Προς το περιεχόμενο

Αρχιζω Drums. Internet Lessons. Προτασεις για drum set


ex-Barubary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας.

 

1)Πως σας φαινονται τα millenium για εναν αρχάριο;θα με κρατισουν κανενα χρόνο;

http://www.thomann.de/gr/millenium_mx222.htm

 

2)Εχετε κανενα site που να προσφερει ολοκληρωμενα(θεωρεια και πρακτικη) drum lessons;(Αν ακσιζει τον κοπο πληρωνω κιολας ειμαι επαρχια και δεν εχω δινατοτητα για δασκαλο)

 

3)Τι γνωμη εχετε για τα dampers(κατι δερματα που βαζουν απο επανω απο τα drums για να μην ακουγονται);Εχουν φισικα rebounds;

 

4)Ασκιζει να πληρωσω ενα φθηνο double bass beater για αρχη ή δεν χρειαζετε απο την αρχη;

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά  :)

 

Στα ερωτήματά σου, δεν μπορώ να βοηθήσω.  :P

 

Μπορώ όμως να σε βοηθήσω αλλιώς: το γράμμα "ξ" είναι στο πλήκτρο "j" του αγγλικού πληκτρολογίου  ;)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπραβο Jase ενας δισλεκτικος μπικε στο noiz και εγινε θεμα.

Παιδια οποιος εχει γνωση επι του θεματος ας απαντισει στα ερωτιματα μ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Με ελάχιστη προσοχή (να μην κοπανάς το hardware και τα shells) θα σου αντέξουν για πολύ παραπάνω απο χρόνο. Για τα πιατίνια δεν είμαι τόσο σίγουρος μιας και τα δικά μου σε ένα τρίμηνο περίπου "έσπασαν" και αναγκάστηκα να πάρω άλλα. Επίσης λείπει το ride και η βάση του, οπότε υπολόγισε συν το λιγότερο κανένα 100άρι και για τα δύο. Εκτός αν αρκεστείς στο hi hat και το crash για λίγο καιρό.

 

2) Υπάρχει αυτό, δωρεάν και παρόλο που απέχει απο αυτό που θα λεγε κανείς ολοκληρωμένα drum lessons, πιστεύω πως τουλάχιστον για αρχή θα σου είναι υπεραρκετό. Μην ξεχνάς πως για να μάθεις (σε ένα αξιοπρεπές επίπεδο) έστω τα βασικά θέλει χρόνο, επαναλήψεις και υπομονή. Επίσης, πιστεύω πως δεν χρειάζεται σώνει και καλά να κάνεις μαθήματα για να καταφέρεις κάτι. Το Internet είναι γεμάτο σκόρπια δωρεάν μαθήματα. Μια αναζήτηση στο youtube θα σε πείσει.

 

3) Τα φθηνά dampers των 10 ευρώ, δεν έχουν φυσικά rebounds αλλά νομίζω πως όσο επενδύεις σε ακριβότερα και σοβαρότερα μοντέλα τόσο πιο κοντά θα φτάνεις στην φυσικότητα των δερμάτων του ακουστικού set. Πάντως γενικά τα dampers είναι απο λίγο ως πολύ... ξενέρα!

 

4) Άποψη μου πρώτα να μάθεις να κινείσαι στο σετ, να μετράς, να είσαι σταθερός στο ρυθμό και να συνηθίσουν τα χέρια σου και μετά να πάρεις διπέταλο που θα γνωρίζεις ήδη τα στοιχειώδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπραβο Jase ενας δισλεκτικος μπικε στο noiz και εγινε θεμα.

Παιδια οποιος εχει γνωση επι του θεματος ας απαντισει στα ερωτιματα μ

Mη την λες αυτη τη λεξη, θα γινει το θεμα αχταρμας και θα καταληξει ανακυκλωση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνος σου το κάνεις μεγάλο θέμα  :-\

 

Αφού θεωρείς ότι σε προσέβαλα επειδή νόμισα ότι δεν ήξερες ποιό είναι το πλήκτρο για το "ξ":

 

ΣΥΓΝΩΜΗ

 

υπερβολική η αντίδρασή σου πάντως...

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2) Υπάρχει αυτό, δωρεάν και παρόλο που απέχει απο αυτό που θα λεγε κανείς ολοκληρωμένα drum lessons, πιστεύω πως τουλάχιστον για αρχή θα σου είναι υπεραρκετό. Μην ξεχνάς πως για να μάθεις (σε ένα αξιοπρεπές επίπεδο) έστω τα βασικά θέλει χρόνο, επαναλήψεις και υπομονή. Επίσης, πιστεύω πως δεν χρειάζεται σώνει και καλά να κάνεις μαθήματα για να καταφέρεις κάτι. Το Internet είναι γεμάτο σκόρπια δωρεάν μαθήματα. Μια αναζήτηση στο youtube θα σε πείσει.

 

Το site είναι τρομερό. Είχα πετύχει κάποια video στο youtube αλλά δεν είχα μπει στο site τους. Ξεκινάνε απο το 0, δίνουν παρτιτούρες, υπάρχουν play along κομμάτια, τα video είναι νοικοκυρεμένα και καλοφτιαγμένα. Αν στρωθεί κανείς πιστέυω ότι πραγματικά μπορεί να μάθει πολλά απο αυτά. Τί παραπάνω πια θα σου έκανε ένας δάσκαλος? Θα σε πιανε απο το χεράκι να σου δειχνε?

 

Μακάρι να υπήρχαν σχετικά βίντεο ίδιας ποιότητας και για άλλα όργανα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oντως το site αυτό είναι μια χαρά  :) Πολύ καλοδουλεμένο.

 

Φιλε barubary πές μας το budget σου για όλο το kit (τύμπανα-πιατα-βάσεις) να σε βοηθήσουμε καλύτερα  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου