Προς το περιεχόμενο

Ποια analog synths είναι αυτά?


ex-infectme247

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε όλους. Είδα στο τόπικ με τις φωτό ότι πολλοί έχετε pure analog σύνθια (vintage? ) και ήθελα να με βοηθήσετε να αναγνωρίσω ποια χρησιμοποιήθηκαν στα 2 παρακάτω clips που έχω ανεβάσει. Είπα μήπως είναι χαρακτηριστικοί "trademark" ήχοι και τους αναγνωρίσετε εύκολα...

 

Τα prophet και little phatty που προτείνετε σε κάποιο άλλο thread μπορούν να βγάλουν τέτοιους ήχους? Μπορεί ένα μόνο του να βγάλει τέτοιες μπασογραμμές αλλά και leads και pads όπως στα clips?

Έψαξα λίγο στο net για να βρω ενδεικτικά samples αλλά όλα ήταν glitches και bleeps οπότε δεν έβγαλα άκρη.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Σιδέρης

 

edit:

Κάτι ξέχασα...  :-[

 

http://www.savefile.com/files/2115389

 

http://www.savefile.com/files/2115391

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στα δύο αποσπάσματα, τα basslines είναι παρεμφερή και δεν είναι κάτι που δεν μπορεί να βγει άνετα με πολλά synthesizers, όχι απαραίτητα αναλογικά. Θα μπορούσε να είναι Roland SH-9, SH-5, SH-101, Juno, SCI Pro-One.

 

Στο clip2, στο ατμοσφαιρικό pad υπάρχουν 2 layers, και επίσης θα μπορούσε να είναι οτιδήποτε, p.x. Waldorf Q, Access Virus, Roland JD-800, Roland JP-8000, Kurzweil K2600, Alesis Andromeda A6. Αν παρατηρήσεις, μεγάλο ρόλο παίζει το delay + reverb που έχει μπει στον συγκεκριμένο ήχο, ο ήχος αυτός καθ' αυτός δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, θα μπορούσε να είναι 2 sawtooth κυματομορφές, μιξαρισμένες και οδηγημένες σε ένα 12dB φίλτρο με αρκετό cutoff και resonance. Γρήγορες περιβάλλουσες στο πρώτο layer και απλές καθότι δεν παρουσιάζει καμμία μυστήρια διακύμανση ούτε προς την ένταση, ούτε προς το συχνοτικό περιεχόμενο, θα μπορούσαν κάλλιστα να είναι περιβάλλουσες τύπου AD ή AR. Στο δεύτερο layer πρέπει να υπάρχει μία πιο αργή περιβάλλουσα στο φίλτρο.

 

Μεταξύ Prophet 08 και Little Phatty, θα διάλεγα το Prophet για να φτιάξω τους ήχους αυτούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Ομολογώ ότι οι basslines με ψάρωσαν, γενικά τα κομμάτια αυτά έχουν πολύ "analog warmth" και το κλασικό pitch drifting, γι'αυτό πήγε κατ'ευθείαν εκεί το μυαλό μου.

 

Απ'τα σύνθια που αναφέρεις, μόνο το andromeda δεν είναι πραγματικό analog? Tα άλλα VA δεν είναι; (Τι διάολο μόνο το δικό μου χαζοκούτι δεν μπορεί να ακουστεί έτσι; lol)

 

Εν τω μεταξύ, πρέπει να έχεις το πιο spooky avatar που έχω δει ποτέ!!! Φοβάμαι να το κοιτάξω λέμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Ομολογώ ότι οι basslines με ψάρωσαν, γενικά τα κομμάτια αυτά έχουν πολύ "analog warmth" και το κλασικό pitch drifting, γι'αυτό πήγε κατ'ευθείαν εκεί το μυαλό μου.

 

Απ'τα σύνθια που αναφέρεις, μόνο το andromeda δεν είναι πραγματικό analog? Tα άλλα VA δεν είναι; (Τι διάολο μόνο το δικό μου χαζοκούτι δεν μπορεί να ακουστεί έτσι; lol)

 

Εν τω μεταξύ, πρέπει να έχεις το πιο spooky avatar που έχω δει ποτέ!!! Φοβάμαι να το κοιτάξω λέμε!

 

Το κλασικό pitch drifting που αναφέρεις, είναι μεν χαρακτηριστικό γνώρισμα πολλών αναλογικών αλλά μπορεί να εξομοιωθεί και ψηφιακά.

 

Από τα synthesizers που ανέφερα το μόνο που είναι αναλογικό είναι το Andromeda - το ανέφερα γιατί το εν λόγω ηχόχρωμα υπάρχει στο Andromeda, αν όχι αυτούσιο.

 

Ποιό χαζοκούτι έχεις; ;D Μήπως και δεν είναι τόσο χαζοκούτι και μπορείς να κάνεις και άλλα πράγματα...

 

Το avatar?  ;D Είναι ο Salvador Dali ως Mona Lisa, δεν χρειάζεται να ανησυχείς!! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nομιζω οτι ειναι αρκετα δυσκολο να καταλαβει κανεις ποια synths παιζουν στα κομματια που ανεβασες, ακομα και για τους ιδιους τους κατασκευαστες τους.

Οσον αφορα το πρωτο κομματι, ο μονος συνθετικος ηχος που αντιλαμβανομαι ειναι το bass, και μπορει να αναπαραχθει με οποιοδηποτε synth που εχει pulse κυματομορφη και δεν ειναι απαραιτητο να ειναι αναλογικο.

Οσον αφορα το δευτερο κομματι , το sequence kai to pad εχει την χροια  του Dave Smith, θα μπορουσε να ειναι το evolver ή το prophet 08 περασμενο απο εφφεκτορα , αν και πιστευω οτι οι ηχοι αυτοι καλλιστα  θα μπορουσαν να εχουν δημιουργηθει απο FM synthesis και οχι analog.

Το little phatty ως μονοφωνικο synth ειναι οκ για bass & leads αλλα οχι για pads και δυστηχως δεν εχει effects.

Το prophet φενεται πιο καταλληλο για αυτο το υφος αλλα επισης δεν εχει εφφε.

Καταλληλοτερο ισως να ηταν  καποιο virtual analog με αρκετες νοτες πολυφωνια, multitimbrality και γενναιωδωρο effects section.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιό χαζοκούτι έχεις; ;D Μήπως και δεν είναι τόσο χαζοκούτι και μπορείς να κάνεις και άλλα πράγματα...

Μάλλον αυτό παίζει τελικά...  Έχω ένα roland sh-32 (http://www.vintagesynth.com/roland/sh32.php), αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν έχω προσπαθήσει ιδιαίτερα να βγάλω lo-fi αναλογικό ήχο. (τώρα τελευταία το έριξα στα βρώμικα τεκνατζίδικα) Έχει μια λειτουργία "analog feel" για να εξομοιώνει αυτή την αστάθεια στο pitch και στο tempo, αλλά δεν φτάνει με τίποτα σε ρεαλισμό τους ήχους πχ. στο clip2. Βέβαια είμαι αρκετά άπειρος ακόμα, οπότε ίσως να μπορεί κάποιος να κάνει "θαύματα" και μ'αυτό.

Όσο για τον πίνακα, αν και ήξερα αρκετούς πίνακες του Νταλί και με τους τίτλους τους, αυτόν ούτε που τον είχα ακουστά. (Ευτυχώς!!!)  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nομιζω οτι ειναι αρκετα δυσκολο να καταλαβει κανεις ποια synths παιζουν στα κομματια που ανεβασες, ακομα και για τους ιδιους τους κατασκευαστες τους.

Οσον αφορα το πρωτο κομματι, ο μονος συνθετικος ηχος που αντιλαμβανομαι ειναι το bass, και μπορει να αναπαραχθει με οποιοδηποτε synth που εχει pulse κυματομορφη και δεν ειναι απαραιτητο να ειναι αναλογικο.

Οσον αφορα το δευτερο κομματι , το sequence kai to pad εχει την χροια  του Dave Smith, θα μπορουσε να ειναι το evolver ή το prophet 08 περασμενο απο εφφεκτορα , αν και πιστευω οτι οι ηχοι αυτοι καλλιστα  θα μπορουσαν να εχουν δημιουργηθει απο FM synthesis και οχι analog.

Το little phatty ως μονοφωνικο synth ειναι οκ για bass & leads αλλα οχι για pads και δυστηχως δεν εχει effects.

Το prophet φενεται πιο καταλληλο για αυτο το υφος αλλα επισης δεν εχει εφφε.

Καταλληλοτερο ισως να ηταν  καποιο virtual analog με αρκετες νοτες πολυφωνια, multitimbrality και γενναιωδωρο effects section.

 

Σε ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο να τα ακούσεις. Θα προσπαθήσω με το sh-32 να δω τι μπορώ να κάνω, μπορεί να ψάξω και καμιά soft-synth emulation του prophet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σορυ που θα πεταχτώ, αλλά αυτό το "αναλογικός ήχος", για τα συγκεκριμένα αρχεία που σήκωσες, δεν το πολυκαταλαβαίνω, να σου πω την αλήθεια. Αν πας σε εταιρίες vst είναι γεμάτες από τέτοιας ποιότητας αρχεία.

Για του λόγου το αληθές ρίξε μια ματιά πχ στη native instruments, lennar digital, αλλά και στο kvr που έχουν σηκώσει τόνους και τόνους από ήχους του zebra.

 

 

Θέλω να πω ότι μήπως ψάχνεις ντε και καλά αναλογικό σύνθι, δίχως άλλο λόγο πέραν του mojo, οπότε δεν το παλεύεις αρκετά με αυτό που ήδη έχεις;

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταξύ Prophet 08 και Little Phatty, θα διάλεγα το Prophet για να φτιάξω τους ήχους αυτούς.

φυσικά με το Prophet 08 που ειναι πολυφωνικό μπoρείς να προσπαθήσεις για τους ήχους αύτους, με το Little Phatty που είναι μονοφωνικό ισος μονο τον ηχο στο clip 1.

Αν και το pad στο δευτερο clip μου κανει πιο πολυ για VA (waldorf microwave XT, Access virus etc...) παρα για pure analog...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σορυ που θα πεταχτώ, αλλά αυτό το "αναλογικός ήχος", για τα συγκεκριμένα αρχεία που σήκωσες, δεν το πολυκαταλαβαίνω, να σου πω την αλήθεια. Αν πας σε εταιρίες vst είναι γεμάτες από τέτοιας ποιότητας αρχεία.

Για του λόγου το αληθές ρίξε μια ματιά πχ στη native instruments, lennar digital, αλλά και στο kvr που έχουν σηκώσει τόνους και τόνους από ήχους του zebra.

 

 

Θέλω να πω ότι μήπως ψάχνεις ντε και καλά αναλογικό σύνθι, δίχως άλλο λόγο πέραν του mojo, οπότε δεν το παλεύεις αρκετά με αυτό που ήδη έχεις;

 

Η αλήθεια είναι ότι τα ακούσματα μου τα τελευταία χρονιά είχαν να κάνουν μόνο με καθαρούς digital (polished που λέμε)  ήχους, οπότε με το που πέσανε αυτά στα χέρια μου, δεν ήξερα τι άλλο να υποθέσω, το μυαλό μου πήγε κατευθείαν σε "αναλογικό". Θα δω τι μπορώ να κάνω με αυτά που έχω τώρα, και αν χρειαστεί ίσως επανέρθω στο θέμα.

 

 

φυσικά με το Prophet 08 που ειναι πολυφωνικό μπoρείς να προσπαθήσεις για τους ήχους αύτους, με το Little Phatty που είναι μονοφωνικό ισος μονο τον ηχο στο clip 1.

Αν και το pad στο δευτερο clip μου κανει πιο πολυ για VA (waldorf microwave XT, Access virus etc...) παρα για pure analog...

Λογικό ακούγεται, το πολυφωνικό να είναι καλύτερο στο pad από ένα μονοφωνικό. Επαναλαμβάνω ότι δεν έχω πολυακούσει lo-fi πράγματα γι'αυτό ψάρωσα. Θα ξαναψάξω να βρω samples από τα VA που αναφέρεις στο net.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου