Προς το περιεχόμενο

σταθεροποιητης τασης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

πλησιαζει ο καιρος που θα μετακομισουμε στο θερινο μαγαζι....δηλεδη το πασχα!

και εγω ονειρευομαι να περασω ενα....BOOGάτο Πάσχα!!

αυτο που με προβληματίζει ειναι τα ''πανω - κατω " της Δ.Ε.Η.

θα ηθελα λοιπον τις προτασεις σας για ενα μηχανημα το οποιο θα δινει σταθερο ρευμα 220V στον mark 1 βρεξει/χιονισει , για να εχω το κεφαλι μου ησυχο.και σε περιπτωση διακοπης , να εχει και 2-3 λεπτα περιθωριο να τον σβησω με ασφαλεια.

υπαρχει κατι τετοιο στην ελληνικη αγορα?

θα ναι μεγαλο μηχανημα ? η δεν μεταφερεται ευκολα?

μαρκες που βγαζουν τετοιου ειδους προιοντα αξιοπιστα?

προτασεις και εμπειριες απο τυχον χρηστες?????

 

και βεβαια να μην πληρωσω την αξια ενος δευτερου boogie 8O ...δεν συμφερει!καλυτερα να επαιρνα κι αλλον!!!! :lol: :lol: :lol: :lol:

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με ενα Ups κανεις την δουλεια που θελεις αλλα αν θελεις επαγγελματικο μηχανημα που δινει καθαρο ρευματακι πρεπει να ψαξεις αλλου. παπαγαλίζω αυτο που εχω μαθει απο φιλους σχετικους με το θεμα (πραγματικους και ιντερνετικους) και σου προτεινω να ψαξεις στα προιοντα της furman . εμπειρια ομως δεν εχω αμεση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις 3 επιλογές:

 

1. Σταθεροποιητή Τάσης

2. Line Interactive UPS

3. On-Line UPS

 

1. Με τον Σταθεροποιητή Τάσης κανείς πολύ καλή δουλειά και με μικρό κόστος. Ένας αξιόπιστος στα 600 ή 1200VA κοστίζει από 45-75 ευρώ. Σου παρέχει σταθερή τάση 220V, είτε υπάρχει πτώση τάσης στο δίκτυο μέχρι 125V, είτε υπέρταση μέχρι 290V, ανάλογα την εταιρεία και το μοντέλο.

Αρκετοί έχουν και ρελε ασφαλείας σε περίπτωση που κάτι δεν πάει καλά.

Δεν θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα. Αν υπάρχει διακοπή της παροχής ο ενισχυτής σου θα κλείσει. Δεν έχει ιδιότητες ups δηλαδή. ¶λλωστε δεν υπάρχει καμία διαφορά αν κοπεί το ρεύμα και κλείσει ο ενισχυτής με το να τον κλείσεις από τον διακόπτη του. Τα χειρότερα σε ένα ευαίσθητο μηχάνημα θα συμβούν με τις απότομες αυξομειώσεις της τάσης του δικτύου.

 

Προσωπικά έχω επιλέξει σταθεροποιητή για τον ενισχυτή μου και είμαι πολύ ικανοποιημένος. Ποτέ δεν μπορείς να ξέρεις τι θα σου ξημερώσει με τη ΔΕΗ σε αυτή τη χώρα. :roll:

 

2. Τα UPS τύπου Line Interactive, παρέχουν ρεύμα στην συσκευή απευθείας από την πρίζα φιλτράροντας το ρεύμα που περνάει προς την συσκευή ενώ ταυτόχρονα φορτίζουν την μπαταρία τους. Στην περίπτωση της διακοπής του ρεύματος, σταματάει η τροφοδοσία της συσκευής από την πρίζα και ενεργοποιείται στιγμιαία η μπαταρία η οποία διατηρεί την παροχή ρεύματος στην συσκευή έως ότου αποφορτιστεί πλήρως.

 

Τα UPS αυτού του τύπου είναι σχεδιασμένα ώστε να παρέχουν ρεύμα σε περιπτώσεις διακοπής αυτού , αλλά και να προστατεύουν σε περιπτώσεις αυξομείωσης του.

 

3. Τα UPS τύπου On-Line, παρέχουν ρεύμα στην συσκευή απευθείας μέσω του κυκλώματος τους. Το ρεύμα δεν πάει στην συσκευή από την πρίζα αλλά φιλτράρεται από το UPS το οποίο ταυτόχρονα δίνει πάντα στην συσκευή την ίδια ποιότητα καθαρής ενέργειας χωρίς αυξομειώσεις και παράσιτα.

 

Τα UPS αυτά προσφέρουν την υψηλότερη προστασία σε οποιεσδήποτε περιπτώσεις διακοπής, θορύβου ή αυξομείωσης της τάσης του ρεύματος.

 

Τα On Line & Line Interactive UPS είναι επίσης πολύ καλές επιλογές και με καλύτερη ποιότητα φιλτραρίσματος αλλά έχουν πολύ μεγαλύτερο όγκο σαν συσκευές και κοστίζουν κατά πολύ περισσότερο.

 

Όπως και να έχει και τα 3 προϊόντα ανήκουν στην κατηγορία ''προσέχουμε για να έχουμε'' και είναι απαραίτητα για ενισχυτές, πλήκτρα, υπολογιστές και ότι έχει να κάνει με ηλεκτρικές συσκευές που σε καμιά περίπτωση δεν θα θέλαμε να ξυπνήσουμε ένα πρωί και να τα δούμε ''καμμενα''!! :evil:

 

Βέβαια υπάρχουν και ακρως επαγγελματικά μηχανήματα ειδικά για το φιλτράρισμα του ήχου που κοστίζουν...πολλούς boogie...

 

 

Διάλεξε και πάρε! :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πλησιαζει ο καιρος που θα μετακομισουμε στο θερινο μαγαζι....δηλεδη το πασχα!

και εγω ονειρευομαι να περασω ενα....BOOGάτο Πάσχα!!

αυτο που με προβληματίζει ειναι τα ''πανω - κατω " της Δ.Ε.Η.

θα ηθελα λοιπον τις προτασεις σας για ενα μηχανημα το οποιο θα δινει σταθερο ρευμα 220V στον mark 1 βρεξει/χιονισει ' date=' για να εχω το κεφαλι μου ησυχο.και σε περιπτωση διακοπης , να εχει και 2-3 λεπτα περιθωριο να τον σβησω με ασφαλεια.

υπαρχει κατι τετοιο στην ελληνικη αγορα?

θα ναι μεγαλο μηχανημα ? η δεν μεταφερεται ευκολα?

μαρκες που βγαζουν τετοιου ειδους προιοντα αξιοπιστα?

προτασεις και εμπειριες απο τυχον χρηστες?????

 

και βεβαια να μην πληρωσω την αξια ενος δευτερου boogie 8O ...δεν συμφερει!καλυτερα να επαιρνα κι αλλον!!!! :lol: :lol: :lol: :lol:[/quote']

 

νομιζω πως χρειαζεσαι κατι τετοιό:

http://www.thomann.de/thoiw2_furman_ar2306_power_regulator_prodinfo.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Καλησπερα

Σκεφτομαι να χτυπήσω αυτον τον σταθεροποιητη για τον ενισχυτη μου (50wRMS-90w peak, λαμπα)

 

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=23&category=69978269&product=461946

 

Τι λέτε? θα κανει την δουλειά του?

 

πσ¨: κιθαριστες του κοσμου ενωθειτε...ΝΤΟΥΥΥ στη Δεηηηηηη  :)

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα φιλε μου,

 

Επειδη εχω τον ιδιο (τον ειχα παρει για το pc πριν καποια χρονια) και το ειχα δοκιμασει στον marshall stack μου (μιας και στο δωματιο αναλογα με τα κεφια τις ΔΕΗ παει απο 203 μεχρι 226 volt και μαζι ακολουθει οπως ειναι λογικο και το bias των λαμπων), ειδα το εξης με πολυμετρο, μολις επεσε το ρευμα και δουλευσε αυτο, το bias στις λαμπες απο το stock 80ma πεταξε στο 105ma πραγμα που οπως καταλαβαινεις δεν ηταν και πολυ καλο...ευτυχως το εκλεισα αμεσα και δεν μου τελειωσε τις λαμπες!! Στο pc που το ειχα 3 χρονια δεν μου εκανε κανενα προβλημα οποτε για pc μια χαρα, τωρα για ενισχυτη...μπορει να ηταν η κακη στιγμη το παραδεχομαι μιας και δεν ξανατολμησα να το βαλω πανω, αλλα δεν το βλεπω καλη λυση.

 

Ελπιζω να βοηθησα!

 

Παντως αν κανεις εχει να προτεινει κατι περα απο το 700 του furman, με ενδιαφερει και εμενα...

 

Στελιος

Marshall JVM410 + 1960 cab, USA Charvel San Dimas 2H

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:o :o

kai εγω ελπιζα να βολευτώ με αυτό.

Δεν ξερω ρε παιδιά...να σκασω 700 ευρα,...δεν παίζει.

 

Γι'αυτο ελεγα να βολευτώ με κάτι τέτοιο,

Εχετε να προτεινετε κατι???

 

Φιλε μου Dragoneti13

Υποτιθετε οτι αυτο το πραγμα κραταει σταθερο το ρευμα..γιατι να σου κανει κατι τέτοιο? Τελικά τωρα εισαι χωρις σταθεροποιητη?

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο τοτε που ανοιξα αυτο το τοπικ , πηρα εναν τετοιο και δεν ξαναεψαξα αλλο.

μ εχει βγαλει παλικαρι. του εχω φορτωσει πεταλια και ενισχυτη και παιζει κανονικα.

 

http://www.tele.gr/html/157.HTM

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μολις βρηκα στο φορουμ.,...    :D :D :D

αυτο!:!!!!

 

http://www.thomann.de/gr/furman_power_factor_pro_e.htm

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=159364.0

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα μου ντε για να το κανει? και εγω αυτην την απορια ειχα...ευτυχως που ειχα το πολυμετρο πανω και δεν επαιζα απλα γιατι θα τον ειχα παρει στο χερι...και μονο ο mercury magnetics απο αμερικη κανει 300€...

 

αυτο που βρηκες δεν ειναι σταθεροποιητης τασης, δλδ δεν ανυψωνει το ρευμα οταν εχει χαμηλη ταση και το κατεβαζει οταν εχει υψηλη, απλα φιλτραρει της υπερτασεις και τυχον θορυβους οπως τα καλα πολυμπριζα ασφάλειας οπως πχ τα apc αλλα το κανει αρκετα πιο ακριβοτερα, (υποτιθεται οτι το furman κανει καλυτερο φιλτραρισμα κτλ κτλ τωρα κατα ποσο υσχυει...).

 

Αν ψαχνεις για σταθεροποιητη ψαχνες για voltage regulator και οχι power conditioner.

 

Ελπιζω να βοηθησα!

Στελιος

Marshall JVM410 + 1960 cab, USA Charvel San Dimas 2H

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου