Προς το περιεχόμενο

βοήθεια για το 6χορδο μπάσσο της Harley Benton


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας αδέρφια μου!

είμαι μπασσίστας καιρούς τώρα και θα ήθελα να αγοράσω ένα 6χορδο μπασσάκι ως κατ εξοχήν

(και κατά φαντασίαν ώρες ώρες) μπλουζάς που ζητάει όσο το δυνατόν ψηλότερες συχνότητες (σε σχέση με μία εξαντλημένη ταστιέρα 4χορδου εργαλείου)

 

είμαι καιρό στην πιάτσα- ξέρω τι γίνεται περίπου, αλλά έχω καταλήξει

(για τα ελάχιστα λεφτά που διαθέτω) σε αυτό:

 

http://www.thomann.de/gr/harley_benton_hbb600tbk_6string_ebass.htm

 

έχω ακούσει πάμπολλες κριτικές για την Μπέντον και πρόσεξα πως οι κακές δεν είχαν συχνά κάποια βάση.

Θα ήθελα από όσους έχουν ΠΑΙΞΕΙ με αυτό το μπασσάκι (ή έστω το έχουν ΑΚΟΥΣΕΙ από κάπου) να μου πουν.

 

Σαφώς θα προτιμούσα γιαμαχάκι αν είχα τα μπικικίνια αλλά και αν ήταν μεγάλη ανάγκη.

 

Πείτε μου την γνώμη σας για την αγορά που πάω να κάνω, γιατί κριτικές για το συγκεκριμένο όργανο δεν βρήκα παρά μια-δυο και δεν ήταν καθόλου κατατοπιστικές.

 

 

 

Άντε και καλή ψυχή!!!

Ορκισμένος Μπλουζάς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επίσης πείτε μου και για αυτό το φτηνιάρικο πεταλάκι Behringer:

 

http://www.thomann.de/gr/behringer_to100.htm

 

το θέλω για την κιθαρίτσα μου, για να νιώθω λίγο Gary Moore!!!

 

 

 

Υ.Γ. δεν έχω Les Paul!

Ορκισμένος Μπλουζάς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τίποτα;

κανένας ρε παιδιά;

έτσι τυφλός θα το πάρω;

ξυπόλυτος στα αγκάθια;

ξεβράκωτος στα αγγούρια;

 

 

Ορκισμένος Μπλουζάς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοίτα αδερφέ δεν περιμένω να είναι κούτσουρο.

 

με το να πουλάω όργανα δεν τα έχω καλά έτσι και αλλιώς.

 

αλλά και πάλι μόνη πληροφορία για αυτό το οργανάκι ήταν ένα μάτσο ίδια βίντεο στο γιουτιουμπ.

 

για αυτό ρωτάω μήπως εντέλει το έχει πιάσει κανείς στα χέρια του να μου πει:

"το μπράτσο του είναι χοντρό",

"οι μαγνήτες του είναι μάπα"

"τα κλειδιά ξεκουρδίζονται"

ή "φίλε το οργανάκι είναι καλό και πάρτο"

 

τίποτα, για αυτό λέω τυφλός.

 

 

για το πεταλάκι ξέρεις τίποτα;

 

Ορκισμένος Μπλουζάς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα και για HB ακόμα πολύ φθηνό μου φαίνεται.. έχω διαβάσει/ακούσει για τα μεγαλύτερα μοντέλα πολύ καλά λόγια, αλλα δεν θα περίμενα και πολλά από το συγκεκριμένο. Αν το πάρεις πάντως κάνε μας εσύ μια κριτική  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα φιλαράκι. Εκ των πραγμάτων ένα τετοιο όργανο θα έχει σοβαρές ατέλειες. Ή μαγνήτες μάπα, ή μπράτσο κακοφτιαγμένο, ή ηλεκτρονικά για πέταμα, χίλια δύο θα παίζουν, δεδομένου του ότι δε μιλάμε για ένα σοβαρό και "δοκιμασμένο" brant. Μπορεί τα χρήματα του να είναι λίγα, μπορεί να σε "βολέψει" για λίγο, το σίγουρο είναι ότι αργά ή γρήγορα θα το "πετάξεις" γιατι απλά δεν θα παίζει. (σου μιλάω εκ πείρας!!) Και θα έχεις χάσει τα 166+20 euro (βάλε και το κόστος μεταφοράς). Στη θέση σου θα προτιμούσα να μαζέψω λιγα ακόμα και να πάρω κάτι άλλο ποθ στην τελική μπορεί να μην είναι το "μπάσο των ονείρων μου" αλλά θα το κρατήσω και θα παίζω αξιοπρεπώς.

Όσο για το πεταλάκι της BEHRINGER, προσωπικά την BEHRINGER την έχω σε μεγάλη εκτίμηση, έχω ένα κάρο πράγματα και ΟΛΑ ήταν (και είναι) αξιοπρεπέστατα καί σε κατασκευή και σε απόδοση.΄Αλλά στα stomp-boxes διστυχώς η BEHRINGER κρίνεται τουλάχιστον ανεπαρκής! (και μήν ακούσω "έ εντάξει...9 euro κανει, τί θές?". Αν δεν είναι καλό και 1 λεπτό να κάνει μην το δώσεις σε παραγωγή, κρίνεται το όνομά σου!).

Bass, amps and R'n'R!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε φίλε επειδή ακριβώς τα λεφτά είναι ελάχιστα θέλω να το τσεκάρω.

θα μου πεις "θα δώσεις 170 ευρά από περιέργεια;;;"

 

κοίτα σαφώς είμαι πολύ περίεργος, αν και το ακουστικό μπασσάκι που πήρα της Χ.ΜΠ μου βγήκε κανόνι φοβερό, ο ενισχυτάκος μπάσσου 20 βατ ήταν και γαμώ τις αγορές (για τα λεφτά του 70€ φύσαγε) και έτσι δεν έχω λόγο να μην εμπιστεύομαι την μάρκα.

 

απλά ρώτησα εντυπώσεις αν κάποιος πριν από εμένα ήταν τόσο περίεργος ώστε να έχει ήδη τσεκάρει αυτό το οργανάκι και να μου πει.

 

επίσης τα πράγματα δεν πιστεύω να είναι τόσο τραγικά "να το πετάξω γιατί δεν θα παίζει"

 

 

τώρα για το πεταλάκι βρήκα έναν φίλο μου που το πήρε και μου λέει "μια χαρά, ένα απλό Tube Overdrive...".

 

και εγώ για απλό Τube Overdrive το θέλω (δεν παίζω και κιθάρα ιδιαίτερα).

 

αυτά.

Ορκισμένος Μπλουζάς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πεταλάκι το έχω, καλούτσικο είναι.

Έχω δύο μπάσα Harley Benton, δέν ξεκουρδίζουν καθόλου και δέν έχω διακρίνει κατασκευαστικό πρόβλημα. Και να υπάρξει υποθέτω θα στο αντικαταστήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Behringer πετάλια με εξαίρεση το wah είναι γνωστά για την μικρή αντοχή τους σε καταπονήσεις, μπορεί να βγάλεις ένα live με αυτό και σε μια μέρα να μην πατιέται το footswitch. Για "μιας-χρήσης" πετάλι ίσως και να αξίζει, εγώ δεν θα πειραματιζόμουνα πάντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου