Προς το περιεχόμενο

Αρχιζω Drums. Internet Lessons. Προτασεις για drum set


ex-Barubary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιλε barubary πές μας το budget σου για όλο το kit (τύμπανα-πιατα-βάσεις) να σε βοηθήσουμε καλύτερα  Smiley

 

Λοιπον. 350Ε το ξερω οτι ειναι λιγα και δεν μπορω να μαζεψω αλλα.

Ενα αλλο ζητημα πως μπορω να ηχομονωσω ενα δωματιο 2(W)x3(L)x2,5(H) οικονομικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί παραπάνω πια θα σου έκανε ένας δάσκαλος? Θα σε πιανε απο το χεράκι να σου δειχνε?

 

Το βασικό είναι οτι θα έβλεπε τα λάθη σου και θα σε διόρθωνε, Κάτι που δεν κανει η σελίδα.

Όσο για το σετ που αναφέρεις πιστεύω οτι με μερικές αναβαθμίσεις [δέρματα,πιατα κτλ], και λίγη προσοχή θα σε καλύψει σε θέματα μελέτης για αρκετό καιρό.

Η ηχομόνωση είναι κατι που κοστίζει πολύ. Μην καταφύγεις σε οικονομική λύση γιατί πολύ πιθανόν να μην έχεις αποτέλεσμα.

Επίσης έχε υπ' όψην οτι αν γίνει η μόνωση σε τόσο μικρό δωμάτιο θα σου μειώσει σημαντικά το χώρο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως εκεί γύρω θα έπαιρνα αυτό

 

http://www.thomann.de/gr/millenium_mx700_stage_1_pro_bundle.htm

 

Τα τυμπανάκια είναι birch οποτε δε νομίζω να είναι κακά. Τα πιατα νταξει, θα σε καλύψουν αρκετά τώρα που είσαι πρωτάρης, ίσως αργότερα (σε κανα χρόνο+κάτι) να χρειαστείς αναβάθμιση  :)

 

Η δες αυτήν την premier http://www.thomann.de/gr/premier_olympic_rock_22_bundleblack.htm

 

Τώρα αν δεν θές να ξεπεράσεις ουτε ευρώ πάνω απο τα 350 τσέκαρε αυτό http://www.thomann.de/gr/millenium_mx500set_drumset.htm που κάνει 319. Νομίζω όμως οτι δεν έχει σκαμπό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το site είναι τρομερό. Είχα πετύχει κάποια video στο youtube αλλά δεν είχα μπει στο site τους. Ξεκινάνε απο το 0, δίνουν παρτιτούρες, υπάρχουν play along κομμάτια, τα video είναι νοικοκυρεμένα και καλοφτιαγμένα. Αν στρωθεί κανείς πιστέυω ότι πραγματικά μπορεί να μάθει πολλά απο αυτά. Τί παραπάνω πια θα σου έκανε ένας δάσκαλος? Θα σε πιανε απο το χεράκι να σου δειχνε?

 

Μακάρι να υπήρχαν σχετικά βίντεο ίδιας ποιότητας και για άλλα όργανα....

 

Οι τύποι στο συγκεκριμένο site εκτός από το τσάμπα υλικό πουλάνε και ένα πολύ καλό πακετάκι εκμάθησης τριών ή τεσσάρων dvd. Περιέχει τρείς ενότητες εκμάθησης (Beginner,  Intermediate, Advanced), ένα playalong section και παρτιτούρες σε μορφή pdf  για όλες τις ασκήσεις. Γενικά είναι πολύ καλή δουλειά και δεν αφορά μόνο τους αρχάριους. Για όσους δεν έχουν ηθικά διλήμματα αλλά κυρίως λεφτά για ξόδεμα,  βούρ: http://btjunkie.org/torrent/Rock-Drumming-System-Railroad-Media-Drum-Lessons/2908050076109e7c3b1f4ff8e764c27900d5905dd8e0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, φίλε,

Το ίντερνετ έχει κάνει σε πολλά πράγματα καλό και σε πολλά κακό. Ό,τι χειρότερο μπορείς να κάνεις είναι να κάτσεις να μάθεις ντραμς από το ίντερνετ. Πώς κρατάς τις μπαγκέτες, πώς βάζεις τα χέρια σου και πώς βγάζεις ήχο, δεν μπορεί να στα δείξει κανένας από το ίντερνετ, μόνο ένας καλός δάσκαλος. Το καλύτερο θα είναι να βρεις να πας ένα χρόνο να ξεκινήσεις να μάθεις να διαβάζεις και να κάτσεις σωστά και μετά ίσως να μπορείς να βγάλεις άκρη μόνος σου. Η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας! (στο λέει αυτό κάποιος που έπαιζε 10 χρόνια μόνος του και τώρα αξιώθηκε να πάθει ωδείο! Σε δέκα μαθήματα έχω μάθει όσα δεν είχα μάθει σε 10 χρόνια!). Όλα αυτά στα λέω για καλό, και ελπίζω να μην με παρεξηγήσεις.  :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα αυτά στα λέω για καλό, και ελπίζω να μην με παρεξηγήσεις

 

Αδερφε ενοειτε πως δεν σε παρεξιγω ολες οι αποψεις ειναι δεκτες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σου κι από εμένα.

Λοιπόν, η δική μου άποψη:

Για τα τύμπανα που επέλεξες δεν συμφωνώ. Δεν ικανοποιούν ούτε αρχάριο. Θα αρχίσεις σιγά σιγά να ζητάς άλλα πιατίνια, άλλα δέρματα, δε θα σου κουρδίζεται, μάλλον θα αντιμετωπίσεις και πρόβλημα στο harware. Γενικά δε μαζεύεται με τίποτα.

Κοίταξε και για αυτή τη λύση: http://www.thomann.de/gr/stagg_tds8r_uebungs_set.htm

Ένα τέτοιo σετ practice, θα σου φανεί χρησιμότερο στην αρχή. Στοιχίζει λιγότερο από ένα κανονικό, δεν θέλει ηχομόνωση, είναι πτυσόμενο, ελαφρύ και μπορείς πολύ άνετα να μάθεις κάνοντας πολλά λάθη ή ατέλειωτες επαναλήψεις ασκήσεων χωρίς να ενοχλείς.

Το βασικότερο όμως είναι ότι: Τα drums που επέλεξες, δε πρόκειται ποτέ να τα πουλήσεις αν τα βαρεθείς ή θέλεις να αναβαθμίσεις κάτι. Αν δεν είναι κατεστραμμένα μέχρι τότε. Το practice, ακόμα κι αν πάρεις αυτά http://www.thomann.de/gr/kirchhoff_artist_7000_20_shellwalnuss.htm θα δεις ότι ακόμα θα σου είναι χρήσιμο.

Επίσης αν έχεις σκοπό να μάθεις κάτι και να αρχίζεις να συμμετέχεις σε live ή studio κ.λ.π., εκεί θα βρείς τύμπανα, τουλάχιστον καλλύτερα από τα millenium, ότι και να είναι. Οπότε μη σε προβληματίζει το να έχεις απλά ένα set για να το έχεις.

Σιγά σιγά προχωρώντας ψάχνεσαι για το αν θα χρειαστείς set και τι. Βλέπεις τις απαιτήσεις σου και το κυριότερο αν σου κάνει η όλη φάση. Έτσι δεν πετάς λεφτά...

Όσο για practice pads θεωρώ ότι τα πλησιέστερα σε αίσθηση, είναι τα HQ της evans. Κοιταξέτα στο site.... Από θέμα τιμής ενοώ, αλλιώς από αίσθηση εγγυούμαι...

Για τα μαθήματα από το internet, άποψή μου είναι πως έχει πολύ υλικό. Εντάξει. Αλλά ξέρεις πως τα πάντα πληρώνονται. Τα site είναι πολλά αλλά πολλές φορές σε αφήνουν στα κρύα του λουτρού. Φυσικά για να ψαρώσεις και να κάνεις εγγραφή ή συνδρομή ή να αγοράσεις DVD.

Δυστυχώς πολλά έχουν λάθη, και άλλα δεν αρχίζουν σωστά. Επίσης η βιασύνη μας κάνει να "πηδάμε" κεφάλαια και να χάνουμε επεισόδια...

Ο δάσκαλος θα σε βάλει στη σωστή σειρά, όποιος και να είναι.

Πάντως αν αρχίσεις να ψάχνεσαι, μη κοιτάξεις στο youtube τα expert village. Τα περισσότερα video είναι μούφα.

Κοίταξε καλλύτερα μουσικούς όπως Lang Mayer Gadd Weckl Portnoy Royster Rich Chapin Famularo, για αρχή αλλά μην ξεπερνάς στα video και τις ομιλίες τους. Θα βρείς πολλά πράγματα για τη φιλοσοφία του οργάνου και του μουσικού.

Όσον αφορά κούρδισμα, πολλά ωραία video (έχω δοκιμάσει στη πράξη όλα όσα έχει προτείνει και μου έκαναν όλα), κοίτα τον Bob Gatzen, άκου και τη φιλοσοφία του.

Φυσικά δεν αποκλείω ότι μπορείς να δεις πολύ περισσότερα όταν ψάξεις, αλλά τα θεωρώ καλά για αρχή.

Καλή συνέχεια.

Rockdrum

Then as it was, then again it will be...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σου κι από εμένα.

Λοιπόν, η δική μου άποψη:

Για τα τύμπανα που επέλεξες δεν συμφωνώ. Δεν ικανοποιούν ούτε αρχάριο. Θα αρχίσεις σιγά σιγά να ζητάς άλλα πιατίνια, άλλα δέρματα, δε θα σου κουρδίζεται, μάλλον θα αντιμετωπίσεις και πρόβλημα στο harware. Γενικά δε μαζεύεται με τίποτα.

Κοίταξε και για αυτή τη λύση: http://www.thomann.de/gr/stagg_tds8r_uebungs_set.htm

Ένα τέτοιo σετ practice, θα σου φανεί χρησιμότερο στην αρχή. Στοιχίζει λιγότερο από ένα κανονικό, δεν θέλει ηχομόνωση, είναι πτυσόμενο, ελαφρύ και μπορείς πολύ άνετα να μάθεις κάνοντας πολλά λάθη ή ατέλειωτες επαναλήψεις ασκήσεων χωρίς να ενοχλείς.

Το βασικότερο όμως είναι ότι: Τα drums που επέλεξες, δε πρόκειται ποτέ να τα πουλήσεις αν τα βαρεθείς ή θέλεις να αναβαθμίσεις κάτι. Αν δεν είναι κατεστραμμένα μέχρι τότε. Το practice, ακόμα κι αν πάρεις αυτά http://www.thomann.de/gr/kirchhoff_artist_7000_20_shellwalnuss.htm θα δεις ότι ακόμα θα σου είναι χρήσιμο.

Επίσης αν έχεις σκοπό να μάθεις κάτι και να αρχίζεις να συμμετέχεις σε live ή studio κ.λ.π., εκεί θα βρείς τύμπανα, τουλάχιστον καλλύτερα από τα millenium, ότι και να είναι. Οπότε μη σε προβληματίζει το να έχεις απλά ένα set για να το έχεις.

Σιγά σιγά προχωρώντας ψάχνεσαι για το αν θα χρειαστείς set και τι. Βλέπεις τις απαιτήσεις σου και το κυριότερο αν σου κάνει η όλη φάση. Έτσι δεν πετάς λεφτά...

Όσο για practice pads θεωρώ ότι τα πλησιέστερα σε αίσθηση, είναι τα HQ της evans. Κοιταξέτα στο site.... Από θέμα τιμής ενοώ, αλλιώς από αίσθηση εγγυούμαι...

Για τα μαθήματα από το internet, άποψή μου είναι πως έχει πολύ υλικό. Εντάξει. Αλλά ξέρεις πως τα πάντα πληρώνονται. Τα site είναι πολλά αλλά πολλές φορές σε αφήνουν στα κρύα του λουτρού. Φυσικά για να ψαρώσεις και να κάνεις εγγραφή ή συνδρομή ή να αγοράσεις DVD.

Δυστυχώς πολλά έχουν λάθη, και άλλα δεν αρχίζουν σωστά. Επίσης η βιασύνη μας κάνει να "πηδάμε" κεφάλαια και να χάνουμε επεισόδια...

Ο δάσκαλος θα σε βάλει στη σωστή σειρά, όποιος και να είναι.

Πάντως αν αρχίσεις να ψάχνεσαι, μη κοιτάξεις στο youtube τα expert village. Τα περισσότερα video είναι μούφα.

Κοίταξε καλλύτερα μουσικούς όπως Lang Mayer Gadd Weckl Portnoy Royster Rich Chapin Famularo, για αρχή αλλά μην ξεπερνάς στα video και τις ομιλίες τους. Θα βρείς πολλά πράγματα για τη φιλοσοφία του οργάνου και του μουσικού.

Όσον αφορά κούρδισμα, πολλά ωραία video (έχω δοκιμάσει στη πράξη όλα όσα έχει προτείνει και μου έκαναν όλα), κοίτα τον Bob Gatzen, άκου και τη φιλοσοφία του.

Φυσικά δεν αποκλείω ότι μπορείς να δεις πολύ περισσότερα όταν ψάξεις, αλλά τα θεωρώ καλά για αρχή.

Καλή συνέχεια.

Rockdrum

+10000000000000000000000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποιος φιλος πιο πανω προτεινε τη σειρα ''Rock drumming system'' και σου προτεινω τουλαχιστον να τη δεις. Ο τυπος ειναι πολυ μεθοδικος, σε παει βημα βημα και κατα τη γνωμη μου τα εξηγει καλα. Ειναι οτι πιο πληρες εχω βρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου