Προς το περιεχόμενο

Callaham strat bridge: υπερεκτιμημένη ή όχι;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πριν ενα χρονο  αγορασα το σετ ( block, saddles, screws, trem) του callaham για μια μεξικανα στρατ στην οποια ειχα βαλει fralin μανγητες επανω κτλ.

Τελικα δεν το τοποθετησα γιατι την πουλησα αλλα το εβαλα επανω σε μια suhr κιθαρα μετα απο καιρο η οποια ειχε ηδη  κορυφαια γεφυρα. Παρατηρησα αλλαγη στο σκασιμο , πιο ωραία πριμα , λιγοτερο κομπρεσαρισμα και γενικα αλλαξε ο ηχος της κιθαρας κατα πολυ.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει κανεις Callaham η ολοι μιλαμε θεωρητικα?

γιατι εγω εχω (τελε ομως)και αλλαξε ηχο στην american deluxe που εχω.

 

εδω μιλαμε για ΕΝΤΕΛΩΣ αλλουνου παππα ευαγγελιο (αλλαγη μια μοντερνας γεφυρας τελε απο μπρασο σε μια vintage απο ατσαλια,φυσικα και θα εχεις ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορα) οχι για ...αλλαξε ο Μανωλιος και εβαλε τα ρουχα του αλλοιως..

 

Υπενθυμιζω οτι η κιθαρα του...αρχικα ερωτουντος εχει ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο τρεμολο σε specs με το Callaham δηλ. εχει βαρυ  steel block & ΙΔΙΑ saddles   ( τωρα αν το εχει ...κατουρησει το block ο Καλαχαμ και βαρυνε και αλλο δεν ξερω.... ;D ) οποτε η διαφορα θα ειναι ελαχιστη.

 

Τελικα δεν το τοποθετησα γιατι την πουλησα αλλα το εβαλα επανω σε μια suhr κιθαρα μετα απο καιρο η οποια ειχε ηδη  κορυφαια γεφυρα.

 

θα σε... λυπησω ;D αλλα δεν ειχε κορυφαια γεφυρα αλλα απλες Gotoh της σειρας (που ειναι μια χαρα αλλωστε) για τις κιθαρες που φορανε εξαβιδα τρεμολο και εντελως της πλακας 2 point Gotoh trems  για αυτες που φορανε 2-point ( χωρις steel block φυσικα,αλλα δεν εγινε και τιποτα και ο..Χεντριξ χωρις steel block επαιζε οπως και ο...Blackmore... ;D ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

superfunk εχεις απολυτο δικιο, σωστα!

επισης αποφασισα να τη θυσιασω(πουλησω) τελικα την Callaham γιατι θα βαλω αυτην για επαγγελματικους λογουςhttp://accessories.musiciansfriend.com/product/Fishman-AST-Powerbridge-Pickup?sku=303137&src=3WFRWXX&ZYXSEM=0&CAWELAID=26021985

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω μιλαμε για ΕΝΤΕΛΩΣ αλλουνου παππα ευαγγελιο (αλλαγη μια μοντερνας γεφυρας τελε απο μπρασο σε μια vintage απο ατσαλια,φυσικα και θα εχεις ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορα) οχι για ...αλλαξε ο Μανωλιος και εβαλε τα ρουχα του αλλοιως..

 

Υπενθυμιζω οτι η κιθαρα του...αρχικα ερωτουντος εχει ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο τρεμολο σε specs με το Callaham δηλ. εχει βαρυ  steel block & ΙΔΙΑ saddles   ( τωρα αν το εχει ...κατουρησει το block ο Καλαχαμ και βαρυνε και αλλο δεν ξερω.... ;D ) οποτε η διαφορα θα ειναι ελαχιστη.

 

θα σε... λυπησω ;D αλλα δεν ειχε κορυφαια γεφυρα αλλα απλες Gotoh της σειρας (που ειναι μια χαρα αλλωστε) για τις κιθαρες που φορανε εξαβιδα τρεμολο και εντελως της πλακας 2 point Gotoh trems  για αυτες που φορανε 2-point ( χωρις steel block φυσικα,αλλα δεν εγινε και τιποτα και ο..Χεντριξ χωρις steel block επαιζε οπως και ο...Blackmore... ;D ;D)

 

βλεπω ξερεις τι τρεμολο φορανε οι suhr , μηπωε τελικα ρε υπερφανκ εισαι κρυφος SUHRΑΚΙΑΣ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μωρε μια χαρα ειναι οι Suhr (τωρα μαλιστα που τις πουλανε για ενα κομματι ψωμι στις ΗΠΑ λογω κρισης θα παρω καμμια να την εχω... ;D ;D) αλλα οντως μου ειχαν κανει εντυπωση τα...ψευτοτρεμολα τους σε σχεση με την υπολοιπη (εξαιρετικη) κατασκευη. ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μωρε μια χαρα ειναι οι Suhr (τωρα μαλιστα που τις πουλανε για ενα κομματι ψωμι στις ΗΠΑ λογω κρισης θα παρω καμμια να την εχω... ;D ;D) αλλα οντως μου ειχαν κανει εντυπωση τα...ψευτοτρεμολα τους σε σχεση με την υπολοιπη (εξαιρετικη) κατασκευη. ;)

 

Που τις ειδες τοσο φτηνα να παρω και μια τριτη??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανε μια βολτα απο Gearpage,fender forum & ebay ;) στα 1000-1200 δολλαρια παιζουν ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σειρα μου να σε στεναχωρήσω αλλα suhr με 1000 δολλαρια δεν παιζει πουθενα. Επειδη το τσεκαρω συνεχιεα στο λεω.

Στο ebay , η πιο φτηνη σειρα του η pro φευγει πανω απο 1600 , για τις custom απο 2000 και πανω . ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου