Προς το περιεχόμενο

Ποια analog synths είναι αυτά?


ex-infectme247

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάτσε γιατί κάπου σε χάνω.

Το Polished δεν έχει καμιά σχέση με το digital.Καλογυαλισμένες παραγωγές βγαίνουν και με αναλογικά και με ψηφιακά μηχανήματα.

Πχ 3 συγκροτήματα που εγώ ακούω: Hocico, velvet acid christ, vnvnation.

Ο καθένας παίζει με διαφορετικά εργαλεία, οι πρώτοι με va, οι δεύτεροι με αναλογικά και οι τρίτοι με vst. Ε και οι τρεις έχουν polished παραγωγές και οι τρεις έχουν βγάλει lofi (με την κανονική έννοια του όρου lofi) παραγωγές.

Το Lofi έχει να κάνει με χαμηλά bit kai khz, παλαιακά μηχανήματα και είναι και ολόκληρο ιδίωμα.

 

Επίσης οι ήχοι που έβαλες δεν χαρακτηρίζονται ως Lofi. Απλώς είναι επιπέδου καλού home-studio και όχι ας το πούμε μιας πιο ακριβής παραγωγής* (με τους ακριβούς κονβέρτορες,τη λεπτομέρεια στη μίξη, κανά καλό μαστερινγκ μετά, κτλ κτλ).

*Ίσως αυτό να εννοείς σαν lofi vs polished ??

 

 

Τες πα, οι συγκεκριμένοι ήχοι που ψάχνεις βγαίνουν με οποιοδήποτε συνθ, αρκεί να είναι πολυφωνικό για την περίπτωση των Pads. Τόσα κυκλοφορούν, διαλέγεις και παίρνεις. Στη θέση σου πάντως θα έψαχνα για μεταχειρισμένο virus.

Για vst να περαματστείς λίγο θα σου έλεγα να κοιτάξεις το sylenth1 της lennar digital για "αναλογικό" ήχο

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν υπάρχει πουθενά κάποιος επίσημος ορισμός των όρων "polished" και "lo-fi"...

Με τον όρο "polished" εννοώ μουσικές που ακούγονται πιο "επαγγελματικά" δουλεμένες σαν παραγωγές, με πιο σφιχτό και ομοιόμορφο ηχητικό σύνολο, πιο "εύπεπτο" ήχο για το αυτί, δεν ξέρω πώς αλλιώς να το περιγράψω... Νόμιζα ότι θα γίνω αντιληπτός.

 

Όσο για το lo-fi, τα συγκροτήματα που αναφέρεις δεν τα έχω ακούσει, αλλά το ίδιο που λες εννοώ και εγώ (περί bit depth και sample rate). Τουλάχιστον η όλη παραγωγή στο κλιπ2 δεν μου ακούγεται για full high resolution.  Μάλλον ο παραγωγός έκανε καλή δουλειά στο να βγάλει αυτή την ατμόσφαιρα, τι να πω... Αν εννοείς "Lo-fi" μόνο ότι ακούγεται σαν παλιό atari ή amstrad, προφανώς δεν εννοούμε το ίδιο πράγμα.

 

Eγώ ρώτησα απλά για να μάθω τι μηχανήματα χρησιμοποιούνται σε τέτοιου είδους παραγωγές, για να δω αν/πώς μπορώ να βγάλω παρόμοιο ήχο. Αν είχα τα λεφτά που θέλει η αγορά ενός αναλογικού συνθ, δεν νομίζω να τα'δινα (τουλάχιστον όχι όλα) για μουσικό εξοπλισμό, και αν κάποτε το κάνω, δεν θα το κάνω για το hype...

Το Sylenth με μια πρώτη "ματιά" ακούγεται αρκετά καλό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι τα ακούσματα μου τα τελευταία χρονιά είχαν να κάνουν μόνο με καθαρούς digital (polished που λέμε)  ήχους, οπότε με το που πέσανε αυτά στα χέρια μου, δεν ήξερα τι άλλο να υποθέσω, το μυαλό μου πήγε κατευθείαν σε "αναλογικό". Θα δω τι μπορώ να κάνω με αυτά που έχω τώρα, και αν χρειαστεί ίσως επανέρθω στο θέμα.

 

Συνηθέστερα (και πολύ γενικά) οι ήχοι των ψηφιακών synthesizers χαρακτηρίζονται ως clean. Με τον όρο polished (όπως σωστά ανέφερες) συνήθως περιγράφεται μία παραγωγή που είναι προσεγμένη και καλοδουλεμένη (από πλευράς ηχογράφησης, μίξης κλπ).

 

Λογικό ακούγεται, το πολυφωνικό να είναι καλύτερο στο pad από ένα μονοφωνικό. Επαναλαμβάνω ότι δεν έχω πολυακούσει lo-fi πράγματα γι'αυτό ψάρωσα. Θα ξαναψάξω να βρω samples από τα VA που αναφέρεις στο net.

 

Δεν τίθεται θέμα "καλύτερου" - απλά σε ένα πολυφωνικό είναι σαφώς πιο εύκολο. Παρ' όλα αυτά δεν σε εμποδίζει κανείς να ηχογραφήσεις κάποιο μονοφωνικό, και μετά να κάνεις overdub μία-μία τις νότες της κάθε συγχορδίας. Χρονοβόρο μεν, αλλά γίνεται.

 

Επίσης μπορείς να το σαμπλάρεις. Και αυτό χρονοβόρο, αλλά και αυτό γίνεται.

 

Επίσης μπορείς να το στείλεις σε κάποιο pitch-shifter (της προκοπής εννοείται) και να πάρεις στην έξοδο του εφφέ, την πολυφωνία.

 

Και τέλος, μπορείς να αγοράσεις ξανά και ξανά, το ίδιο μονοφωνικό synth... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αν το δούμε καθαρά ενορχηστρωτικά, πολλές φορές ένα μονοφωνικό line στο pad κάθεται καλύτερα στην μίξη. Κάνεις εκεί μια αντιστιξούλα και καθάρισες. Ενώ άμα το παραφορτώσεις με συγχορδίες "μπουκώνει" εύκολα.

 

Όπως και να έχει είναι και αυτή μια επιλογή.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε δίκιο, "clean" ταίριαζε καλύτερα σε αυτό που εννοούσα, παρά "polished". Τες πα, ελπίζω να μην σας μπέρδεψα πολύ.  ::)

Θέλω να τελειώσω πρώτα ένα κομμάτι που έχω αφήσει στα μισά εδώ και κάτι βδομάδες, και μετά θα πέσω με τα μούτρα στη "βρώμα" να δω τι μπορώ να βγάλω.

Σας ευχαριστώ και πάλι για το ενδιαφέρον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάνος, σωστός με το μονοφωνικό pad, απλώς θέλει και λίγο φαντασία για το τι θα ακολουθήσει στη μίξη, σε σχέση με το πιο έτοιμο πολυφωνικό.

 

infectme247 λέμε ακριβώς το ίδιο πράμα και απλώς σου λέω ότι το οτιδήποτε θεωρείς clean μπορεί να επιτευχθεί και με εικονικά και αναλογικά όργανα. (Δώσε πάντως και κανά παράδειγμα συγκροτήματος-παραγωγού που έπαιζαν έτσι να καταλάβω κιόλας τι εννοείς).

Αυτό που απλά σου λέω είναι ότι τους συγκεκριμένους ήχους τους πετυχαίνεις με πολλά όργανα διαφορετικής φιλοσοφίας και ότι ίσως να μην χρειάζεται αυτήν τη στιγμή να δώσεις τα λεφτά που ζητάει ένα αναλογικό συνθι (ωραία και τρομερά, αλλά με περιορισμούς που δεν το καθιστά allaround εργαλείο εκτός αν πάρεις και άλλο ένα, άλλο ένα, άλλο ένα.... :D).

Μέχρι και το απλό μου blofeld έχει 2-3 έτοιμα presets που με λίγο πείραγμα βγάζουν αυτούς τους ήχους.

 

Φυσικά και μιλάω για τα αρχικά δείγματα έτσι  ;)

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

infectme247 λέμε ακριβώς το ίδιο πράμα και απλώς σου λέω ότι το οτιδήποτε θεωρείς clean μπορεί να επιτευχθεί και με εικονικά και αναλογικά όργανα. (Δώσε πάντως και κανά παράδειγμα συγκροτήματος-παραγωγού που έπαιζαν έτσι να καταλάβω κιόλας τι εννοείς).

Αυτό που απλά σου λέω είναι ότι τους συγκεκριμένους ήχους τους πετυχαίνεις με πολλά όργανα διαφορετικής φιλοσοφίας και ότι ίσως να μην χρειάζεται αυτήν τη στιγμή να δώσεις τα λεφτά που ζητάει ένα αναλογικό συνθι (ωραία και τρομερά, αλλά με περιορισμούς που δεν το καθιστά allaround εργαλείο εκτός αν πάρεις και άλλο ένα, άλλο ένα, άλλο ένα.... :D).

Μέχρι και το απλό μου blofeld έχει 2-3 έτοιμα presets που με λίγο πείραγμα βγάζουν αυτούς τους ήχους.

 

Φυσικά και μιλάω για τα αρχικά δείγματα έτσι  ;)

 

Το ίδιο λέμε, οπότε άσε μην μπερδευτούμε κι'άλλο!  ;D

Το blofeld το έχω δει σε άπειρα βιντεάκια, αλλά δεν το έχω ακούσει δια ζώσης. Φαίνεται πολύ δυνατό σύνθι. 3 osc ανά φωνή, ε? Πάντως, αφού όλοι πιστεύετε ότι αυτοί οι ήχοι βγαίνουν άνετα και με VA θα προσπαθήσω κι'εγώ με το δικο μου. Είδωμεν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω εγώ. Έχει αρκετά καλά ψαρωτικά preset, αλλά δεν έχω ασχοληθεί πολύ με το να βγάλω δικό μου ήχο από αυτό. Δεν υπάρχει κάποιος λόγος, απλώς έτυχε. Άηντε ίσως να βαριέμαι και το πολύ menu diving του!!!

Πάντως είναι πολύ δυνατό για τα 400€ περίπου που έδωσα γιαυτό.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου