Προς το περιεχόμενο

Η λατρεια των πικαπ. Αγορα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ποοοοο πολλές απορίες μου γεννήθηκαν διαβάζοντας τα παραπάνω... μήπως να διαχωρίσουμε το τόπικ "αγορά πικάπ" από την πικαπολογία;

είμαι λίγο άσχετος και θα ήθελα να μου αποσαφηνήσετε κάποιες έννοιες...

 

το πάω απ την αρχή. Τι είναι ένα πικ-απ, από τι αποτελείται:

- πλατώ < η περιστρεφόμενη επιφάνεια που "ξαπλώνει" ο δίσκος

- ημάντας(belt)/direct drive < ο μηχανισμός που περιστρέφει το πλατό > τι φθορές μπορεί να χει αυτό; ο ημάντας χαλαρώνει; εμένα το πικαπ μου που ναι directdrive όταν πατάω στόπ παίρνει μισή ανάποδη περιστροφή {σα φρενάρισμα} αυτό είναι κάτι που ρυθμίζεται; πως;

- βελόνα < το πραματάκι που ακουμπάει/διαβάζει το δίσκο > Τι ήδη βελόνας υπάρχουν; αναφέρθηκε ό,τι κάθε 800 περίπου ώρες θέλει αλλάγη. Αυτό ισχύει για όλες τις βελόνες; Πως καταλαβαίνεις απ τον ήχο ό,τι μια βελόνα θέλει πέταμα; προκαλεί κάποια παραμόρφωση;

-βραχίονας < το πραματάκι που απ τη μία καταλήγει στη βελόνα κ απ την άλλη σε ένα αντίβαρο που κουνόντας το κανονίζεις με πόση πίεση θα πατάει η βελόνα στο δίσκο. > τι ρόλο παίζει το μήκος; γιατί του dkall είναι 12" ενώ του audiokostas 30,5";;;

 

δεν είμαι καθόλου σίγουρος για όλα τα παραπάνω, πολύ θα ήθελα να τα επιβεβαιώσει/διορθώσει κάποιος, να μαθαίνουμε κ εμείς οι νέοι.

α, επίσης δεν κατάλαβα την πατέντα με τους βρεγμένους δίσκους... ???

 

και τώρα πέστε να με φάτε:

ασχολούμαι με scratch, πιάνω τους δισκους με τα χέρια {ιδρώμένα και βρώμικα}, δεν τους σκουπίζω ποτέ, τους βάζω πάντα μέσα στη θήκη με την ανοιχτή πλευρά της ζελατίνας προς τα πάνω, έχω ρυθμίσει τη βελόνα να πέφτει με όλο το βάρος πάνω στους δίσκους, την κουνάω με το χέρι πάνω στο δίσκο ενώ εκείνος παίζει και μάλλον κάνω οοοο,τι δε θα πρεπε να κάνει κάποιος σε πικΑπ/βελόνα/Δίσκους.

τί κίνδυνος υπάρχει; τι μπορεί να χαλάσω; αν βάλω ένα δίσκο που έχω "σκίσει" σε ένα καλό πικΑπ τι θα ακούσω που δεν πρέπει;

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

http://www.audiojunkies.com/blog/1051/turntable-basics-a-beginners-guide-to-turntables-and-vinyl-records

 

εχεις ποτέ σκεφτεί πως θα ήταν ένα βραχίονας μήκους 30 ιντσών;  ;D (Το 30,5 ήταν inside joke)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:)ευχαριστούμε για το λινκ! μελέτη και θα επιστρέψω με απορίες.

 

 

εχεις ποτέ σκεφτεί πως θα ήταν ένα βραχίονας μήκους 30 ιντσών;  ;D (Το 30,5 ήταν inside joke)

όσο τρία πικΑπ περίπου ... απλά συνέχισα το joke.. ;D

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν περίμενα να πετύχω στο noiz χαιφιντελίστες!

audiokostas τι πικαπ είναι αυτο που πόσταρες? Για πες καμια παραπάνω λεπτομέρεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βαρελάκι μου είναι ιδιοκατασκευή μου με μηχανισμό Direct Drive της Dual (701) μέσα σε μεγάλο ξύλινο κύλινδρο με περιφέρεια ίση με του δίσκου, εξωτερικό τροφοδοτικό και βραχίονα RB-300.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βαρελάκι μου είναι ιδιοκατασκευή μου με μηχανισμό Direct Drive της Dual (701) μέσα σε μεγάλο ξύλινο κύλινδρο με περιφέρεια ίση με του δίσκου, εξωτερικό τροφοδοτικό και βραχίονα RB-300.

Πολύ καλό! Που βρήκες το ξύλινο "βαρελάκι"?

Σκέφτομαι καιρό για ένα diy πικάπ... ο RB300 υπάρχει! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλό! Που βρήκες το ξύλινο "βαρελάκι"?

Σκέφτομαι καιρό για ένα diy πικάπ... ο RB300 υπάρχει! :P

 

Δεν γίνεται για belt. Το βαρελάκι το έφτιαξα εγώ. 3 δαχτυλίδια MDF 25mm (αν θυμάμαι) και ένα τέταρτο με λαβή σαν τηγάνι που εδράζει ο βραχίονας κολλημένα μεταξύ τους. Στη μέση, χωνευτός, ο μηχανισμός.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες αργότερα...

kalhspera.diavasa to thema sto forum peri latreias ton pick up kai 8a h8ela na sas rwthsw kapoies sumvoules.

phra prin kairo ena sl1200mk2 kai 8elw na tou allaksw kefalh.eimai anamesa se ortofone om 5 kai 2M red.8elw na mou peite pws 8a ginei swsth topothetish ths kefalhs epanw sto vraxiwna.sas parathetw to parakatw link me to manual tou sl1200mk5

 

http://service.us.panasonic.com/OPERMANPDF/SL1200MK5.PDF

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είχα ενα Dual PD 284 που ήταν απλά κ-α-τ-α-π-λ-η-κ-τ-ι-κ-ο και πανέμορφο με ξύλο γύρω γύρω κλπ.Μετά απο αδιάκοπη χρήση 25 ετών φυσικά τα φτυσε.Και θα το έφτιαχνα αν ενας φίλος δεν επέμενε για δώρο γάμου (εχει και τα καλά του ο γάμος) να μου πάρει ένα MKII οπότε δεν με βλέπω να ξαναλάζω πικάπ until the end of days

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου