Προς το περιεχόμενο

Επιλογη μαγνητων για ibanez rg prestige.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια!

 

Προσφατα απεκτησα μια Ibanez  rg prestige made in japan μεταχειρισμενη στα 600 ευρω. Η κιθαρα ειναι σε κατασταση βιτρινας και χωρις καμια γρατσουνια και πιστευα οτι ενω η τιμη της  ειναι 1050 καινουρια στα 600 ευρωουλα που την πηρα ηταν καλο deal.

Aυτο που με ξενερωσε πολυ ηταν οι μαγνητες. Ειχα μια επιφυλαξη διοτι οι μαγνητες δεν ηταν καθαρα dimarzio.Δεν ξερω αλλα μου βγαζουν εναν ψευτικο ηχο(ισως να ειναι η ιδεα μου) και σκεφτομαι να αλλαξω προς το παρων τον bridge μαγνητη.

Να σημειωσω οτι παλια ειχα μια κιθαρα με emg μαγνητες και σωμα απο μαονι οποτε οπως καταλαβαινετε δεν εχω ιδεα απο passive μαγνητες.

 

Η ibanez που πηρα ειναι απο basswood και σκεφτομαι να βαλω passive  μαγνητες. Ειμαι μεταξυ seymour duncan και dimarzio. Εσεις τι προτεινετε? Θελω αρκετο γκαζι γιατι παιζω λιγο απ,ολα εκτως απο jazz ή  blues που δεν με ενδιαφερουν. Θελω καθαρο distortion με οχι με παρα πολλα πριμα αλλα οχι και παρα πολλα μπασα.Ποιοι μαγνητες θα συνεργαζονται καλυτερα με το basswood..

 

Ευχαριστω προκαταβολικα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Aπο προσωπικη εμπειρια με ibanez και μαλιστα πανακριβη θα σου πω την γνωμη μου.....οχι duncan σε ibanez γιατι θα εκτεθει το οργανο......οι duncan εαν το ξυλο ειναι καλο σκοτωνουν αλλιως κλαφτα...και επειδη με διαφορες ibanez δεν εχω και την καλυτερη γνωμη για την ποιοτητα των ξυλων θα σου ελεγα να πας προς dimarzio που ειναι πιο κομπρεσσαριμενοι μαγνητες και καλυπτουν οσα κενα ηχητικα υπαρχουν απο το ξυλο............εαν θες μια γνωμη εμενα απο bridge δεν μου αρεσε σχεδον κανενας μονο ο tone zone και αυτος μονο στα βρωμικα γιατι στα καθαρα εχει θεμα......ενω πολυ ωραιος μαγνητης για neck ειναι ο evolution.........

 

 

αυτα βεβαια ειναι προωπικη γνωμη και μπορει καποιος αλλος να εχει αλλες εμπειριες......... ;)

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω και με τις 2 προτασεις του Ιγνατιου για bridge και neck καθως αυτους φοραει η charvel μου και ειναι μια χαρα (και ημουν και αρνητικα προκατειλημενος με τους dimarzio για καποιον αδιευκρινιστο ψυχολογικο μου λογο πριν απο αυτη την κιθαρα  ;D )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρίξε πάνω έναν dimarzio D-activator, που στην ουσία είναι ενεργός μαγνήτης ο οποίος δεν χρειάζεται και μπαταρίες κιολας :D :D

 

....another day.....another corpse....another reason...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρίξε πάνω έναν dimarzio D-activator, που στην ουσία είναι ενεργός μαγνήτης ο οποίος δεν χρειάζεται και μπαταρίες κιολας :D :D

 

 

Δεν θελω active αγνητες αυτη τ φορα...Σκεφτομουν για bridge τον eymour duncan distortion τι λετε εσεις?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπο προσωπικη εμπειρια με ibanez και μαλιστα πανακριβη θα σου πω την γνωμη μου.....οχι duncan σε ibanez γιατι θα εκτεθει το οργανο......οι duncan εαν το ξυλο ειναι καλο σκοτωνουν αλλιως κλαφτα...και επειδη με διαφορες ibanez δεν εχω και την καλυτερη γνωμη για την ποιοτητα των ξυλων θα σου ελεγα να πας προς dimarzio που ειναι πιο κομπρεσσαριμενοι μαγνητες και καλυπτουν οσα κενα ηχητικα υπαρχουν απο το ξυλο............εαν θες μια γνωμη εμενα απο bridge δεν μου αρεσε σχεδον κανενας μονο ο tone zone και αυτος μονο στα βρωμικα γιατι στα καθαρα εχει θεμα......ενω πολυ ωραιος μαγνητης για neck ειναι ο evolution.........

 

 

αυτα βεβαια ειναι προωπικη γνωμη και μπορει καποιος αλλος να εχει αλλες εμπειριες......... ;)

Ειναι η ibanez RG 2550z.Δεν ξερω την ποιοτητα των ξυλων αλλα δεν νομιω να ειναι ασχημης ποιοτητς ενα οργανο 1000+ ευρω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχην η κιθαρα για την οποια μιλαμε ειναι αυτη:

http://www.thomann.de/gr/ibanez_rg2550zgk.htm

 

Αν και διαβασα διαφορα για την κιθαρα αυτη εδω στο forum, οτι δεν εχει χαρακτηρα και οτι εχει ουδετερο ηχο και πολλα αρνητικα που με εκαναν να ψιλοφρικαρω γιατι να και την πηρα σχεδον μιση τιμη παλι ειναι πολα για μενα τα 600 ευρω. Ο ηχος δεν με τρελανε και πολυ ισως επειδη ειχα συνηθησει με emg (αν και υπηρχαν πολλα στους emg που δεν μου αρεσαν) αλλα πιστευω οτι με εναν καλο bridge μαγνητη θα καταφερω να εχω τον ηχο που θελω...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου