Προς το περιεχόμενο

Συντομογραφίες add, sus2, sus4, dmin, add+, add- κλπ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Dsus2 =  d   a  + e

δηλαδή φεύγει το F#

και το Dsus4 =  d   a  + g

 

μάλλον μπερδεύτηκες λίγο

 

στις συχορδίες sus, αντικαθστάς την τρίτη με την δέυτερη ή την τέταρτη... δηλαδή δεν πάιζεις την τριτη

 

δηλαδή έχουμε: η C είναι: ντο-μι σολ

η Csus2 είναι : ντο-ρε-σολ   ( το μι αντικαταστάθηκε απο το ρε δηαδή απο την δεύτερη βαθμίδα)

 

η Csus4 είναι : ντο-φα-σολ ( το μι αντικαταστάθηκε απο το φα, δηλαδή από την τέταρτη βαθμίδα)

 

το αν το διάστημα θα είναι μικρό η μεγάλο εξαστται απο την κλίμακα στην οποία παίζεις...

 

στις συχορδίες add δεν αντικαθστάς αλλά προσθέτεις... δηλαδή

Cadd9: ειναι ντο -μι-σολ- ρε ( αλλά το ρε στη επόμενη οκτάβα )

 

ελπίζω να βοήθησα...

Α να μπράβο....

Τώρα βγαίνει διαφορά που μου ακούγεται και λογική...

Ευχαριστώ για την μικρή αυτήν λεπτομέρεια αλλά και τόσο σημαντική.

Οπότε τώρα έχω θέμα μόνο με τα προσίματα και τις ναπολιτάνικες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Oπότε βγαίνει σαν αποτέλεσμα ότι sus & add είναι το ίδιο πράγμα! ??? ??? ???

Είναι να προσθέτεις στην συγχορδία ότι σου λέει δηλαδη πχ Dsus2 =  d  f#  a  + e που είναι η 2η νότα της κλίμακας?????

Όχι. D sus2=D E A, ενώ D add2 (συνήθως γράφεται add9)=D F# A E

 

Και γεννιέται και η ερώτηση: " Τί διάστημα 2ας θα είναι αν λέει sus2??? 2ας μικρό,μεγάλο,ελλατωμένο ή αυξημένο????"

Πάντα μεγάλο. Επίσης, αυξημένη και ελαττωμένη 2α δεν υπάρχει.

 

Και εγώ σε αυτό το αποτέλεσμα είχα βγει και δεν μου στεκόνταν καλά γιατί να υπάρχουν 2 συντομογραφίες για το ίδιο πράγμα??

Για το παράδειγμά σου δεν ισχύει αλλά γενικά μπορούν να υπάρχουν 5-6 συντομογραφίες για το ίδιο πράγμα.

 

π.χ. C+7=C7+=C7+5=C7#5

 

Και όσον αφορά τα προσίματα που προσθέτονται όπως πχ Cadd11+ ή  Cadd11-

αυτές τις συγχορδίες τις έχω δει στο guitar pro αν κοιτάξετε εκεί που έχει τις κλίμακες για εξάσκηση θα τις βρείτε να δεσπόζουν και δεν μπορώ να καταλάβω τί σημαίνουν,αν ξέρει κανείς σας και μπορεί να μου πει.... :-\

C add11+ = C E G F#

To C add11- μάλλον σημαίνει C E G F, γιατί το 11- θα πρέπει να αντιστοιχεί στη φυσική 11η (ελαττωμένη 11η δεν υπάρχει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sus ειναι αυτο που αναφερθηκε. ΑΝΤΙ για 3η,εχουν 2η ή 4η.

Οταν λεμε "2" εννοουμε παντα μεγάλη 2η.

 

Το add ειναι διαφορετικο.Εκτος απο τις νοτες του ακκορντου,περιεχει ΚΑΙ τη νοτα που ακολουθει.

 

Δηλαδη ενα Csus2 εχει C-D-G

ενω ενα Cadd2 εχει C-D-E-G

 

Aρα,δεν ειναι το ιδιο πραγμα. :)

 

Το + αφορα στην 5η μιας συγχορδιας (Δηλωνει οτι θα την παιξουμε αυξημενη). Πχ Cadd11+ εχει C-E-G#-F

 

Τελος το dim ειναι οι ντιμινουιτες και χτιζονται με μικρες τριτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το + αφορα στην 5η μιας συγχορδιας (Δηλωνει οτι θα την παιξουμε αυξημενη). Πχ Cadd11+ εχει C-E-G#-F

Σε πολλές περιπτώσεις μπορεί να αναφέρεται και σε άλλες βαθμίδες, π.χ. C7+9, C7(9+) κλπ. Υπάρχει μεγάλο μπέρδεμα.

 

ΥΓ. sus chord KALO για ΜΕΤΑL?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να μάθω τι είναι όλα αυτά add,sus2,sus4,dmin,add+ ,add- και αν γίνεται καλύτερα να βάζετε και κάποιο παράδειγμα κατα προτίμηση στην Ντο την φυσική για να τα καταλάβω πιο εύκολα.

(Για παράδειγμα το Cadd11+ τι νότες προσθέτει,πως ονομάζετε,τι σημαίνει αυτό το "+" ,ποιές νότες θα έχει και γιατί θα τις έχει???)

 

Καλημέρα κι'απο μένα... Πρώτο πόστ...

Δεν είμαι ειδικός, αλλά αυτά που θα γράψω τα έχω διασταυρώσει, οπότε βασίσου πάνω σου! lol

Το "add" απ'οτι έχω καταλάβει είναι να προσθέσεις ένα ακόμη διάστημα σε μία ήδη γνωστή συγχορδία.

Π.χ. Cadd9: C η γνωστή ντο ματζόρε (C,E,G) συν ένα διάστημα ενάτης από την θεμέλιο (14 ημιτόνια ψηλότερα) οπότε προσθέτεις και την ρε της επόμενης οκτάβας. Αν ήταν πάλι κάτι με + ή - (π.χ. Cadd+9 ή Cadd-9) τότε το αντίστοιχο διάστημα πρέπει να αυξημένο ή ελαττωμένο κατά ένα ημιτόνιο. Οπότε η συγχορδία θα γινόταν (C,E,G,Db) ή (C,E,G,D#) αντίστοιχα. Αυτό (το "add") υπονοείται συνήθως και με slash "\". Π.χ. C7/6: η συνήθης δεσπόζουσα C (C,E,G,Bb), συν ένα διάστημα major έκτης από την ντο, δηλ. (C,E,G,A,Bb)

 

Οι "dim" απ'την άλλη, όπως ήδη αναφέρθηκε, είναι μινόρε διάστημα τρίτης (3 ημιτόνια) και ελαττωμένης πέμπτης (6 ημιτόνια)

Δηλ. Cdim: (C, Eb, Gb), ή Cdim7, (C,Eb,Gb,A)

 

Για την Cadd11+ που ρωτάς συγκεκριμένα, θα είναι η συνήθης ντο ματζόρε με ένα αυξημένο διάστημα 11ης (δηλ. 17 ημιτόνια συν ένα) Δηλ. C,E,G και η Gb της επόμενης οκτάβας. Κάτι τέτοια θα συναντούσες πιθανότερα ως C7add+11 ή C9add+11.

(Δεν τα πάω καλά με τους ελληνικούς όρους, πάντως αυτά είναι μέσες-άκρες)

 

edit:

Για τα πιο "περίεργα" διαστήματα ίσως σε βοηθήσει αυτό, αν και είναι στα αγγλικά: http://en.wikipedia.org/wiki/Jazz_chord

Όπως επίσης, ρίξε και μια ματιά σε αυτό το προγραμματάκι, είναι shareware: http://www.shareup.com/All_That_Chords-download-47556.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι. D sus2=D E A, ενώ D add2 (συνήθως γράφεται add9)=D F# A E

Πάντα μεγάλο. Επίσης, αυξημένη και ελαττωμένη 2α δεν υπάρχει.

 

Το τριημιτόνιο που σχηματίζεται μεταξύ 6ης και 7ης βαθμίδας στην αρμονική ελάσσονα τι είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τριημιτόνιο που σχηματίζεται μεταξύ 6ης και 7ης βαθμίδας στην αρμονική ελάσσονα τι είναι;

Σωστός. Μου ξέφυγε*. :)

 

*αν και δεν το εννοούσα ως διάστημα, το εννοούσα ως πιθανή βαθμίδα συγχορδίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου