα. 

Τι Tele έχεις και τη saddles /bridge  φοράει?Τι χορδές?

Βάλε και καμμια φωτο

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ρύθμιση γίνεται και για τις 2 χορδές ταυτόχρονα. Με το κατσαβιδακι τις φέρνω ώστε να ναι ίδιες ανοιχτές και 12κατο.

Επεξεργασμένο από geka
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Superfunk είπε

Μπορεί να έχεις πέσει και σε ελαττωματικό σετ.

Τα saddles στην παραδοσιακή τριάρα γέφυρα δεν μετακινουνται ούτε με ατομική βόμβα οπότε δεν φταίει η κιθάρα. 

 

Ήταν η πρωτη μου σκέψη. Άλλαξε χορδες με άλλο σετ...

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Δεν έχω ακόμα συναντήσει χορδή που μετά από 8-10 ώρες παιξίματος να μην έχει χαιρετήσει από πλευράς intonation. 

Μπορεί να έχεις πέσει και σε ελαττωματικό σετ.

Η κιθαρα είναι φρεσκοσεταρισμενη όπως είπα. Δεν έχει παίξει πάνω από 3 ώρες σύνολο. Μπορεί να ναι και το σετ ελαττωματικό. 

5 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Τι Tele έχεις και τη saddles bridge  φοράει?

Βάλε και καμμια φωτο

Είναι η τελε που φαίνεται στο προφίλ μου. Αν δεν είναι ευδιάκριτη πες μου να βρω άλλη. 

7 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Τα saddles στην παραδοσιακή τριάρα γέφυρα δεν μετακινουνται ούτε με ατομική βόμβα

Το ίδιο είπε και ο μάστορας από τον οποιο μόλις γύρισε η κιθάρα, ο οποίος είναι απόλυτου εμπιστοσύνης. 

Η κιθαρα φαίνεται κι εδώ μετά την παρουσίαση των τελε του sf. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλαξε χορδές δεν εξηγείται αλλιώς, τι χορδές φοράει?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 46 dogal jalapeño. Κανονικές είναι όχι flat. Τζάμπα το 14ευρο. Όταν μου ρθε η κιθάρα χρειαστηκαν όλες οι χορδές επαναintonation και στρώσιμο αλλά μόνο σε ρε και σολ υπάρχει αυτό το ζήτημα ακόμα. 

Λες ν αλλάξω όλο το σετ η να βρω ίδιο νούμερο σε ρε και σολ και ν αλλάξω μόνο αυτό? Έχω κάτι ξέμπαρκα σετακια στα συρταρια

 

Επεξεργασμένο από geka
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, geka είπε

Όταν μου ρθε η κιθάρα χρειαστηκαν όλες οι χορδές επαναintonation

 

Αν στην ειχε σεταρει ο μαστορας και μετα απο λιγες μερες ξεσεταριστηκε φταινε οι χορδες.

 

Παντως αλλαξε τις 2 προβληματικες πρωτα ,λογικο ακουγεται.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Superfunk είπε

στην ειχε σεταρει ο μαστορας και μετα απο λιγες μερες ξεσεταριστηκε φταινε οι χορδες.

 

Παντως αλλαξε τις 2 προβληματικες πρωτα ,λογικο ακουγεται.

Ναι την σεταρε ο μάστορας και ξεσεταριζεται για λίγο μόνο η ρε και η σολ στο 12ατο. Γενικά έχει πολυ γαματο ήχο εκτός απ αυτο το προβληματακι

Επεξεργασμένο από geka
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου