Προς το περιεχόμενο

Συντομογραφίες add, sus2, sus4, dmin, add+, add- κλπ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασικά ο τίτλος είναι και η ερώτηση μου... ???

Μπορεί να έχω πτυχίο αρμονίας ειδικό αλλά και πάλι έχω απορίες που δεν λύθηκαν!

Τα ψάχνω καιρό και έχω βρει κάποια αποτελέσματα αλλά θέλω να τα επιβεβαιώσω γιατί επικρατεί ένα χάος μέσα στην ταστιέρα του μυαλού μου. :o

Θα ήθελα να μάθω τι είναι όλα αυτά add,sus2,sus4,dmin,add+ ,add- και αν γίνεται καλύτερα να βάζετε και κάποιο παράδειγμα κατα προτίμηση στην Ντο την φυσική για να τα καταλάβω πιο εύκολα.

(Για παράδειγμα το Cadd11+ τι νότες προσθέτει,πως ονομάζετε,τι σημαίνει αυτό το "+" ,ποιές νότες θα έχει και γιατί θα τις έχει???)

Αν γίνεται μην με παραπέμψετε σε αγγλικά sites που χρειάζονται μετάφραση γιατί δεν τα πάω καλά με αυτά.. ::)

Θα ήμουν πολύ ευχαριστημένος αν έπαιρνα κάποιες απαντήσεις να ησυχάσω..

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Βασικά ο τίτλος είναι και η ερώτηση μου... ???

Μπορεί να έχω πτυχίο αρμονίας ειδικό αλλά και πάλι έχω απορίες που δεν λύθηκαν!

Τα ψάχνω καιρό και έχω βρει κάποια αποτελέσματα αλλά θέλω να τα επιβεβαιώσω γιατί επικρατεί ένα χάος μέσα στην ταστιέρα του μυαλού μου. :o

Θα ήθελα να μάθω τι είναι όλα αυτά add,sus2,sus4,dmin,add+ ,add- και αν γίνεται καλύτερα να βάζετε και κάποιο παράδειγμα κατα προτίμηση στην Ντο την φυσική για να τα καταλάβω πιο εύκολα.

(Για παράδειγμα το Cadd11+ τι νότες προσθέτει,πως ονομάζετε,τι σημαίνει αυτό το "+" ,ποιές νότες θα έχει και γιατί θα τις έχει???)

Αν γίνεται μην με παραπέμψετε σε αγγλικά sites που χρειάζονται μετάφραση γιατί δεν τα πάω καλά με αυτά.. ::)

Θα ήμουν πολύ ευχαριστημένος αν έπαιρνα κάποιες απαντήσεις να ησυχάσω..

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων..

 

 

Καλησπέρα. Ειναι σχετικα απλο! Τα sus καταρχην ειναι οι συγχορδιες sus(edit)pended. Δεν εχουν χαρακτηρισμο, δηλ δεν ειναι ουτε ματζορε ουτε μινορε. Για παραδειγμα μια Dsus2 ειναι μια συγχορδια ρε με ανοιχτη την μι χορδη, ενω μια Dsus4 ειναι μια συγχορδια ρε, με το δαχτυλο στο 3ο ταστο της μι δηλαδη νοτα σολ (Οι νοτες ειναι η ρε, η πεμπτη της δηλ η λα και η σολ σαν τεταρτη). Δεν χρειαζεται να τα μαθεις ολα απέξω μπορεις καθε φορα να τα βρισκεις μονος σου. Πχ για την Dsus2 θες την δευτερη απο την ρε δηλ την μι. Αντιστοιχα και για την 4η. Το dmin σημαινει ντιμινουιτα ή diminished chord, which I am not very sure to explain, right now. ;D Το add ειναι αυτο ακριβως που λεει... Κανεις add στην συγχορδια την νοτα που δειχνει ο αριθμος. Πχ μια Gm7add11 θα ειναι μια σολ μινορε εβδομης προσθετοντας την εντεκατη νοτα της κλιμακας, δηλαδη την ντο αν δεν κανω λαθος της επομενης οκταβας, δηλ θα εχει τις νοτες σολ, σι υφεση, ρε, φα και ντο.

 

Αυτα... Δεν ξερω αν κανω λαθος καπου...(Εναμιση χρονο πιανο με δασκαλο εκανα και 5 μονος μου... ;D ;D ;D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Ειναι σχετικα απλο! Τα sus καταρχην ειναι οι συγχορδιες sustained.

Suspended είναι. "Κρεμασμένες" ή "αιωρούμενες". Περιμένουν για λύση στην 3η της συγχορδίας.

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... Το dmin σημαινει ντιμινουιτα ή diminished chord, which I am not very sure to explain, right now. ;D

 

Cdim = C Eb Gb Βbb

Κοινώς, μινόρε ακόρντο με ελαττωμένη την πέμπτη και διπλα ελλάτωμένη την 7η.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα sus2 και sus4 ειναι απ'τις πιο ατμοσφαιρικες συγχορδιες. Ειδικα αμα δεν ακολουθηθουν στο περιεχομενο ενος κομματιου απ'την αντιστοιχη μειζονα ή ελλασονα συγχορδια αποτε θα ακουστουν ως η 'προετοιμασια' και η 'λυση' τους σε αυτες τις συγχορδιες.

Eτσι θα χαθει λιγακι η 'floating' αισθηση τους σε συγκριση με το να τους δωσεις περισσοτερο χρονο και δεν τις λυσεις σε triads.

 

Μια παρατηρηση που εχω να κανω ειναι πως οι sus4 συγχορδιες ειναι στην ουσια sus2 συγχορδιες της δευτερης βαθμιδας της πρωτης. π.χ. Gsus4 = Csus2.

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dsus2 ειναι μια συγχορδια ρε με ανοιχτη την μι χορδη

 

Oπότε βγαίνει σαν αποτέλεσμα ότι sus & add είναι το ίδιο πράγμα! ??? ??? ???

Είναι να προσθέτεις στην συγχορδία ότι σου λέει δηλαδη πχ Dsus2 =  d  f#  a  + e που είναι η 2η νότα της κλίμακας?????

 

Και γεννιέται και η ερώτηση: " Τί διάστημα 2ας θα είναι αν λέει sus2??? 2ας μικρό,μεγάλο,ελλατωμένο ή αυξημένο????"

 

Αν μεταφράσουμε και το add που σημαίνει πρόσθεσε ,πάει πάλι η ίδια ιστορία αν γράψω πχ Dadd2 ????????? ??? ???

 

Και εγώ σε αυτό το αποτέλεσμα είχα βγει και δεν μου στεκόνταν καλά γιατί να υπάρχουν 2 συντομογραφίες για το ίδιο πράγμα??

Και όσον αφορά τα προσίματα που προσθέτονται όπως πχ Cadd11+ ή  Cadd11-

αυτές τις συγχορδίες τις έχω δει στο guitar pro αν κοιτάξετε εκεί που έχει τις κλίμακες για εξάσκηση θα τις βρείτε να δεσπόζουν και δεν μπορώ να καταλάβω τί σημαίνουν,αν ξέρει κανείς σας και μπορεί να μου πει.... :-\

 

Και κάτι ακόμα που είχα ξεχάσει να προσθέσω.

Μέχρι τώρα ήξερα ότι η Ναπολιτάνικες συμβολίζονται με ένα Ν,οι γερμανικές με 6# κ.ο.κ με γαλλικές κ ιταλικές (γενικά αυτές που έχουν 6#)

                                                                                                          4

                                                                                                          3

Στην ξένη ορολογία και κυρίως για την κιθάρα πώς θα τις συναντήσω???

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάλλον μπερδεύτηκες λίγο

 

στις συχορδίες sus, αντικαθστάς την τρίτη με την δέυτερη ή την τέταρτη... δηλαδή δεν πάιζεις την τριτη

 

δηλαδή έχουμε: η C είναι: ντο-μι σολ

η Csus2 είναι : ντο-ρε-σολ   ( το μι αντικαταστάθηκε απο το ρε δηαδή απο την δεύτερη βαθμίδα)

 

η Csus4 είναι : ντο-φα-σολ ( το μι αντικαταστάθηκε απο το φα, δηλαδή από την τέταρτη βαθμίδα)

 

το αν το διάστημα θα είναι μικρό η μεγάλο εξαστται απο την κλίμακα στην οποία παίζεις...

 

στις συχορδίες add δεν αντικαθστάς αλλά προσθέτεις... δηλαδή

Cadd9: ειναι ντο -μι-σολ- ρε ( αλλά το ρε στη επόμενη οκτάβα )

 

ελπίζω να βοήθησα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου