Προς το περιεχόμενο

Μυστήριο με intonation


geka

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν μου άρεσουν τα saddles σου, διότι δεν τοποθετούν τη χορδή σε μια συγκεκριμένη θέση.

Μήπως, για κάποιον λόγο, οι χορδές ψιλοκούνησαν πάνω στο saddle και άλλαξαν θέση, με αποτέλεσμα να χάσεις το intontation? (Και πάλι δύσκολα θα αντιλαμβανόσουν διαφορά στο pitch)

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, geka είπε

20211004_085400.jpg

20211004_085417.jpg

20211004_085451.jpg

 

 

εχεις λοιπον Intonated saddles (αυτα ντε που κυκλοφορουν απο το 1980 και δεν τα ξερει ο @Nestoras ) οποτε ολες οι χορδες σου μπορουν να ιντοναρουν στο 99% μιας 6αρας γεφυρας.

 

τα ιδια σε steel χρησιμοποιω και εγω χρονια χωρις κανενα απολυτως προβλημα ...αρα ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΧΟΡΔΕΣ 😄

  • Μπερδεύτηκα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να σου πω. Παντα ετσι ηταν.Δεν ειναι τραγικα τα πραγματα, εγω ειμαι λιγο απαιτητικος, λογω του τροπου παιζω.πιθανα καποιον αλλον να μη τον ενοχλουσε

1 λεπτό πριν, Superfunk είπε

εχεις λοιπον Intonated saddles (αυτα ντε που κυκλοφορουν απο το 1980 και δεν τα ξερει ο @Nestoras ) οποτε ολες οι χορδες σου μπορουν να ιντοναρουν στο 99% μιας 6αρας γεφυρας.

 

τα ιδια σε steel χρησιμοποιω και εγω χρονια χωρις κανενα απολυτως προβλημα ...αρα ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΧΟΡΔΕΣ 

Αρα θα παιξω για λιγες μερες ν αποσβεσω το 14ευρο και μετα αλλαζω. Ευχαριστω πολυ ολους για τη βοηθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Δεν μου άρεσουν τα saddles σου, διότι δεν τοποθετούν τη χορδή σε μια συγκεκριμένη θέση.

 

Απο τα saddles της strat (αυτης ντε που αγαπα ο @Nestoras ) που ξεκινας να παιζεις στις 10.00 και στις 10.00.01.01 εχουν παει ολες οι plain steel χορδες στην αλλη ακρη του....γυαλου καλυτερα ειναι  ΕΙΔΙΚΑ αυτα επειδη ειναι "μυτερα" κρατανε τις χορδες καλυτερα στο κεντρο,ποτε μου δεν ειχα προβλημα slippage

 

wp_20160910_10_19_39_pro1

 

 

αν και σαφως προτιμω τα παραδοσιaκα non intonated  70s tele saddles που ειναι βραχος (και δεν ειμαι και ο Batman σαν τον @Nestoras να ακουω το 1/100 του cent στο ΝτονατΙΟν 😂)  

 

16328891852355609023887245328529.jpg

 

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικό, τότε, να το καταλαβαίνεις με τη μια, και να σε ενοχλεί.

Όποτε ηχογραφώ κάτι ανάλογο, τότε πιάνω και διορθώνω intonation. Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις, δεν πολυασχολούμε διότι οι μικρές αποκλίσεις δεν γίνονται αισθητές.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, geka είπε

Αρα θα παιξω για λιγες μερες ν αποσβεσω το 14ευρο και μετα αλλαζω.

 

 

Ετσι κι αλλιως ολες οι χορδες μετα απο 8-10 ωρες ντριγκι ντριγκι ειναι για πεταμα (ή δωρεα στον @fusiongtr ) οποτε 10 ωρες υπομονη να κανεις και μετα παρε κανονικη μαρκα χορδων (μη παρεις Αντετοκουμπο ή Φασούλα δηλ 😅....Gali...ακου εκει Gali.....😂

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Superfunk είπε

ή δωρεα στον @fusiongtr )

 

Ο Στράτος δεν μπορεί να παίξει κιθάρα με χορδές 10 ημερών.

Κάποιος του είχε χαρίσει χορδές 10ετίας, και περιμένει αλλα 10 χρόνια να παλαιωθούν σωστά, ώστε να βγάλει την κιθάρα από την θήκη.

  • Like 1
  • Χαχα 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

Ο Στράτος δεν μπορεί να παίξει κιθάρα με χορδές 10 ημερών.

Κάποιος του είχε χαρίσει χορδές 10ετίας, και περιμένει αλλα 10 χρόνια να παλαιωθούν σωστά, ώστε να βγάλει την κιθάρα από την θήκη.

 

Επειδή είμαι και κάποιας ηλικίας, είναι πιθανό, αν αλλάξω τώρα χορδές, να μην προλάβω να τις ακούσω να παίζουν όπως πρέπει.

  • Χαχα 5

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου