Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για ανανέωση στο Rig μου.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν πρόκεται τελικά να κάνεις τέτοια επένδυση πάρε τον Dual καλύτερα.Όχι τα 50watt παραπάνω δεν σημαίνουν διπλάσια ένταση.Αν παίζεις με τον Single στο 3 πχ με τον Dual θα παίζεις στο 2(σημειωτέον και οι δυο εντάσεις που σου δίνω θα είναι δυνατές).Απλώς με τον Dual θα έχεις και tube rectifier(που δεν υπάρχει στον Single και δίνει το κάτι παραπάνω στα solo) περισσότερο headroom για τα παχιά καθαρά που θες, 3 κανάλια αντι για 2 και κατι άλλα μπιχλιμπιδια που δε θυμαμαι τώρα ;D

 

Ρίξε μια ματιά στο site της Mesa Boogie αν δεν καταλαβαίνεις κάτι απο αυτά που γράφω ή feel free to ask!!  ;)

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Επαναλαμβανω οτι δεν μιλαω για το θορυβο που θα γινεται στο υπογειο σου,αλλα οτι  οι λαμπατοι ενισχυτες για να αποδωσουν τον ηχο της λαμπας,τον οποιο εχεις χρυσοπληρωσει,πρεπει να τους ανοιξεις ΔΥΝΑΤΑ!!!Οπως λεει και ο Bloody_Sunday ειναι για αρενες,ΟΑΚΑ,Γουεμπλευ κ.λ.π και οχι για υπογειο.

 

Ελπιζω να μην το μετανιωσεις,αλλα εσυ αποφασιζεις ;)καλες αγορες

 

Αυτό δεν είναι απαραίτητα αληθές.Έχω αγοράσει τον Triple XXX(μου λείπαν 500€ για τον Recto αλλα τι να κάνουμε)και τον έχω σε υπόγειο και μια χαρά παίζει γύρω στο 3 ένταση.Δεν είναι το τέλειο αλλά δεν μετάνιωσα γιατι τουλάχιστον ηχογραφώ τον ήχο που θέλω στο στούντιο.

 

Όσοι χρησιμοποιούν κεφαλές και καμπίνες είτε σε αρένες είτε όχι πιστεύω το κάνουν για το headroom και τα μπάσα τις καμπίνας όχι για την ένταση.Ε και λίγο για ποζεριά που στήνουν 40 καμπίνες αλλά έχουν μικρόφωνα στη μία  ;D

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο.Κ παω πασο,σαν κιθαριστας κατι παραπανω θα ξερεις.

Αυτα που λεω τα εχω μαθει απο κιθαριστες παντως και απο εδω μεσα,καθως και απο τον κιθαριστα στη μπαντα μου που χρησιμοποιουσε Dual Recto στο στουντιο και επαιζε στο 2 και γινοταν χαμος!!!

Fender Jazz Bass+Spector=bass

Ampeg+Mesa/Boogie=amp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται βέβαια πως θα δοκιμάσω τα πάντα πριν τα αγοράσω. Δεν πρόκειται να κάνω μία τόσο μεγάλη δαπάνη χωρίς να είμαι σίγουρος για το αποτέλεσμα. Στην περίπτωση που δω πως ο θόρυβος είναι τόσο εκκωφαντικός, όλο και κάτι θα βρω για να πετύχω τη μέση λύση που λένε. Τώρα να ρωτήσω και κάτι άλλο. Ξέρει κανένας πώς μπορώ με MIDI να συνδέσω την κεφαλή και έναν effects proscessor με ένα pedalboard και να τα ελέγχω όλα από εκεί??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εισαι Αθηνα μπορεις καλλιστα να νοικιασεις εναν Boogie για να τον δοκιμασεις στο χωρο σου με τις κιθαρες και τα εφφε σου για οσες ωρες τραβαει η ψυχη σου http://www.manosbackline.com/index_temp_new.html. Δεν ειναι λιγα τα λεφτα (45 ο dual recto και 30 μια 4x12) αλλα θα βγαλεις τα συμπερασματα σου  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλιως κανε γυρα στα μαγαζια μηπως βρεις κανενα μαγαζατορα που να εχει,αλλιως πηγαινε βολτα στην Πατρα στο Στολλα

Fender Jazz Bass+Spector=bass

Ampeg+Mesa/Boogie=amp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γίνεται να το δοκιμάσω μέσα στο κατάστημα το Manos Blackline??

Δεν ειναι καταστημα με την κλασικη εννοια, αποθηκη εξοπλισμου για ενοικιασεις ειναι, δεν εχουν στημενα τα μηχανηματα για να τα ακουσεις. Δεν καταλαβαινεις και πολλα ομως με το να δοκιμασεις εναν ενισχυτη για 10-20 λεπτα μεσα σε ενα καταστημα, ασε που καποιοι πωλητες δεν σε αφηνουν  ::). Ενα τοσο ακριβο και δυνατο ενισχυτη καλυτερα να τον δοκιμασεις εκει που σκοπευεις να τον εχεις αν τον αγορασεις, να ψαξεις τις ρυθμισεις του με την ησυχια σου, να δεις τι μπορει να κανει και σε τι εντασεις μπορεις να τον δουλεψεις στο δικο σου χωρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο.Κ παω πασο,σαν κιθαριστας κατι παραπανω θα ξερεις.

Αυτα που λεω τα εχω μαθει απο κιθαριστες παντως και απο εδω μεσα,καθως και απο τον κιθαριστα στη μπαντα μου που χρησιμοποιουσε Dual Recto στο στουντιο και επαιζε στο 2 και γινοταν χαμος!!!

 

Καλά στο στούντιο είναι κλειστός χώρος και είναι λογικό.Εγώ όταν ηχογραφώ με τον XXX βρίσκομαι έξω απο το δωμάτιο  ;D

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά. Θα το κοιτάξω λοιπόν. :P και κάτι άλλο ήθελα να ρωτήσω. Γίνεται μέσα από midi pedalboard να ελέγχω ταυτόχρονα τον ενισχυτή(ο recto έχει έξοδο midi) και ένα proscessor για εφφέ? Δηλαδή θέλω σε ένα pedalboard να βάλω μία ρύθμιση η οποία θα μου δίνει το distortion του recto και flanger από το G sharp της TC Electronic πχ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου