Προς το περιεχόμενο

Η κοστολόγηση μιας custom-ιάς


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά να ρωτήσω εγώ κάτι ψιλοάσχετο... Αν θέλω να κάνω ένα σχέδιο πάνω στο μπάσσο μου πόσο θα πάει περίπου το μαλλί? Έχετε υπόψιν σας?

 

ME ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΧΙΟΥΜΟΡ....

 

Αγ. Νικόλαος 300 euro

Παναγία Βρεφοκρατούσα 400

Αη Γιώργης 450

Εσταυρωμένος 280

......

;D ;D ;D ;D ;D

Πάντως μακάρι να είχα έστω και το 1/10 από το ταλέντο των Marathon & Mariopol

Γιατί από ιδέες υπάρχουν αλλά υπάρχει και κουλαμάρα μέγιστη (εξαιρείται το κολλητήρι όπου υπάρχει μεγάλη έφεση). 

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ME ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΧΙΟΥΜΟΡ....

 

Αγ. Νικόλαος 300 euro

Παναγία Βρεφοκρατούσα 400

Αη Γιώργης 450

Εσταυρωμένος 280

......

;D ;D ;D ;D ;D 

Άπαιχτος... ;D ;D ;D

 

Γιατί από ιδέες υπάρχουν αλλά υπάρχει και κουλαμάρα μέγιστη (εξαιρείται το κολλητήρι όπου υπάρχει μεγάλη έφεση). 

Επειδή ότι κάνω στηρίζεται στην τεχνική και όχι (πια) στην τέχνη, (για να έχω επαναλήψιμα αποτελέσματα και μείωση κόστους)...και επειδή έμαθα ότι έχεις πρόσβαση σε τσίπουρα, πές εσύ τις ιδέες σου και εδώ είμαστε!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ME ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΧΙΟΥΜΟΡ....

 

Αγ. Νικόλαος 300 euro

Παναγία Βρεφοκρατούσα 400

Αη Γιώργης 450

Εσταυρωμένος 280

......

;D ;D ;D ;D ;D

 

ΚΑΛΑ ΕΓΡΑΨΕΣ!!!! Είμαι στο γραφείο και προσπαθώ να κρατηθώ από τα γέλια.... Σε Κωνσταντίνου και Ελένης που είναι επίκαιροι έχεις τίποτα πρόχειρο????ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ....

 

Λοιπόν επειδή όντως ήταν ασαφής η ερώτησή μου... Έχω αυτό το μπάσσο:

http://www.thomann.de/gr/fender_mex_60_classic_jazz_bass_rw_sb.htm

Και θα ήθελα να το κάνω σε άλλο χρώμα... Δηλαδή θα ήθελα να γίνει μαύρο με κόκκινα κ κίτρινα αστέρια... Βέβαια δεν έχω καταλήξει αν θα το κάνω σε αυτό το μπάσσο ή στο Ibanez διότι θέλω να έχω και ένα σοβαρό όργανο...και αυτή τη στιγμή το fender δεν το έχω πειράξει καθόλου εμφανισιακά... Γενικά ρε παιδί μου αυτή η μετατροπή πόσο θα πάει?

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ΄αρχήν επέστρεψε στα χέρια μου η μαύρη explorer....

έχω επίσης 2-3 σωματάκια το ένα είναι από Yamaha ninja samourai katana klp

και το άλλο double cut

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα αστερια που λες funky_bassman εχω την εντυπωση οτι μπορουν να γινουν και με αυτοκολλητα ή decals πανω στη βαφη και μετα να περαστει το λουστρο απο πανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ΄αρχήν επέστρεψε στα χέρια μου η μαύρη explorer....

...και ξύνεσαι για τέτοια?

dscn2051.jpeg

 

Τα αστερια που λες funky_bassman εχω την εντυπωση οτι μπορουν να γινουν και με αυτοκολλητα ή decals πανω στη βαφη και μετα να περαστει το λουστρο απο πανω.

Το μπασάκι κάνει στον Θωμά 700 ευρώ...δεν είναι κρίμα? Τα αυτοκόλλητα φαίνονται και τα decals eίναι διαφανή (δεν θα φαίνονται στο μαύρο).

Το συγκεκριμένο σώμα θέλει 1) τρίψιμο να φύγει το λούστρο 2) στοκομαζέματα για να φύγουν οι ατέλειες 3) βάψιμο 4) Λουστράρισμα-γυάλισμα

Φίλε funky_bassman θα σου απαντήσω σε λίγο σε pm

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή λες να το κάνω homemade???Την τελευταία φορά που το προσπάθησα στο Ibanez μου το αποτέλεσμα ήταν αυτό...

DSC00306.jpg Οπότε λέω να το ξήλώσω αυτό και να το κάνω μάυρο με αστέρια...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα προβλήματα στις homemade καταστάσεις δεν είναι (συνήθως) τα βαψίματα. Είναι στην προεργασία του σώματος (τριψίματα, στοκαρίσματα, filler...) και μετά στα λούστρα. Όπως έχω καταλάβει η μαγκιά στο λουστράρισμα δεν είναι απλά στο να το περάσεις, αλλά στο να το γυαλίσεις. Φίλε bassmann και εγώ στο Ibanez θα έκανα τις δοκιμές (που δεν έχω να χάσω τίποτα). Εάν αποφασίσεις home καταστάσεις, εδώ είμαστε!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως το πιο εύκολο για homemade είναι αυτό (ρωτήστε τον Odis...που το έκανε μέσω e-mail ;D ;D), απλά δεν είναι λείο. Αντί για γράμματα, θα βάλεις αστέρια. Studio δεν κάνεις ένα από τα σώματα έτσι?

http://www.customshop.gr/stratosphere.html

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή λες να το κάνω homemade???Την τελευταία φορά που το προσπάθησα στο Ibanez μου το αποτέλεσμα ήταν αυτό...

Eεεεε, ασ' το καλυτερα το fender, βουρ ξανα στο ibanez!

Το μπασάκι κάνει στον Θωμά 700 ευρώ...δεν είναι κρίμα? Τα αυτοκόλλητα φαίνονται και τα decals eίναι διαφανή (δεν θα φαίνονται στο μαύρο).

Ειναι κριμα, ειναι ωραιο οργανο και εχει και το ibanez για... μουλαρι! Καποιος εμπειρος επαγγελματιας δεν θα μπορουσε να το δουλεψει ετσι ωστε να ειναι επιπεδο το λουστρο και να μην 'φουσκωνουν' τα αυτοκολλητα? Το θεμα ειναι οτι δεν αξιζει.

 

Aρχιζει να με γαργαλαει η ιδεα να... ξαναβιασω το δικο μου  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου