Προς το περιεχόμενο

σταθεροποιητης τασης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ελα μου ντε για να το κανει? και εγω αυτην την απορια ειχα...ευτυχως που ειχα το πολυμετρο πανω και δεν επαιζα απλα γιατι θα τον ειχα παρει στο χερι...και μονο ο mercury magnetics απο αμερικη κανει 300€...

 

αυτο που βρηκες δεν ειναι σταθεροποιητης τασης, δλδ δεν ανυψωνει το ρευμα οταν εχει χαμηλη ταση και το κατεβαζει οταν εχει υψηλη, απλα φιλτραρει της υπερτασεις και τυχον θορυβους οπως τα καλα πολυμπριζα ασφάλειας οπως πχ τα apc αλλα το κανει αρκετα πιο ακριβοτερα, (υποτιθεται οτι το furman κανει καλυτερο φιλτραρισμα κτλ κτλ τωρα κατα ποσο υσχυει...).

 

Αν ψαχνεις για σταθεροποιητη ψαχνες για voltage regulator και οχι power conditioner.

 

Ελπιζω να βοηθησα!

Στελιος

 

ακριβως αυτο.

 

παρε ενα απο αυτα που σου προτεινα. μια χαρα κανει την δουλεια του. ;)

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα και αυτο που εχει ο φιλος dragoneti σταθεροποιητης τασης υποτιθετε ειναι ???

 

κατι τετοιο ισως βολεψει

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=23&category=69978261&product=872016&ref=pathfinder

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον επειδη εχθες εκανα κατι τεστακια με το σταθεροποιητη, ειδα τα εξης, λογο οτι εγιναν βραδυ και για καποιο λογο η ταση της ΔΕΗ ηταν σταθερη, και δεν επεφτε ωστε να τον δοκιμασω, εβαλα default volt τα 230.

 

Η μετρηση με το πολυμετρο εδειξε οτι οταν ξεκινησε να δουλευει επιασε σταθερα τα 245 volt. Αρα σιγουρα κατι παει στραβα με τον apc, τωρα τα εφτυσε λογο χρησης, δεν κανει καλα την δουλεια του? Ειναι σχεδιασμενο για pc που τα τροφοδοτικα εχουν αλλες ανοχες? δεν ξερω...

 

θα κανω και κανενα τεστ οταν γυρισω σπιτι απο την δουλεια ωστε να το δοκιμασω στα 220. Μηπως μπορεις φιλε spimav_z , και αν φυσικα ξερεις απο αυτα μην παθεις και τιποτα με τα ρευματα, να κανεις καμια μετρηση οταν δουλευει ο tele με πολυμετρο?

Marshall JVM410 + 1960 cab, USA Charvel San Dimas 2H

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα μετα και απο δοκιμη στα 220 volt το αποτελεσμα μενει το ιδιο, οταν ανοιγει το apc τα volt ειναι κολλημενα στα 245!! Αυτο εξηγει το γιατι η λαμπες χτυπησαν κοκκινο, το θεμα ειναι γιατι το κανει αυτο δηλαδη γιατι μενει σταθερο στο 245 και οχι στην ρυθμηση των 220 οπως θα επρεπε!!

 

παντως οφειλω να παραδεχτω οτι τα 245 τα κραταει ακλονητα... :P

 

Θα στειλω και ενα mail στην apc μηπως εχουν να προτεινουν κατι!

Marshall JVM410 + 1960 cab, USA Charvel San Dimas 2H

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε μενα δουλευει κανονικοτατα αγαπητε μου ;) ;)

 

του χω πανω τον boogie τα πεταλια η την tonelab και δινει καρφι 230volt

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελεια φιλε μου!

 

Ποιο μοντελο εχεις για να χτυπησω κανενα και εγω? γιατι ναι με την ΔΕΗ μου σπανε τα νευρα...

 

Και αν εισαι απο αθηνα, αν ειναι ευκολο, απο που το πηρες κιολας γιατι βλεπω αλιμο τα κεντρικα αλλα δεν ξερω αν πουλανε απο εκει (βεβαια ειμαι ηλιουπολη και ειμαι ρεμαλι που δεν πεταγομαι απλα να ρωτησω, αλλα αυτο ειναι μια αλλη ιστορια... :P )

Marshall JVM410 + 1960 cab, USA Charvel San Dimas 2H

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελεια φιλε μου!

 

Ποιο μοντελο εχεις για να χτυπησω κανενα και εγω? γιατι ναι με την ΔΕΗ μου σπανε τα νευρα...

 

Και αν εισαι απο αθηνα, αν ειναι ευκολο, απο που το πηρες κιολας γιατι βλεπω αλιμο τα κεντρικα αλλα δεν ξερω αν πουλανε απο εκει (βεβαια ειμαι ηλιουπολη και ειμαι ρεμαλι που δεν πεταγομαι απλα να ρωτησω, αλλα αυτο ειναι μια αλλη ιστορια... :P )

 

μοντελο δεν θυμαμαι διοτι ειναι μονιμως στο μαγαζι που δουλευω.

το παραγγειλα και μου ηρθε στο μαγαζι του φιλου μου-ηλεκτρονικου- σε 2 μερες. ζακυνθο. οποτε πας και το παιρνεις.

με τετοιες τιμες παρε ενα οσο μεγαλυτερο μπορεις. δεν παει χαμενο. ;)

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπον επιστρεφω με νεωτερα, τελικα πηγα και αγορασα τον TELE το μοντελο SAVR-1000 με τον servomotor.

 

Κραταει το ρευμα σταθεροτατα στα 230 και σε δοκιμη με τον marshall το ρευμα ηταν βραχος, το bias (χρειαστηκε βεβαια μια μικρορυθμιση μιας και απο το 220 το μηχανημα βγαζει 230, αλλα μικρες διαφορες και να μην..) και αυτο εκει που πρεπει και ο ηχος ειναι οκ, σαν οταν το ρευμα της ΔΕΗ ειναι σωστο. Με την μονη διαφορα οτι πλεον ο marshall δεν ακουλουθει τα τερτιπια της τασης αλλα ακουγεται σωστα συνεχως.

Marshall JVM410 + 1960 cab, USA Charvel San Dimas 2H

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου