Προς το περιεχόμενο

Επιλογη μαγνητων για ibanez rg prestige.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Τωρα εαν οι ibanez εχουνε χαλια τρεμολο και ευθυνεται και αυτο για τον ηχο τους ή εαν εχουνε οτιδηποτε αλλο χαλια...δεν με απασχολει καθολου απο τι στιγμη που πληρωνω ενα οργανο θελω να παιζει.

 

Δεν εχουν ολες οι Ibanez χαλια τρεμολο. To edge zero ειναι καλυτερο απο το original floyd rose  και το παραδεχονται ολοι οσοι εχουν παιξει και με τα δυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

επειδη κι εγω το εχω ακουσει παρα πολλες φορες το οτι οι ibanez "παιζουν" καλυτερα με dimarzio....εχω την απορια.......για ποιο λογο ισχυει αυτο???? τα ξυλα?το σχημα? τι απο ολα αυτα?γιατι ειναι εντελως κουφο αυτο το πραγμα......... ή μηπως επειδη εχουμε συνδιασει τον ηχο των ibanez με τον ηχο συγκεκριμενων καλλιτεχνων ?(επειδη η Ibanez εχει μαζεψει πολλους μεγαλους κιθαριστες το λεω αυτο , και πολλοι αγοραζουν ibanez λογο του αγαπημενου τους κιθαριστα....)

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχουν ολες οι Ibanez χαλια τρεμολο. To edge zero ειναι καλυτερο απο το original floyd rose  και το παραδεχονται ολοι οσοι εχουν παιξει και με τα δυο.

 

εγω ρε παιδια λεω την προσωπικη μου εντυπωση και γνωμη..........η οποια καποιους βρισκει συμφωνους και καποιους οχι.............στα μουσικα δεν υπαρχει ακρως αντικειμενικο.......παιζει ρολο πολυ και το υποκειμενικο............εννοειται οτι και οι ibanez αφορουν καποιους παιχτες και εννοειται οτι σε καποιους αρεσουν.Αυτο ελειπε.......αλλιως θα υπηρχε μια μαρκα κιθαρας.Απλα ειπα οτι εμενα πλεον σαν εταιρια δεν με αφορα καθολου..........Εξ'αλλου ειπα απο την αρχη οτι για μενα ειναι ουδετερες αχρωμες κιθαρες που καποιοι επιζητουν κατι τετοιο...........οποτε καμια παρεξηγηση επι του θεματος.............

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη κι εγω το εχω ακουσει παρα πολλες φορες το οτι οι ibanez "παιζουν" καλυτερα με dimarzio....εχω την απορια.......για ποιο λογο ισχυει αυτο???? τα ξυλα?το σχημα? τι απο ολα αυτα?γιατι ειναι εντελως κουφο αυτο το πραγμα......... ή μηπως επειδη εχουμε συνδιασει τον ηχο των ibanez με τον ηχο συγκεκριμενων καλλιτεχνων ?(επειδη η Ibanez εχει μαζεψει πολλους μεγαλους κιθαριστες το λεω αυτο , και πολλοι αγοραζουν ibanez λογο του αγαπημενου τους κιθαριστα....)

 

ουσιαστικα αυτο ειναι ναι.το οτι απλα εχουμε συνδυασει ibanez kai dimarzio ως δοκιμασμενη λυση.χωρις να σημαινει οτι και οι sd θα υστερουσαν σε μια ibanez

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη κι εγω το εχω ακουσει παρα πολλες φορες το οτι οι ibanez "παιζουν" καλυτερα με dimarzio....εχω την απορια.......για ποιο λογο ισχυει αυτο???? τα ξυλα?το σχημα? τι απο ολα αυτα?γιατι ειναι εντελως κουφο αυτο το πραγμα......... ή μηπως επειδη εχουμε συνδιασει τον ηχο των ibanez με τον ηχο συγκεκριμενων καλλιτεχνων ?(επειδη η Ibanez εχει μαζεψει πολλους μεγαλους κιθαριστες το λεω αυτο , και πολλοι αγοραζουν ibanez λογο του αγαπημενου τους κιθαριστα....)

απλα πιστευω οτι επειδη οι dimarzio κατα κανονα ειναι πιο κομπρεσσαρσμενοι....και με μεγαλυτερο output.....ειναι λιγο πιο ευκολο σε high gain να βγαλεις κατι αξιοπρεπες...........παρατηρησε οτι οι περισσοτεροι dimarzio εχουν λιγα πριμα και πολλα μεσαια..........Και εμενα μου εκανε εντυπωση μεχρι που δοκιμαζα duncan στην ibanez και δεν επαιξε με κανεναν αξιοπρεπως...οταν εβαλα dimarzio ειδικα με τον tone zone επαιξε καλα...............

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια και απο μένα.

 

Στην δικιά μου prestige (1570) έχω βάλει ΤΟΝΕ ΖΟΝΕ και PAF PRO. Αυτός ο συνδιασμός είναι ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ πολύ δοκιμασμένος σε ibanez κιθαρες (βλέπε Gilbert κλπ) και είναι μανούλα για Hard Rock καταστάσεις και πάνω αλλά όχι για νέο Metal κλπ. Εμένα μου τους πρότεινε ο Βρετός πρίν αρκετό καιρό και είμαι 100% ικανοποιημένος.

 

Η συζήτηση για τα ξύλα παιδιά είναι νομίζω λίγο άτοπη γιατί δεν μπορεί το παιδί να βασιστεί στο αν έχει καλά ξύλα η κιθάρα του αν πρώτα δεν αλλάξει τους μαγνήτες. Εννοώ ότι ΕΤΣΙ κι αλλιώς δεν μπορεί να ξέρει κάποιος την συμπεριφορά των ξύλων με συγκεκριμένους μαγνήτες και αυτό ισχύει ακόμα και σε κιθάρες με alder ή μαόνι. Έχω δοκιμάσει σε alder strat στο παρελθόν JB μαγνήτη και ΔΕΝ ΕΚΑΤΣΕ ΚΑΛΑ. Οπότε μετά τι να συζητήσει κάποιος...

 

Πάρτους και βάλτους!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kλα και το αν αγορασεις ενα σετ μαγνητων 200 ευρω και μετα να δεις οτι δεν σου αρεσουν και δεν καθονται καλα , και μετα να πας να παρεις αλλους και να δεις και οτι ουτε αυτοι δεν καθονται καλα, μεχρι να βρεις αυτο που σου ταιριαζει  θα εχεις πεταξει στα σκουπιδια τοσα ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Jesu, θα σου πρότεινα να δεις και τον Steve's Special. Ρίξε μια ματιά στο site τoy Dimarzio. Είναι ΠΟΛΥ καθαρός high output μαγνήτης με σχετικά κομμένα μεσσαία. Αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι δε θα έχεις μεσσαία σοτν ήχο σου, απλά καθαρίζει αρκετά τον ήχο ακόμα και σε high gain καταστάσεις. Βέβαια, δεν είναι ότι καλύτερο για super squealing leads, ωστόσο μαζί με tone zone τον θεωρώ τη καλύτερη λύση για αυτό που θες.

 

www.myspace.com/utmostcontemptband

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kλα και το αν αγορασεις ενα σετ μαγνητων 200 ευρω και μετα να δεις οτι δεν σου αρεσουν και δεν καθονται καλα , και μετα να πας να παρεις αλλους και να δεις και οτι ουτε αυτοι δεν καθονται καλα, μεχρι να βρεις αυτο που σου ταιριαζει  θα εχεις πεταξει στα σκουπιδια τοσα ευρω.

 

Γι'αυτό προτείνουμε την πιο πολυφορεμένη και σίγουρη λύση...  ::)

 

Και πάλι όμως το παίζεις έτσι κι αλλιώς. Αλλιώς το ερώτημα από "τι μαγνήτες να βάλω" γίνεται "Να πετάξω την κιθάρα μου;" ή "να την αφήσω με τους μαγνήτες που έχει κι ας μην είμαι ευχαριστημένος;"

 

Η απάντηση είναι και στα 2 "όχι βέβαια!"  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ουσιαστικα αυτο ειναι ναι.το οτι απλα εχουμε συνδυασει ibanez kai dimarzio ως δοκιμασμενη λυση.χωρις να σημαινει οτι και οι sd θα υστερουσαν σε μια ibanez

 

φιλε APACHE χωρις παρεξηγηση ειλικρινα... αλλα ο ιγνατιος παραπανω που ειχατε μια διαφωνια θελω να σου πω οτι κατα καιρους δοκιμασε σχεδον ολους τους dimarzio στις κιθαρες του και ειχα την τυχη να ακουσω κι εγω απο κοντα καποιους ηχους που ειχε φτιαξει...γενικα δεν ειναι ωραιο και ευγενικο να μπαινεις σε μια συζητηση ( που καλα κανεις ) και να μιλας ειρωνικα περι ανεκδοτων , γιατι αυτος ο ανθρωπος τουλαχιστον για να εκφρασει μια αποψη ξοδεψε πολλα λεφτα σε μαγνητες και το ξερω απο πρωτο χερι γιατι μονο εγω εχω αγορασει απο το συγκεκριμενο ατομο 2-3 μαγνητες dimarzio και δεν του προλαβα και εναν d-sonic λογω οικονομικων δυσχερειων... αρα ενας ανθρωπος που εχει δωσει τοσα χρηματα και κοπο για να βγαλει ενα συμπερασμα τουλαχιστον μονο ανεκδοτα δεν μπορει να λεει. δεν σου λεω να παρεισ την αποψη του σαν ευαγγελιο αλλα τουλαχιστον να μην μειωνουμε την αποψη του καθενος που πηγαζει απο την εμπειρια του... εξαλλου αυτο το συμπερασμα που εβγαλε ο ιγνατιος ειναι βασει των δικων του αυτιων χεριων και εξοπλισμου... αν για παραδειγμα εσυ διαφωνεις μπορεις να πεις `` λοιπον παιδια εγω διαφωνω γιατι στην δικη μου ιμπανεζ δοκιμασα το d-sonic , evo , super distortion κτλ και ολοι ακουγονταν καλα``... αυτα

 

 

εντελως φιλικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου