Προς το περιεχόμενο

Η λατρεια των πικαπ. Αγορα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

... για να μην κλαις τα βινύλια σου σε λίγα χρόνια.

audiokostas θα ήθελα να ρωτήσω αν ισχύει και το αντίθετο. Εννοώ ότι έχω καμιά 200αριά δίσκους που παρόλο που είναι προσεγμένοι (όσο ήταν δυνατόν) έχουν παίξει κατ' επανάληψη στην παλιά και ταλαιπωρημένη AT71, με ένα βραχίονα που ήταν ρυθμισμένος στην τύχη. Αξίζει η αγορά καινούριου πικάπ γι' αυτούς τους δίσκους; Ρωτάω γιατί κάπου είχα διαβάσει ότι μια κακή βελόνα μπορεί να καταστρέψει ένα δίσκο, ο οποίος με τη σειρά του μπορεί να χαλάσει μια καλή βελόνα και τρέχα γύρευε. Μήπως να αρκεστώ στο παλαιολιθικό NIKKO; (δεν έχει ανάρτηση στο πλατώ και βγάζει ανάδραση με την παραμικρή αύξηση της έντασης, πράγμα που μου τη δίνει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Οσον αφορα και στο set up ειναι αρκετα ευκολο για καποιον αρχαριο, καθως ερχεται με το cartridge (ωραιοτατο Ortofon, οχι παιζουμε) ετοιμο σεταρισμενο οποτε το μονο που εχεις ουσιαστικα να κανεις ειναι να βαλεις ιμαντα πλατω και να κανεις ενα set up στο βραχιονα (counterweight κλπ).

 

Το σετάρισμα δεν αφορά μόνο την ύπαρξη κεφαλής αλλά και VTA, Αζιμούθιο, Υπερκρέμαση (Overhang  ;D ), Αντι -ολίσθηση (Antiskating) και οποσδήποτε οριζοντίωση. Ομορφιές που μας έχουν κρατήσει με τις ώρες να παίζουμε........

 

Μια κακή βελόνα χαλάει τους δίσκους

Μια καλή αλλά κακορυθμισμένη βελόνα, χαλάει τους δίσκους

Ενας δίσκος με ανωμαλίες ή πολλή σκόνη ή πολλές γρατσουνιές βεβαίως χαλάει την βελόνα.

Ενας δίσκος που είναι σε καλή κατάσταση (καθαρισμένος, αγρατσούνιστος ) μπορεί να ακούγεται χάλια γιατί έχει κακοπαιχτεί αλλά δεν χαλάει την βελόνα.

Τα Nikko δεν τα ξέρω όλα, αλλά όσα έχω δει, σόρρυ, αλλά ντρέπομαι και τη χωματερή να μολύνω (παρεπιπτόντως όλα τα ηλεκτρικά / ηλεκτρονικά στην ειδική ανακύκλωση παρακαλώ - δεν πετάμε στο πεζοδρόμιο). Βάλε μια φωτό και μοντέλο και θα σου πω. Το ότι δεν έχει ανάρτηση δεν σημαίνει απολύτως τίποτα. Για την ανάδραση μπορεί και να φταίει το στήσιμο. Ή και το ότι είναι κούφιο καραπλαστικό  ;)

 

Vintage υπάρχουν πολλά και μερικά καλά. Βέβαια τα πολύ καλά vintage έχουν πάρει τα (αδικαιολόγητα πολύ) πάνω τους. Υπάρχουν όμως ευκαιρίες και στη χώρα μας. Αλλά δεν κουλαντρίζονται εύκολα βρε παιδί μου. Θέλουν το (αρχικό μόνο) ζόρι τους. Αλλά άμα στηθούν είναι αξιοπρεπέστατα και δεν ζητάν πολλά (έως τίποτα). Τα Dual, ακόμα και τα καινούρια, έχουν μία vintage αισθητική.

 

Οσα πικάπ με USB ενσωματωμένα είδα, είναι μεγάλη ευκολία μεν αλλά από ήχο, χάλια μαύρα. Αλλά επιφυλάσσομαι, γιατί τα πράγματα μπορεί και να έχουν αλλάξει.

 

Ελπίζω να βοήθησα......

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ audiokostas ...

 

Για την ιστορία P66, μοντέλο αρχές 80's, μάλλον εντελώς ανάξιο λόγου ...

Πάω για καινούριο  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

rocka-vic, ωραίο θέμα άνοιξες!  :D

Από vintage θα πρότεινα τα φτηνά Dual, και μετά σε κανένα Thorens.

Παίζουν καποια classic μοντέλα αλλά θέλουν ψαξιμο!

Για καινούργιο ή μεταχειρισμενο απο αγγελίες τα Project που προτείνει και ο odis13 είναι μια πολυ καλή λύση.

Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις και τα Rega. 'Εχω ένα Planar3 χρόνια και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

 

Στο Μοναστηράκι, νομίζω παίζει κάποιος που κάνει και επισκευές σε γραμμόφωνα. Φαντάζομαι θα μπορεί να βοηθήσει και για χωνί. Αν σε ενδιαφέρει θα ρωτήσω αν υπάρχει ακόμη και το τηλέφωνο του... απλά πρέπει να κατέβω απο Μοναστηράκι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοω οτι στο project το αζιμουθιο και γενικα οτι εχει να κανει με το cartridge ειναι ηδη ετοιμο οταν το βγαλεις απο το κουτι. Και το antiskating ειναι πολυ απλο, ενα βαρακι με πετονια ειναι και σου λεει κρεμασε το απο το ταδε σημειο. Εχουν κανει μερος της δουλειας πιο πριν απο το εργοστασιο, και αρκετα καλα μαλιστα.

 

Οσο περι usb, οσα ακουσα και εγω απο ηχο δεν την παλευανε. Προκειται κυριως για φτηνα πικαπ των 100 ευρω, μια φτηνη λυση για οποιον ειχε πολλα βινυλια, τα παρατησε και θελει τωρα να τα κανει mp3 για να τα ακουει στο αυτοκινητο. Το project που ανεφερα ομως ειναι ακριβως ιδιο με το debut, απλα εχει ως εξτρα το usb output και το phono stage. Δε μπορω να ξερω ποσο καλη ποιοτητα ηχου δινει το usb output παντως το πικαπ απο μονο του ειναι διο με το debut και για τα λεφτα που κοστιζει το λες τουλαχιστον πολυ καλο.

 

Εν ολιγοις αν μπορεις να δωσεις κατι παραπανω απο το debut III υπαρχει ειτε η επιλογη για εξτρα phono/usb output ειτε η επιλογη esprit για καλυτερο ηχο, καλυτερο πλατω και βελονα. Αναλογα με τι αναγκες σου επιλεγεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

......Εεεε , αν επιμενεις για vintage ,  αντιγραφω απο τις αγγελιες του ΗΧΟΥ

 

Walker CJ55 ,πλατο-υποπλατο ,με βραχιονα Alphason και κεφαλη Goldring .....380€.....

 

http://www.vinylengine.com/phpBB2/album_showpage.php?pic_id=2432&sid=0463cfacf19848219bc9fe9b310c1ef0

 

http://www.vinylengine.com/phpBB2/album_showpage.php?pic_id=2540

 

Επισης με λιγο ψαξιμο θα βρεις και Systemdek σε αυτη την τιμη

 

http://www.vinylengine.com/phpBB2/album_showpage.php?pic_id=2863

 

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ παιδια. Το βλεπω μαλλον να πηγαινω για Dual ισως και καποιο καινουριο της.

Αλλα αυτο που ενοω εγω με το "vintage" ειναι τα (μαλλον) πιο παλια που ηταν σε "βαλιτσακι"... Ειχαν διαφοροι συγγενεις και εψαξα για να τους τα παρω :P αλλα δεν τα εχουν πια :(

Τελος παντων, γι αυτο αναφερθηκα στο μοναστηρακι...

Αν εχει κανενας και γι αυτα πληροφοριες ας τις δωσει. Ευχαριστω.

 

Και μια ερωτηση για το set up. Ποσο δυσκολο ειναι να το κανω μονος μου για παραδειγμα σε ενα Dual? Ή αλλιως που θα πρεπει να το παω (χωρις να χαλασω πολλα φραγκα)?

Και τελος με τις βελονες καθε ποτε πρεπει να γινεται αλλαγη?

 

Ευχαριστω και παλι.

It dont mean a thing, if it ain't got that swing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

......Εεεε , αν επιμενεις για vintage ,  αντιγραφω απο τις αγγελιες του ΗΧΟΥ

 

Walker CJ55 ,πλατο-υποπλατο ,με βραχιονα Alphason και κεφαλη Goldring .....380€.....

 

http://www.vinylengine.com/phpBB2/album_showpage.php?pic_id=2432&sid=0463cfacf19848219bc9fe9b310c1ef0

 

http://www.vinylengine.com/phpBB2/album_showpage.php?pic_id=2540

 

Επισης με λιγο ψαξιμο θα βρεις και Systemdek σε αυτη την τιμη

 

http://www.vinylengine.com/phpBB2/album_showpage.php?pic_id=2863

 

 

Ti αεί διδασκόμενος και τρίχες κατσαρές ...........  ;D

Επειδή εσύ μυαλό δεν έβαλες τόσα χρόνια και πάλευες με τισ παλιατζούρες τόσα χρόνια, πας να βάλεις κι άλλους τώρα στο λούκι της ταλαιπωρίας.

 

Φίλε ψηφιοσυλλέκτη ασε Systemdek και αναρτήσεις, VTA κι αναμνήσεις (άλλων) και πήγαινε να βρείς την υγειά σου σε Project & Rega, Goldring, Music Hall (και το πάντα αξιόπιστο Technics 1200)  και τα παρεμφερή που είναι απλά και με καλό ήχο.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αλλα αυτο που ενοω εγω με το "vintage" ειναι τα (μαλλον) πιο παλια που ηταν σε "βαλιτσακι"... Ειχαν διαφοροι συγγενεις και εψαξα για να τους τα παρω :P αλλα δεν τα εχουν πια :(

Τελος παντων, γι αυτο αναφερθηκα στο μοναστηρακι...

Αν εχει κανενας και γι αυτα πληροφοριες ας τις δωσει. Ευχαριστω.

 

Ευχαριστω και παλι.

 

 

Αυτα δεν ειναι vintage πικαπ , αλλα vintage κουδουνιστρες με κεραμικη κεφαλη ....

αντιο βινυλιο ......

 

Βιβα  ΤEPAZ .......

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου