Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για αγορά ηλεκτρονικής Drums.


barts

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι σε φάση επιλογής μιας ηλεκτρονικής drums για το ανιψάκι μου. Ως παλαιός drummer (πολύ παλαιός αφού έχω να ακουμπήσω drums εδώ και 15 χρόνια) μου ζήτησαν να βοηθήσω στην επιλογή του σετ.

 

Λόγω παλαιότητας βέβαια οι γνώσεις μου στα ηλεκτρονικά drums είναι ελάχιστες.

Τέλος πάντων ψάχνοντας λίγο στο Internet μπήκα λίγο στο κλίμα της υπόθεσης.

 

Πρώτη απόφαση είναι η επιλογή να γίνει από γνωστές καλές εταιρίες όπως Alesis, Roland, Yamaha αποφεύγοντας εταιρίες τύπου granite, medeli, & millennium κ.λ.π.

 

Για να καταλήξω τελικά έχω κάποιες απορίες όπου θα ήθελα και την βοήθεια σας.

 

1. Η πρώτη αφορά την επιλογή του τύπου των pads. Rubber ή Mesh.

α. Ποιο από τα δύο έχει καλύτερο feeling και rebound ?

β. Ποιο από τα δύο είναι περισσότερο αθόρυβο ?

γ. θεωρητικά η απάντηση στο α είναι “mesh”. Υπάρχει rubber που να έχει καλύτερο rebound από το mesh. (επιλογή από μία εκ των τριών εταιριών που αναφέρω ανωτέρω).

 

2. Πως λέγεται το χαρακτηριστικό που πρέπει να έχει ένα πιατίνι για να έχει διαφορετικό ήχο στα άκρα και στο κέντρο ?

 

3. Πως λέγεται το χαρακτηριστικό που πρέπει να έχει ένα pad για να έχει διαφορετικό ήχο ανάλογα με την δύναμη κτυπήματος ? (πολύ σημαντικό)

 

Προσπάθησα αρκετά να βρω ένα μαγαζί που θα μπορούσα να δοκιμάσω και να λύσω τις απορίες μου αλλά δεν βρίσκω τίποτα (Πλην του Νακα για τα Yamaha).

 

Γνωρίζετε κάποιο μαγαζί στην Αθήνα που να διαθέτει στημένα σετάκια της Alesis ή της Roland για “test play”.

 

To budget παίζει μέχρι 500 € άρα πιο πιθανή επιλογή θα είναι μεταχειρισμένο. (σε περίπτωση άτοκου διακανονισμού ή special προσφοράς μπορεί να αυξηθεί λίγο ακόμα).

 

Κάθε βοήθεια και πρόταση καλοδεχούμενη.

 

 

Bart

 

PS Νέος στην παρέα !!!!!!  Καλώς σας βρήκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γουέλκαμ το δε κλαμπ.  ;D

 

1α) Δοκίμασε τα και όποιο σου ταιριάζει περισσότερο. Υπάρχουν πολύ καλά rubber και πολύ καλά mesh. (το πολύ καλά σχετικό... acoustic forever ;D)

β) Πιο αθόρυβο σίγουρα το mesh

γ) δεν ξέρω  :)

 

2) Αν εννοείς διαφορετικό ήχο στο στεφάνι από το τύμπανο, ονομάζεται dual zone. Αν εννοείς γενικά στην περιοχή του τυμπάνου, ονομάζεται positional sensing και πας πολύ ακριβά (Roland td-12, td-20)

 

3) Όλα τα e-drums (τουλάχιστον alesis, yamaha, roland) έχουν δυναμικές.

 

Δεν ξέρω κατά πόσον 500ευρά είναι αρκετά.

Υπόψην ότι ΔΕΝ έχω e-drums, και αυτά που σου λέω είναι από εμπειρίες μου σε μαγαζιά και απο research που έκανα τώρα τελευταία. Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος  :)

Music is what feelings sound like...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με 500 ευρωmono μιλλενιουμ βρισκεις απο θωμα. κα ιεισαι τυχερος κανα μεταχειρισμενο τδ3 της ρολαντ. τα μες τα ξεχνας.500 για ηλεκτρονικα ειναι λιγα. εκτος αν εισαι πολυ τυχερος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω κατά πόσον 500ευρά είναι αρκετά.

 

με 500 ευρωmono μιλλενιουμ βρισκεις απο θωμα. κα ιεισαι τυχερος κανα μεταχειρισμενο τδ3 της ρολαντ. τα μες τα ξεχνας.500 για ηλεκτρονικα ειναι λιγα. εκτος αν εισαι πολυ τυχερος

 

Για ξεκίνημα αρχάριου νομίζω ότι είναι καλά.

 

Μέχρι 500 υπάρχουν καινούργια Alesis dm6 & dm7, Yamaha DTXxplorer, και μεταχειρισμένα Alesis dm5 και κάποια Roland.

 

Βέβαια είμαι ανοικτός και σε άλλες προτάσεις αρκεί να υπάρχει κάποιος καλός λόγος να πληρώσω κάτι παραπάνω.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αν είναι ν'ασχοληθείς σοβαρά, ανέβα αρκετά πάνω από τα 1000 ευρώ.

Την διαφορά και τις δυνατότητες θα τα βρεις μπροστά σου. Αν θες κάτι σοβαρό.

Ότι πληρώνεις παίρνεις  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον δεν ήμουν απόλυτα κατανοητός στο πρώτο μου μήνυμα.  ???

 

Τα drums είναι για το ανιψάκι μου 13 ετών που αποφάσισε να ασχοληθεί με την μουσική.

 

Ήδη έχει αρχίσει να δουλεύει πάνω σε ένα παλιό ταμπούρο που βρήκα στην αποθήκη μου μαθαίνοντας τα βασικά rudiments και ρυθμούς και περιμένει τα drums για να συνεχίσει το καλοκαίρι με κάποια μαθήματα σε DVD και από το χειμώνα αν όλα πάνε καλά με δάσκαλο.

 

Πιστεύω λοιπόν ότι οτιδήποτε ποσό πάνω από το 500 € είναι υπερβολή για αρχάριο.

 

Ένα αρκετά καλό σύστημα με σωστό ήχο και κάποια καλά βασικά χαρακτηριστικά είναι τα Alesis DM6 & Yamaha DTXplorer που καινούργια κοστίζουν 430-500 €. (μεταχειρισμένα υποθέτω να είναι 20-30 % κάτω).

 

Αν πάμε λίγο παραπάνω σε μεταχειρισμένο όπως Alesis DM7 ή Alesis DM5 ή κανένα Roland (λίγο δύσκολο) πάλι η τιμή του θα είναι γύρω στα 500 €.

 

Με βάση αυτά ισχύουν οι ερωτήσεις μου από το πρώτο μήνυμα με σημαντικότερες τις:

 

Α) Τα mesh pads έχουν καλύτερο rebound και feeling  ή τα rubber pads ?  ???

 

Β) Ποια είναι πιο αθόρυβα ? mesh τα ή τα rubber ?    ???

 

Γ) Yπάρχει κανένα μαγαζί στην Αθήνα με στημένα Alesis ή Roland για "Test Play" ?  ???

 

 

:D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Τα drums είναι για το ανιψάκι μου 13 ετών που αποφάσισε να ασχοληθεί με την μουσική.

Μάλιστα.

Δες κάτι σαν την Roland HD-1. Σε αυτά τα χρήματα και γι'αυτή την ηλικία πιστεύω ότι είναι εντάξει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα.

Δες κάτι σαν την Roland HD-1. Σε αυτά τα χρήματα και γι'αυτή την ηλικία πιστεύω ότι είναι εντάξει.

 

Μανωλη το hd1...νομιζω οτι ειναι για μικροτερα παιδακια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μανωλη το hd1...νομιζω οτι ειναι για μικροτερα παιδακια...

Η απάντησή μου είναι βάση των χρημάτων που ζητάει αλλά και της ηλικίας - γνώσης του ενδιαφερόμενου (παιδί ηλικίας 13 ετών) που μόλις ξεκινάει.

Σαφώς και υπάρχουν καλύτερες επιλογές, αλλά με περισσότερα χρήματα. Ας ξεκινήσει τώρα και αργότερα αν του αρέσει και συνεχίσει, βλέπουμε.

Την HD-1 την έφερα ως παράδειγμα αφού την γνωρίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου