Προς το περιεχόμενο

ηλεκτροακουστικη κιθαρα σε ενισχυτη ( με piezo? soundhole pickup?)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ναι,ακριβώς.

Μαλιστα στον 1ο,τον ακριβο,η εξοδος ειναι στερεοφωνική ωστε αν συνδεσεις ενα στερεοφωνικο καλωδιο,παιρνεις απο τη μια εξοδο το σημα του μαγνητη και απο την αλλη του μικροφωνου,ωστε να τα μιξαρεις στη συνεχεια στο live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η εξοδος ειναι στερεοφωνική ωστε αν συνδεσεις ενα στερεοφωνικο καλωδιο,παιρνεις απο τη μια εξοδο το σημα του μαγνητη και απο την αλλη του μικροφωνου,ωστε να τα μιξαρεις στη συνεχεια στο live.

Αυτό δεν το θέλω, άρα θέλω μαζί και ένα τέτοιο?

http://www.fishman.com/products/details.asp?id=33

ή όχι?

Εγώ θελω να μπορώ να βγαίνω μιξαριστός με απλό καλώδιο

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δεν το θέλω, άρα θέλω μαζί και ένα τέτοιο?

http://www.fishman.com/products/details.asp?id=33

ή όχι?

Εγώ θελω να μπορώ να βγαίνω μιξαριστός με απλό καλώδιο

 

oχι.Το μιξαρισμα γινεται και απο τον μαγνητη,εχει στο πλάι του ενα ποτενσιομετρο (στο οποιο εχεις ευκολη προσβαση), για χρηση με απλο καλωδιο.

 

(κι εγω ετσι τον χρησιμοποιω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη στον blend μαγνητη μπορεις να βαλεις 2 καλωδια? ενα Υ στερεο? η εχει επιλογεα που να ξεχωριζει μαγνητη μικροφωνο η και τα δυο?

Woolie Boogie

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη στον blend μαγνητη μπορεις να βαλεις 2 καλωδια? ενα Υ στερεο? η εχει επιλογεα που να ξεχωριζει μαγνητη μικροφωνο η και τα δυο?

 

μπορεις να βαλεις ενα Υ στερεο αν θες να βγαζεις ξεχωριστα τον μαγνητη και ξεχωριστα το μικροφωνο.

Με απλο μονοφωνικο καλωδιο ,βγαινει το σημα ειτε μονο του μαγνητη,ειτε μονο του μικροφωνου ειτε μιξαρισμενο σε οτιδηποτε ποσοστο.

 

στο sample pa2.mp3 k στο cleartone.mp3 με τι γραφεις?

 

με μια cort earth 900 καρφωμενη στην Tascam US122L.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιόπαιδο blue, με έχεις κάνει και ξύνομαι...πές μου λίγα για την εγκατάσταση. Ξεβιδώνω το ήδη υπάρχον βίσμα μου, βάζω του Fishman, και απλά βάζω τον μαγνήτη στην οπή?

Δεν λέω τρύπα, γιατί παραμονεύουν αρκετοί...

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιόπαιδο blue, με έχεις κάνει και ξύνομαι...πές μου λίγα για την εγκατάσταση. Ξεβιδώνω το ήδη υπάρχον βίσμα μου, βάζω του Fishman, και απλά βάζω τον μαγνήτη στην οπή?

Δεν λέω τρύπα, γιατί παραμονεύουν αρκετοί...

 

 

ω ναι!

Ειχα παρει αυτον τον μαγνητη με τη λογικη να τον κρατησω για χρονια και να τον μετακινω απο κιθαρα σε κιθαρα.Πλεον σε οτι καινουρια ακουστικη παιρνω,εγκαθιστω ενα βυσμα στο στραπ που εχει για τη ζωνη στον ποπό της ( :D ) και μπορω να τον μετακινώ απελευθεωνοντας τον απο την τρυπα του ηχειου απλα λυνοντας αυτες τις 2 βιδουλες που τον συγκρατουν εκει.

 

(Αυτο δεν γινεται αυτοματα απο κιθάρα σε κιθαρα.Σκεφτομαι (αν κρατησω τελικα την Κορτ) να βγαλω απο την εξοδο του μαγνητη ενα αρεσνικο jack και καθε κιθαρα μεσα της να εχει εγκατεστημενο και ενα θηλυκο ωστε να συνδεω αμεσα)

 

Και δεν ειμαι παλιοπαιδο,με παρασέρνουν ;D

 

edit: για να μη δημιουργησω αποριες επειδη φευγω τωρα,να πω οτι ο μαγνητης εχει δικο του βυσμα,και το παραπανω που περιγραφω ειναι κατι που εγω θα κανω.Η εγκατασταση ειναι απλη,αλλα σε κιθαρες που δεν εχουν ηδη βυσμα χρειαζεται ενα μικρο τρυπημα,οπως περιγραφω στα αλλα threads για αυτον τον μαγνητη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου