Προς το περιεχόμενο

Επιλογη μαγνητων για ibanez rg prestige.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειναι η ibanez RG 2550z.Δεν ξερω την ποιοτητα των ξυλων αλλα δεν νομιω να ειναι ασχημης ποιοτητς ενα οργανο 1000+ ευρω..

 

αμ ελα που ειχα ibanez που ειχε τα διπλασια λεφτα απο αυτα που εχει η δικη σου καινουργια σχεδον....... :o....αλλα δεν εχει σημασια αυτο..σου ειπα ειναι προσωπικη εμπειρια η οποια με εκανε να απομακρυνθω απο ibanez πλεον και απο dimarzio..Να σου πω οτι στην συγκεκριμενη ibanez (τη δικη μου εννοω) ειχα δοκιμασει πολλους duncan και πολλους dimarzio.Τους ιδιους μαγνητες εβαζα παραλληλα και στην fender american deluxe μου h/s/s η οποια κατα κανονα σαν ηχητικο αποτελεσμα εριχνε στα αυτια στην ibanez με τους ιδιους μαγνητες.Στην συνεχεια αντικατεστησα την ibanez με charvel socal.....οπου και εκει δοκιμασα παλι dimarzio -duncan αλλα και εκει.....υπερτερουσε η charvel.Mπορει ισως να φταιει οτι η ibanez ητανε mahogany....ή μπορει οτιδηποτε αλλο.Παντως αυτο που ειπανε οι περισσοτεροι σε αλλο θρεντ οτι ειναι πολυ ουδετερες κιθαρες......ισχυει 100% χωρις ιδιατερο χαρακτηρα κατι που σε καποιους αρεσει αρκετα....σε μενα ομως οχι.......Τελος να πω οτι στην περιοδο αυτη που δοκιμαζα dimarzio-duncan να πω οτι στις κιθαρες που το ξυλο δινει χαρακτηρα...οπως στην fender-charvel οι duncan εκαναν την διαφορα σε σχεση με τους dimarzio.Φανταζου οτι εχω socal charvel που ειχε dimarzio tone zone bridge-evolution neck...και τους αλλαξα σε duncan.Aυτο παλι ητανε προσωπικη επιλογη και αποφαση μετα απο πολλες δοκιμες μαγνητων....εσενα τα αυτια σου μπορει να λενε αλλα.... ;)

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

φιλε μου εμενα παλι η εμπειρια μου λεει οτι καλυτερα να μην την πειραξεις την κιθαρα σου και να ψαχτεις για καποιο πεταλακι... οι μαγνητες που φοραει επανω εινι μια χαρα και σου εγγυωμαι οτι αυτο που εχεις τωρα ειναι απλα ψυχολογικο... οι ιβανεζ εχουν ενα θεμα στις αλλαγες μαγνητων... δηλαδη δεν επιδεχονται πολλες αλλαγες... και κυrιως παιζουν αυτο που παιζουν με τους στοκ... αν τους αλλαξεις συνηθως το αποτελεσμα αρχιζει να γινεται κατωτερο απο οταν ειχε τους στοκ. τωρα αν δεν πειθεσαι με αυτο το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν πρεπει να βαλεις ντανκαν... den θα παιξουν με τιποτα... μα με τιποτα ομως... εβαλε ενας ξαδερφος και το ακουσμα επειτα ηταν αθλιο... αν επιμεινεισ στην αλλαγη που δεν συμφωνω καθολου προχωρα σε ντιμαρζιο και κυριως σε μαγνητες πριμομεσαιους γιατι το μπασγουντ ειναι ενα ξυλο με μπασο χαρακτηρα οποτε δεν δουλευει με μαγνητες μπασους. τους κανει μουντους... κανενας d-sonic , crunch lab , evolution , etc αλλα και παλι σου λεω να κοιταξεις αλλου το προβλημα και οχι στουσ μαγνητες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου εμενα παλι η εμπειρια μου λεει οτι καλυτερα να μην την πειραξεις την κιθαρα σου και να ψαχτεις για καποιο πεταλακι... οι μαγνητες που φοραει επανω εινι μια χαρα και σου εγγυωμαι οτι αυτο που εχεις τωρα ειναι απλα ψυχολογικο... οι ιβανεζ εχουν ενα θεμα στις αλλαγες μαγνητων... δηλαδη δεν επιδεχονται πολλες αλλαγες... και κυrιως παιζουν αυτο που παιζουν με τους στοκ... αν τους αλλαξεις συνηθως το αποτελεσμα αρχιζει να γινεται κατωτερο απο οταν ειχε τους στοκ. τωρα αν δεν πειθεσαι με αυτο το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν πρεπει να βαλεις ντανκαν... den θα παιξουν με τιποτα... μα με τιποτα ομως... εβαλε ενας ξαδερφος και το ακουσμα επειτα ηταν αθλιο... αν επιμεινεισ στην αλλαγη που δεν συμφωνω καθολου προχωρα σε ντιμαρζιο και κυριως σε μαγνητες πριμομεσαιους γιατι το μπασγουντ ειναι ενα ξυλο με μπασο χαρακτηρα οποτε δεν δουλευει με μαγνητες μπασους. τους κανει μουντους... κανενας d-sonic , crunch lab , evolution , etc αλλα και παλι σου λεω να κοιταξεις αλλου το προβλημα και οχι στουσ μαγνητες

Και αν βαλω EMG??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

EMG και πάλι ΕΜG!!!

Και εγώ ειχα κιθάρα που είχε πάνω EMG και πηρα πρόσφατα μια που έχει τον ΤΟΝΕ ΖΟΝΕ σε θέση Brige έχει μονο έναν μαγνήτη αυτόν.

Φίλε μου δεν μου έχει αρέσει καθόλου!!!είχα αγοράσει ενα Dunkan Full shred και καλά που μου είχε μείνει νομίζς οτι θα βρεί θεση!!!

Ο TONE ZONE  μου φαίνεται πολύ πλαστικός και όχι ζεστός!!!!Και φαντάσου τα λεω αυτά και φοράω ΕΜG που υποτιθεται δεν λενε μια απο ζέστη!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

EMG και πάλι ΕΜG!!!

Κ

Ο TONE ZONE  μου φαίνεται πολύ πλαστικός και όχι ζεστός!!!!

 

Πλαστικος ο Tone Zone?  ::) Μηπως με τον ορο "πλαστικος" εννοεις κατι αλλο απο οτι οι περισσοτεροι,γιατι για τον συγκεκριμενο μονο περιγραφη "πλαστικου" δεν ειχα ακουσει ως τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και σκεφτομουν να ανοιξω κανα thread με μαζεμενες περιγραφες για μαγνητες με το σκεπτικο να ειναι μπουσουλας !

 

Αλλα απο οτι καταλαβα ο καθενας ακουει οπως θελει .

Recording is God's way of tellin you that you suck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλα απο οτι καταλαβα ο καθενας ακουει οπως θελει .

 

Φαντασου, οταν για τον ιδιο μαγνητη 10 ατομα ακουνε 11 διαφορετικα πραγματα, ποσο βαση εχουν οι συζητησεις για το τι ακουμε στα ξυλα. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.thomann.de/gr/seymour_duncan_sh13_blk.htm?sid=fbf7cd1dbb971746c2e71e07e2ec0ddb

 

τον εχω ακουσει σε μεταλοκιθαρα με basswood και πραγματικα κανει διαφορα

(με τους ντι μαρτζιο εχω κι εγω κατι το μεταφυσηκο γιατι?  ;D )

έχω και δικαιώματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τον ορο πλαστικός ενοω ψυχρος ηχος...δεν rockarei...

ισως κανει για μεταλ αλλα όχι για το δικό μου μεταλ...ισως έπρεπε να είναι πιο μπάσος....και να φαναταστείς ότι τον δοκίμασα σε διάφορα ύψη μέχρι να βρω κάτι που να μου ψιλοαρέσει μέχρι να τον αλλάξω.. ;D ;D

μάλλον δεν κάνω για αυτή την μάρκα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τον ορο πλαστικός ενοω ψυχρος ηχος...δεν rockarei...

ισως κανει για μεταλ αλλα όχι για το δικό μου μεταλ...ισως έπρεπε να είναι πιο μπάσος....και να φαναταστείς ότι τον δοκίμασα σε διάφορα ύψη μέχρι να βρω κάτι που να μου ψιλοαρέσει μέχρι να τον αλλάξω.. ;D ;D

μάλλον δεν κάνω για αυτή την μάρκα...

 

Εγω παλι θα ελεγα οτι ο Tone Zone δεν ειναι μεταλ μαγνητης,δινει την αισθηση μισανοιχτου wah με τρελες αρμονικες στα μεσαια και rockιζει πολυ,νομιζω οτι σε μεταλ(θρασοτζιζ) μαγνητη θα κοιτουσα σε κατι εντελως αντιθετο τονικα, με μπολικα μπασοπριμα και κομμενα μεσαια,σε πιο κλασικο μεταλ στυλ maiden κανει μια χαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου